Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Samuraj Jin Ghost of Tsushima poradnik, solucja to najlepsze porady oraz lokalizacja wszystkich sekretów i znajdźiek. Opisaliśmy wszystkie mechaniki, crafting, eksplorację oraz walki z bossami. Poradnik trofeowy zawiera opisem zdobycia platynowego trofeum.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2021

Poradnik i solucja do gry Ghost of Tsushima jest wielkim kompendium wiedzy na temat najnowszej produkcji studia Sucker Punch. Zapoznanie się z informacjami oraz poradami zawartymi w niniejszym poradniku pozwoli ci ukończyć wszystkie główne i poboczne misje oraz zbadać wielki świat Ghost of Tsushima w 100%. Twoje wysiłki powinny zostać nagrodzone odnalezieniem 100% sekretów gry oraz zdobyciem platynowego trofeum. Oprócz poradnika do podstawowej kampanii znajdziecie też strony dotyczące fabularnego dodatku DLC Wyspa Iki (Iki Island) wchodzącego w skład wersji reżyserskiej Ghost of Tsushima Director's Cut na PS4 i PS5. Zamieściliśmy opisy wszystkich questów oraz dodatkowych aktywności DLC Iki Island.

Nasz poradnik do gry Ghost of Tsushima otwiera rozdział będący przewodnikiem po grze, którego nadrzędnymi założeniami są omówienie najważniejszych mechanik rozgrywki i ułatwienie rozpoczęcia przygody z grą. Jedną z najistotniejszych stron w przewodniku są porady na start, które oferują wskazówki dla początkujących graczy oraz informacje pomocne w utrzymaniu postaci przy życiu. Kolejne strony przewodnika to między innymi porady na temat skradania się (styl Ducha), staczania bezpośrednich walk (styl Samuraja), rozwijania postaci, craftingu, eksploracji świata gry, jazdy konnej, zaliczania zadań, czy korzystania z najlepszych broni i gadżetów. W naszym przewodniku znalazło się miejsce dla poradnika trofeowego, w którym bardzo dokładnie omówiliśmy wszystkie dostępne trofea oraz sposoby ich pozyskania. Przewodnik uzupełniają strony m.in. na temat sterowania, wymagań sprzętowych, dostępnych edycji gry oraz informacji ile czasu zajmuje przejście Ghost of Tsushima. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania w rozdziale FAQ.

W naszym poradniku znajdziesz oczywiście szczegółowy opis przejścia gry Ghost of Tsushima. Nasza solucja podzielona została na opisy wszystkich głównych questów oraz opisy opcjonalnych pobocznych zadań, których ukończenie nie jest wymagane do zaliczenia głównej fabuły. W opisach przejścia poszczególnych zadań znajdziesz wskazówki jak zaliczać cele misji, jak zakradać się do wrogich lokacji, jak wygrywać bezpośrednie starcia oraz jak pokonywać bossów, którzy mogą stanowić większe wyzwanie. W omówienia wybranych misji uwzględniliśmy także ważne wybory oraz przedstawiliśmy konsekwencje podjętych decyzji. Oprócz tego możesz dowiedzieć się o tym czy Ghost of Tsushima ma różne zakończenia.

Jednym z większym rozdziałów naszego poradnika do Ghost of Tsushima jest atlas świata, w którym skupiliśmy się na omówieniu wszystkich możliwych do odwiedzenia lokacji oraz wszystkich atrakcji skrywanych na tytułowej wyspie Cuszima. Skorzystanie z przygotowanych przez nas informacji pozwoli ci odnaleźć wszystkie sekrety gry, do których zaliczają się między innymi kapliczki.

Ghost of Tsushima: Dodatek fabularny Wyspa Iki (Iki Island DLC)

Dodatek Ghost of Tsushima Iki Island DLC ukazał się 20 sierpnia 2021 roku. Jest on częścią wersji reżyserskiej Ghost of Tsushima Director's Cut dostępnej na PS4 i PS5 lub może być nabyty oddzielnie. Jest to duży dodatek fabularny przygotowany z myślą o pojedynczym graczu. Oferuje on nową tytułową wyspę do zbadania, na której czekają m.in. nowe questy, nowe sekrety i znajdźki, nowe walki, a także nowe miejsca do odkrycia. Najważniejsze strony poradnika na temat tego dodatku znajdziecie poniżej:

Zawartość i odblokowanie dodatku Ghost of Tsushima Wyspa Iki (Iki Island DLC)

 1. Dodatek Iki Island i edycja Director's Cut - Na stronie zestawiliśmy najważniejsze informacje na temat DLC Wyspa Iki.
 2. Wyspa Iki - jak odblokować? - Opisaliśmy krok po kroku kiedy możliwe jest rozpoczęcie fabuły dodatku i jak dotrzeć na Wyspę Iki.

