Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Last Express Gold Edition (PC)
OkładkaThe Last Express Gold Edition (PC)

The Last Express Gold Edition PC

Odświeżona edycja klasycznej gry przygodowej z 1997 roku, za której powstanie odpowiada twórca kultowego Prince of Persia Jordan Mechler.

Przygodowe | FPP | elementy logiczne | reedycje/remastery/remaki | początek XX wieku

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Last Express Gold Edition Premiera PC

22listopada2013

Steam

22listopada2013

producent: Dotemu wydawca: Dotemu Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

The Last Express Gold Edition to odświeżona edycja kultowej gry przygodowej z 1997 roku, która dzięki wielu innowacyjnym – jak na swoje czasy – elementom, uznana została za jedną z najlepszych przygodówek lat 90. Twórcą oryginalnej gry sprzed ponad 15 lat był Jordan Mechler, odpowiedzialny za stworzenie takich bestsellerów, jak Prince of Persia czy Karateka. Odświeżoną wersję tytułu przygotował zespół studia DotEmu, który od kilku lat z sukcesami wskrzesza największe pecetowe klasyki, takie jak Raiden, Another World czy seria Gobliiins.

Fabuła

Akcja gry toczy się w roku 1914, tuż przed wybuchem I wojny światowej, a jej bohaterem jest amerykański lekarz Robert Cath. Ścigany przez francuską policję za rzekome morderstwo irlandzkiego policjanta, otrzymuje tajemniczą wiadomość od swojego dawnego przyjaciela Tylera Whitneya. Zaprasza on naszego protagonistę na podróż tytułowym Orient Expressem, która być może stanie się ucieczką od wszystkich jego bieżących kłopotów. Na pokładzie pociągu Cath rozpoczyna poszukiwania swojego przyjaciela, wplątując się w skomplikowaną sieć kłamstw, politycznych intryg oraz prywatnych interesów pasażerów, a także miłości i morderstwa.

Opowiedziana historia rozgrywa się w całości na pokładzie Orient Expressu, gdzie przyjdzie nam spotkać całą galerię zróżnicowanych postaci, pochodzących z różnych stron świata i reprezentujących stereotypowe modele charakterów z początku XX wieku. Wśród nich znaleźli się m.in. serbscy bojownicy o wolność, niemiecki handlarz bronią, rosyjski anarchista, austriacka skrzypaczka, tajemniczy kolekcjoner sztuki oraz perski eunuch wraz z całym haremem.

Mechanika

The Last Express jest klasyczną grą przygodową, tak więc rozgrywka sprowadza się tu w szczególności do odwiedzania kolejnych lokacji (w tym wypadku są to różne wagony Orient Expressu), poszukiwania przedmiotów, rozwiązywania kolejnych zagadek oraz prowadzenia rozmów z postaciami niezależnymi. Głównym wyróżnikiem gry jest fakt, że fabuła rozwija się w czasie rzeczywistym, a poszczególni bohaterowie nieustannie przemieszczają się po pociągu, wykonując różne czynności i załatwiając swoje prywatne interesy. My zaś możemy przyglądać się ich poczynaniom, a także słuchać toczonych przez nich rozmów. Możemy też w rozmaity sposób wpływać na działania większości postaci, dzięki czemu – choć mamy do czynienia z typową przygodówką – każda kolejna rozgrywka przebiegać może w nieco inny sposób. Rozwiązanie to ma jednak także swoje wady, gdyż często aby popchnąć fabułę do przodu, musimy znaleźć się we właściwym miejscu w odpowiednim czasie, co w praktyce przekłada się często na dość uciążliwą konieczność czekania na ten jeden, właściwy moment.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PC The Last Express Gold Edition pod względem oprawy nie odbiega w znaczący sposób od swojego pierwowzoru z 1997 roku, dzięki czemu grze udało się zachować ducha oryginalnej produkcji, uzyskanego m.in. dzięki nietypowej technice animacji postaci zwanej rotoscopingiem (gdzie każda klatka tworzona jest na podstawie uprzednio nagranych sekwencji z udziałem żywych aktorów). Twórcy ze studia DotEmu ograniczyli swą ingerencję głównie do usprawnienia interfejsu oraz menu ekwipunku i wprowadzenia zaawansowanego systemu podpowiedzi. W grze pojawiło się również wsparcie dla zapisu stanu gry w chmurze (poprzez Steam Cloud), zestaw osiągnięć do odblokowania, a także bonusowa zawartość w postaci odblokowywanych sukcesywnie biografii bohaterów.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Last Express Gold Edition: 12+

The Last Express Gold Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • 2 GB HDD
  • Windows Vista/7/8
  • Zalecane:
  • Intel Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • 2 GB HDD
  • Windows Vista/7/8