Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Dotemu

Firma producent wydawca

Francuskie studio deweloperskie z siedzibą w Paryżu. Dotemu (wcześniej: DotEmu) istnieje od 2007 roku i od początku koncentruje się na przygotowywaniu odświeżonych wersji kultowych gier oraz ich kontynuacji. Poza tym Dotemu prowadzi działalność wydawniczą, a także zajmuje się wypuszczaniem na rynek gier indie, pod marką The Arcade Crew. Od sierpnia 2021 roku studio należy do firmy Focus Home Interactive.

Historia

Dzieje Dotemu rozpoczynają się w 2007 roku, kiedy to studio zostało założone przez Xaviera Liarda oraz Romaina Tisseranda. Firma z siedzibą w Paryżu od początku koncentrowała się na przygotowywaniu odświeżonych wersji starszych produkcji, a z czasem poszerzyła swą działalność o wydawanie gier zarówno własnego autorstwa, jak i tworzonych przez inne studia deweloperskie.

Ekipa szybko zaczęła maczać palce przy produkcjach reprezentujących kultowe marki. Mowa między innymi o takich pozycjach, jak Street Fighter II: Champion Edition (2009), Broken Sword: Shadow of the Templars - The Director's Cut (2010), Another World: 20th Anniversary Edition (2011), Metal Slug 3, Final Fantasy VII i The Last Express (2012), Little Big Adventure (2014) czy Heroes of Might & Magic III: HD Edition (2015). Z czasem obok reedycji (niewprowadzających zmian w warstwie audiowizualnej i innych elementach poszczególnych gier) w portfolio Dotemu zaczęły pojawiać się remastery oraz remaki, jak Wonder Boy: The Dragon's Trap (2017), Final Fantasy VIII Remastered (2019) czy Pharaoh: A New Era (2021). Ponadto Dotemu od czasu do czasu przygotowywało i wydawało zupełnie nowe pozycje, z których wiele stanowiło kolejne odsłony bądź spin-offy popularnych cykli. Mowa między innymi o takich grach, jak Rayman Jungle Run (2012), Streets of Rage 4 (2020), Windjammers 2 (2021) oraz Metal Slug Tactics (2022).

Ponadto w kwietniu 2010 roku firma uruchomiła własną platformę cyfrowej dystrybucji gier, która istniała do czerwca 2017 roku. W międzyczasie, bo we wrześniu 2015, ze studia odeszli jego założyciele – Liard i Tisserand – którzy niedługo później założyli nową firmę wydawniczą – Playdigious. W marcu 2018 roku Dotemu poinformowało natomiast o powołaniu do życia nowej marki wydawniczej – The Arcade Crew – pod szyldem której miała pomagać mniejszym zespołom w wypuszczaniu tworzonych przez nie produkcji.

W sierpniu 2021 roku firma Focus Home Interactive ogłosiła, że przejęła większość (77,5 procenta) udziałów w Dotemu, co uczyniło ją nowym właścicielem opisywanego studia. Cyrille Imbert, który od października 2014 roku stał na czele Dotemu, miał zostać mianowany dyrektorem zarządzającym nowego oddziału Focus Home Interactive, zajmującego się wydawaniem gier niezależnych i pełniącego funkcję nadrzędną względem The Arcade Crew oraz inicjatywy Deck13 Spotlight.