Podstawy

 1. Transfer sejwów z PS4 - jak wykonać? - Przygotowaliśmy poradnik dla posiadaczy konsol PS5 dotyczący przeniesienia swoich postępów z wersji na PlayStation 4.
 2. Rozmiar wyspy Iki - czy jest duża? - Informujemy o tym jak rozległe obszary do eksploracji dostępne są w dodatku.

FAQ - Odpowiedzi na często zadawane pytania

 1. Zwierzęta - jak oswajać? - Wyjaśniamy jak oswajać i głaskać nowe gatunki zwierząt w grze - koty, małpy i jelenie.
 2. Halucynacje - jak powstrzymać? - Na stronie wyjaśniliśmy dlaczego pojawiają się halucynacje, jak na nie reagować i jak się ich pozbyć.
 3. Szamani - jak eliminować? - Strona podpowiada jakie umiejętności posiadają szamani, jak ich rozpoznawać i jak radzić sobie z nimi podczas walk.

Opis przejścia - Misje główne

 1. Podróż w przeszłość - To pierwsza misja DLC z podróży z Cuszimy na Iki.
 2. Utracony przyjaciel - Quest ten dotyczy odnalezienia konia bohatera.
 3. Zew Orlicy - To zadanie z pierwszego spotkania z główną antagonistką z DLC.
 4. Powrót Łupieżcy - W misji tej Jin może nawiązać kontakt z mieszkańcami wyspy.
 5. Jin z Yarikawy - Opowieść ta dotyczy ataku na wrogi okręt wojenny.
 6. Jak błyskawica - Zadanie to dotyczy infiltracji fortu Sakai oraz pokonania przebywającego w nim bossa Khunbisha.
 7. Masakra w wiosce Kidafure - W misji tej stacza się serię bitew z Mongołami w pobliżu tytułowej wioski.
 8. Błogosławieństwo śmierci - To finałowy quest DLC, w którym stoczycie intensywne walki w kanionie oraz zmierzycie się z końcowym bossem dodatku.

Opis przejścia - Mityczne opowieści

 1. Legenda Czarnorękiego Riku - W misji tej możecie stoczyć pojedynek z opcjonalnym bossem Riku i zdobyć świetną zbroję Sarugami do perfekcyjnych parowań i uników.
 2. Dziedzictwo Kazumasy Sakaia - W zadaniu tym możecie zbadać cmentarzysko statków i odnaleźć końską zbroję dla swojego wierzchowca.

Opis przejścia - Poboczne misje

 1. Skutek straty
 2. Niespokojne wody
 3. Rozlew krwi
 4. Duch wyspy Iki
 5. Opiekunowie Orlicy

Sekrety i znajdźki

 1. Saruiwa - jak dotrzeć na szczyt? - Nasz opis wyjaśnia gdzie jest Saruiwa, jak zaliczyć wspinaczkę na górę i co czeka Was na samym szczycie.
 2. Kapliczka Nakajima - Opis wyjaśnia gdzie znajduje się kapliczka oraz jak do niej pomyślnie dotrzeć.

Turniej Ukrytej Zatoki - walki na arenie

 1. Odblokowanie turnieju i nagrody - Wyjaśniamy jakie są ogólne zasady walk na arenie oraz jakie nagrody przewidziano za pokonanie 4 uczestników turnieju.
 2. Kai, Przeciwnik 1
 3. Owan, Przeciwnik 2
 4. Take, Przeciwnik 3
 5. Sao, Przeciwnik 4

Atlas świata

 1. Mapa wyspy Iki - eksploracja - Na stronie znajdziecie mapę Iki Island powiązaną z tematem eksploracji, na której są zaznaczone m.in. ważne lokacje, kapliczki i wspomnienia.
 2. Mapa wyspy Iki - aktywności - Na stronie znajdziecie mapę Iki Island powiązaną z tematem dodatkowych aktywności, na której są zaznaczone m.in. sanktuaria zwierząt, wyzwania łucznicze i haiku.

