Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDiOS
Okładka Relentless: Twinsen's Adventure (PC)

Relentless: Twinsen's Adventure

Little Big Adventure

Rewolucyjna gra przygodowa z 1994 roku, zrobiona przez zespół Adeline Software International i wydana przez firmę Electronic Arts. Gracz staje się młodym Quetchu zwanym Twinsen, który staje do walki z tyranią Funfrocka.

Przygodowe | science fiction | elementy logiczne | elementy przygodowe | elementy zręcznościowe | przygodowe gry akcji

Okładka Relentless: Twinsen's Adventure (PC)

data premiery gry:

12paź1994

PC

26mar2014

iOS AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Akcja gry Little Big Adventure (znanej również pod nazwą Relentless: Twinsen’s Adventure) rozgrywa się na planecie Twinsun, zlokalizowanej gdzieś na obrzeżach nieznanej Ziemianom galaktyki. Swoje okrutne rządy tyranii prowadzi tu doktor FunFrock, który opanował i wykorzystał na własny użytek sztukę klonowania i teleportacji. Stworzeni przez szalonego naukowca bezmyślni żołnierze, pod sztandarem nowego władcy opanowali wszystkie kontynenty i zamienili je w jedną wielką fortyfikację. Ale jest jeszcze nadzieja. Istnieje bowiem młody przedstawiciel rasy Quetch,, który został wybrany przez boginię Sendell do przywrócenia porządku i zgładzenia FunFrocka. Problem polega na tym, że Twinsen – bo tak nazywa się ów wybawca – sprawdza aktualnie wygody więzienia na wyspie Cytadeli. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie Ty wcielisz się w rolę Twinsena. Twoim zadaniem jest wydostać się z kompleksu więziennego, odnaleźć porwaną przez sługusów FunFrocka żonę i raz na zawsze powstrzymać tyrana.

Gra zrealizowana jest w konwencji action/adventure, chociaż zdecydowanie więcej tu akcji niż przygody. Najważniejszą rzeczą związaną z rozgrywką są cztery tryby poruszania się naszego bohatera. Pierwszy z nich – Normalny – pozwala spacerować, zbierać przedmioty i rozmawiać z napotkanymi postaciami. W drugim – Sportowym – Twinsen może biegać oraz wykonywać skoki. Biorąc pod uwagę, że ucieczki w Little Big Adventure są o wiele bardziej efektywne niż otwarte starcie, to właśnie z tej akcji będziesz korzystał najczęściej. Trzeci tryb – Agresywny – pozwala się bić i to zarówno za pomocą pięści, jak i bardziej śmiercionośnych środków zagłady (np. katany). I wreszcie ostatni spośród sposobów poruszania się – Dyskretny – pozwala niezauważenie prześlizgnąć się tuż obok wroga oraz schować za pierwszym, lepszym meblem. Umiejętne korzystanie z wszystkich czterech umiejętności jest kluczem do sukcesu w grze, ponadto często decyduje o nieliniowym charakterze zmagań. Stojącego na straży żołnierza można równie dobrze zabić, uciec mu albo niepostrzeżenie przekraść się za jego plecami. Wszystko zależy od inwencji samego gracza.

W Little Big Adventure napotkamy też elementy charakterystyczne dla gier przygodowych: prowadzenie rozmów z przyjaznymi nam istotami oraz zbieranie przedmiotów, które można wykorzystać w konkretnych lokacjach. Zagadki nie należą do specjalnie skomplikowanych i nie powinny nikomu sprawić większych trudności. O wiele bardziej męczące są sekcje zręcznościowe, zwłaszcza pod koniec gry, kiedy to wrogowie są naprawdę silni i nie zamierzają tanio sprzedać swojej skóry.

Little Big Adventure zachwyca oprawą audiowizualną. Piękna, zrealizowana w rzucie izometrycznym i z wykorzystaniem wysokiej rozdzielczości grafika, trójwymiarowe postacie przeciwników oraz znakomite, pełnoekranowe przerywniki filmowe były w 1995 roku poza wszelką konkurencją. Również dźwięk, ze świetnie dobranymi głosami postaci oraz podkreślającą przygnębiający klimat muzyką plasował się daleko powyżej przeciętnej. Program Adeline Software nie ustrzegł się jednak wad, spośród których jedna była niezwykle denerwująca. Chodzi tu o pogmatwany system zapisu stanu gry. Program samodzielnie tworzy save’y na tym samym slocie po każdym wejściu do nowej lokacji, co objawia się koniecznością ręcznego kopiowania interesujących nas zapisów.

W 1995 roku ukazała się specjalna, „okrojona” wersja Little Big Adventure, przeznaczona dla tych, którzy jeszcze nie dysponowali czytnikiem płyt CD. Autorzy usunęli mówione dialogi a rolę filmów przejęły slajdy złożone ze statycznych obrazków.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 401 głosów czytelników.

Gry podobne do Relentless: Twinsen's Adventure

Wymagania wiekowe Relentless: Twinsen's Adventure

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Little Big Adventure

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 486DX4 100MHz
  • 8MB RAM
Wieści ze świata (Battleborn, Little Big Adventure Remake) 23/10/2017
Wieści ze świata (Battleborn, Little Big Adventure Remake) 23/10/2017

wiadomość23 października 2017

Dziś piszemy o ostatniej aktualizacji strzelanki Battleborn i technologicznym demie projektu Little Big Adventure Remake. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Little Big Adventure za darmo w serwisie GOG przez najbliższe kilkanaście godzin
Little Big Adventure za darmo w serwisie GOG przez najbliższe kilkanaście godzin

wiadomość7 listopada 2014

Serwis GOG.com zorganizował ciekawą promocję, obok której fani gier przygodowych nie przejdą obojętnie. Przez najbliższe kilkanaście godzin (do jutra do godziny 9:00) za pośrednictwem platformy cyfrowej dystrybucji autorstwa CD Projekt gracze będą mogli pobrać całkowicie za darmo wydane w 1995 roku Little Big Adventure.

Wieści ze świata (Little Big Adventure, Star Citizen, Disney Interactive) 7/11/14
Wieści ze świata (Little Big Adventure, Star Citizen, Disney Interactive) 7/11/14

wiadomość7 listopada 2014

Dziś piszemy m.in. o promocji na grę Little Big Adventure, kolejnym progu finansowym zbiórki na Star Citizen oraz wynikach finansowych firmy Disney Interactive. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Brave Frontier, Deadlings, First Strike i inne – przegląd najlepszych gier marca na Androida
Brave Frontier, Deadlings, First Strike i inne – przegląd najlepszych gier marca na Androida

wiadomość28 kwietnia 2014

W przeglądzie najlepszych marcowych produkcji na Androida omawiamy niezłe RPG-i (Brave Frontier, Sorcery! i Rusted Emeth), gry logiczne (Deadlings i Block Legend), ale także nuklearną strategię First Strike, strzelankę Frontline Commando 2 oraz konwersję pecetowego klasyka Little Big Adventure. Zobacz, na które mobilne tytuły warto poświecić swój czas.

Gramy w Little Big Adventure – oldskulową przygodówkę [iOS]
Gramy w Little Big Adventure – oldskulową przygodówkę [iOS]

wiadomość3 kwietnia 2014

Niedawno informowaliśmy o zbliżającej się premierze konwersji na iOS-a klasycznej gry przygodowej sprzed lat. Udało nam się do Little Big Adventure dotrzeć, a nawet zagrać, prezentujemy więc Wam jej filmową recenzję.

PC
iOS
AND