Ghost of Tsushima: Szybkie porady na start

 1. Gra pozwala swobodnie zmieniać poziom trudności. Obniżenie aktualnego poziomu może być dobrym pomysłem np. w przypadku regularnych niepowodzeń w walce z jakimś bossem. Zmiana poziomu trudności nie wpływa na szanse zdobywania trofeów z podstawowego zestawu i zawsze dostępna będzie do zdobycia platyna.
 2. Warto poćwiczyć parowanie ataków dzięki wciskaniu L1. Rezultaty treningu będą szczególnie pomocne w trakcie spotkań z bossami, w których parowania mogą ułatwiać rozgrywkę. Istotne jest też szybkie odblokowanie zdolności perfekcyjnych parowań po to żeby jeszcze częściej móc z nich korzystać.
 3. Ataki sygnalizowane na czerwono są nie do zablokowania. Nie jest też dla nich dostępna opcja parowania. Koniecznie należy o tym pamiętać po to żeby unikać otrzymywania niepotrzebnych obrażeń - jedynym rozwiązaniem jest w takich sytuacjach wykonanie uniku.
 4. Główny bohater nie odzyskuje samoczynnie punktów zdrowia. Wyleczenie Sakaia możliwe staje się dopiero po wciśnięciu dolnego kierunku na krzyżaku. Potrzebny jest do tego hart ducha zdobywany m.in. dzięki zabijaniu wrogów.
 5. Nożyki kunai idealnie sprawdzają się do oszałamiania przeciwników. Ogłuszonego przeciwnika można łatwo zaatakować bez ryzyka, że zablokuje lub sparuje cios głównego bohatera.
 6. Warto odwiedzać jak najwięcej pytajników pojawiających się na mapie świata. Mogą to być lokacje np. z unikalnymi skarbami czy nagrodami permanentnie zwiększającymi statystyki Jina. Zdecydowana większość tego typu lokacji oferuje nagrody pomagające w dalszej rozgrywce.
 7. Dobrze jest szybko pozaliczać główne questy z pierwszego aktu oraz zająć się mitycznymi opowieściami. W obu przypadkach główny bohater może pozyskać bardzo przydatne gadżety (m.in. łuk i linę z hakiem), a także wysokiej jakości brone, pancerze i specjalne umiejętności.

Powyższe porady są adresowane głównie do początkujących graczy. Zapoznanie się z nimi może ułatwić rozpoczęcie przygody z Ghost of Tsushima. Więcej wskazówek i dokładniejszych podpowiedzi zamieściliśmy w osobnym rozdziale Porady na start.

Ghost of Tsushima: Wszystkie główne questy

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich głównych i pobocznych zadań gry Ghost of Tsushima. Opisy przejścia wszystkich questów / opowieści znajdują się w naszej solucji.

Prolog i Akt 1

 1. Prolog
 2. Kodeks wojownika
 3. Opowieść Senseia Ishikawy
 4. Opowieść Pani Masako
 5. Krew na trawie
 6. Pokonany kowal
 7. Młot i kuźnia
 8. Opowieść Ryuza
 9. Żelazny hak
 10. Cień samuraja

Akt 2

 1. Nowy horyzont
 2. Wiadomość w płomieniach
 3. Mury Yarikawy
 4. Tchórz Yarikawy
 5. Duchy przeszłości
 6. Duch Yarikawy
 7. Krwawy sąd
 8. Losy Cuszimy
 9. Z ciemności

Akt 3 i Zakończenia

 1. Honor i popiół
 2. Wilki u bram
 3. Nadciągająca burza
 4. Serce Jito
 5. Wiecznie błękitne niebo
 6. Opowieść Pana Shimury
 7. Zakończenia

Ghost of Tsushima: Wszystkie poboczne questy

Opowieść Ishikawy

 1. Sensei i uczeń
 2. Przeszłość nigdy nie mija
 3. Droga łuku
 4. Sen o podboju
 5. Duch i Demoniczny Sensei
 6. Postrach Otsuny
 7. Przyjaciel mimo woli
 8. Wieczny spoczynek

Opowieść Pani Masako

 1. Przywódca
 2. Mąż
 3. Zdrada
 4. Matczyny spokój
 5. Głupiec
 6. Głowa rodziny
 7. Złodziejka
 8. Spiskowiec
 9. Zdradzona siostra

Opowieść Kenjiego

 1. Sługa ludu
 2. Nattou i sprzedawca Sake
 3. Subtelna sztuka negocjacji

Opowieść Noria

 1. Ostatni Wojowniczy Mnich
 2. Trzy działania, trzy iluzje
 3. Duchy we mgle
 4. Źródło cierpienia
 5. Krwawa Sutra
 6. Przyczyna cierpienia
 7. Kres cierpienia
 8. Strażnik Cuszimy
 9. Ten trojaki świat

Opowieść Yuny

 1. Opowieść Yuny
 2. Cicha śmierć
 3. Czarny wilk
 4. Krwawa wiadomość

Opowieść Yuriko

 1. Duma przemija
 2. Sztuka dostrzegania

Pozostałe

 1. Incydent w Wąwozie Hiyoshi
 2. Drugie oblicze honoru
 3. Cena żelaza
 4. Miejsce zwane domem
 5. Za Cuszimę
 6. Wartość Sake
 7. Uzdrowicielski dotyk
 8. Niedokończone porachunki
 9. Pogrzebany honor
 10. Zaginiona na morzu
 11. Szepty pośród lasu
 12. Puste kosze
 13. Śmiech bandytów
 14. Brzemię kradzieży
 15. Rzeczne Dzieci
 16. Złodziejka niewinności
 17. Ostatnia prośba
 18. Bogaczom niczego nie brakuje
 19. Szczodrość Pani Sanjo
 20. Ciało i kamień
 21. Boskie zadośćuczynienie
 22. Godna Chana
 23. Cena strachu
 24. Wybór ojca
 25. Ukryte w śniegu

Mityczne opowieści

 1. Legenda Tadayoriego - nagroda za zaliczenie misji to Zbroja Tadayoriego
 2. Niebiański cios - nagroda za zaliczenie misji to umiejętność Niebiański cios
 3. Klątwa Uchitsunego - nagrody za zaliczenie misji to Długi łuk i Wybuchowa strzała
 4. Niezwyciężony Gosaku - nagroda za zaliczenie misji to Zbroja Gosaku
 5. Duch Zemsty Yarikawy - nagroda za zaliczenie misji to umiejętność Taniec gniewu
 6. Sześć Ostrzy Kojira - nagroda za zaliczenie misji to Zbroja Kenseia
 7. Niegasnący płomień - nagroda za zaliczenie misji to umiejętność Droga ognia

Ghost of Tsushima: Wszyscy bossowie

Poniżej znajduje się lista wszystkich bossów Ghost of Tsushima, z którymi walczy się w głównych oraz pobocznych questach gry. Dokładne opisy przejścia walk z poszczególnymi bossami są w rozdziale Bossowie.

Bossowie - główne zadania

 1. Ryuzo - pierwsze starcie
 2. Generał Temuge
 3. Ryuzo - drugie starcie
 4. Chan
 5. Pan Shimura (finałowy boss gry)

Bossowie - poboczne zadania i mityczne opowieści

 1. Kaede
 2. Yasuhira Koga
 3. Demon Tengu
 4. Spirit of Yarikawa
 5. Kojiro
 6. Altan
 7. Bettomaru

Ghost of Tsushima: Sekrety i znajdźki

Poniżej znajduje się zestawienie stron poradnika na temat sekretów gry Ghost of Tsushima. Znajdźki zostały podzielone zostały według kategorii lub lokacji, w których się znajdują. Komplet informacji o ich odnajdywaniu znajdziesz w osobnym rozdziale Sekrety i znajdźki naszego poradnika.

Znajdźki w Ghost of Tsushima - zapiski, artefakty i ukryte ołtarze

 1. Zapiski
 2. Mongolskie artefakty
 3. Ukryte ołtarze

Mapy atlasu świata - wyspa Cuszima

 1. Mapa regionu Izuhara
 2. Mapa regionu Toyotama
 3. Mapa regionu Kamiagata

Sekrety Ghost of Tsushima - Region Izuhara

 1. 24 obozy
 2. Filary Honoru
 3. Gorące Źródła
 4. Kapliczki Inari
 5. Bambusy
 6. Haiku
 7. Kapliczki Shinto
 8. Latarnie

Sekrety Ghost of Tsushima - Region Toyotama

 1. 17 obozów
 2. 5 pojedynków
 3. Filary Honoru
 4. Gorące Źródła
 5. Kapliczki Inari
 6. Bambusy
 7. Haiku
 8. Kapliczki Shinto
 9. Latarnie

Sekrety Ghost of Tsushima - Region Kamiagata

 1. 15 obozów
 2. Filary Honoru
 3. Gorące Źródła
 4. Kapliczki Inari
 5. Bambusy
 6. Haiku
 7. Kapliczki Shinto
 8. Latarnie

Ghost of Tsushima: FAQ

Rozdział FAQ poradnika do gry Ghost of Tsushima oferuje odpowiedzi na często zadawane pytania. Strony podzielone zostały tematycznie i każda skupia się na jednym unikalnym problemie lub mechanice.

Rozwój postaci i jej wyposażenie

 1. Wygląd bohatera - jak zmienić?
 2. Lina z hakiem - jak zdobyć?
 3. Strój wojownika ninja - czy występuje w grze?
 4. Dmuchawka - jak zdobyć?
 5. Siodło - jak zmienić?
 6. Łuk - jak zdobyć?

Eksploracja świata gry

 1. Wychłodzenie organizmu - jak zwalczać?
 2. Sekrety i przewodni wiatr - jak odnajdywać znajdźki?
 3. Tryb fotograficzny - jak aktywować?
 4. Wyspa Cuszima - czy jest duża?
 5. Zapisywanie gry - czy możliwe?
 6. Szybka podróż - jak korzystać?
 7. Podarunki - jak odbierać?
 8. Gra na flecie - ma zastosowanie?
 9. Koń - jak zdobyć?

Walka

 1. Amunicja i gadżety - jak odnawiać zapasy?
 2. Postawy - jak odblokować i używać?

Ghost of Tsushima: Przewodnik po grze

Nasz poradnik do gry Ghost of Tsushima pomaga w lepszym zrozumieniu najważniejszych mechanik rozgrywki. Na kolejnych stronach przewodnika po grze opisane zostały m.in. kwestie związane z walką, eksploracją świata i rozwojem postaci.

 1. Najlepsze pancerze na start
 2. Najlepsze umiejętności na start
 3. Najlepsze bronie, miecze, gadżety
 4. Rozwój postaci
 5. Leczenie, hart ducha
 6. Najlepsze talizmany
 7. Crafting
 8. Poziomy trudności
 9. Eksploracja świata gry
 10. Handlarze
 11. Mityczne techniki
 12. Walka bezpośrednia - styl Samuraja
 13. Skradanie się - styl Ducha

Ghost of Tsushima: Trofea i platyna

Ghost of Tsushima nie posiada trudnego platynowego trofeum, ale jest ono czasochłonne. To jedna z większych produkcji z otwartym światem wydanych przez Sony. Zdobycie "platyny" powinno zająć około 50 godzin, przy czym można skrócić czas potrzebny do odblokowania 100% trofeów wybierając niższy poziom trudności. Dzieje się tak dlatego, że żadne z trofeów nie dotyczy ustawień trudności. Można więc np. przejść całą grę na niskim poziomie trudności.

Nasz poradnik trofeowy znajduje się tutaj.

Ghost of Tsushima: Długość gry

Ukończenie gry Ghost of Tsushima po raz pierwszy powinno zająć około 30-40 godzin. Ukończenie wszystkich pobocznych questów i "zaliczenie" wszystkich pytajników na mapie wydłuży całkowity czas gry do około 50 godzin.

Więcej o długości rozgrywki znajduje się w oddzielnym rozdziale naszego poradnika.

Ghost of Tsushima: Polska wersja językowa

Gra Ghost of Tsushima posiada pełną polską wersję językową, tzn. możliwe jest granie z polskimi napisami i polskim dubbingiem. Możliwe jest również dowolne mieszanie wersji językowych, w tym także granie z japońskim dubbingiem, która pozwala lepiej wczuć się w opowiadaną historię. Więcej informacji o dostępnych językach znajduje się na stronie Polska wersja.

Ghost of Tsushima Legends: Opis przejścia dodatku

Gra Ghost of Tsushima otrzymała darmowy dodatek Legends skupiający się na kooperacyjnych zmaganiach z udziałem maksymalnie 4 graczy. Rozszerzenie to dokładnie opisane zostało w oddzielnym rozdziale poradnika.

Opis przejścia DLC Legends

 1. DLC Legends - najważniejsze informacje
 2. Wyrwane serca
 3. Klątwa Onibaby
 4. Zasłona między światami
 5. Historia Uchitsunego
 6. Krucze demony z Otsumy
 7. Karawana Złodziei
 8. Porzuceni Umarli
 9. Bitewny przepływ

Klasy postaci

 1. Samuraj
 2. Łowca
 3. Zabójca
 4. Ronin

Ghost of Tsushima Iki Island: Dodatek fabularny

Na 20 sierpnia 2021 roku zaplanowano wydanie rozszerzenia fabularnego Ghost of Tsushima Iki Island. Jest to duży dodatek fabularny przygotowany z myślą o pojedynczym graczu. Oferuje on nową tytułową wyspę do zbadania, na której czekają m.in. nowe questy, nowe sekrety i znajdźki, nowe walki, a także nowe miejsca do odkrycia.

Dodatek jest częścią wydania Ghost of Tsushima Director's Cut przygotowanego z myślą o konsolach PS4 i PS5. Więcej informacji na temat tej edycji oraz na temat dodatku DLC znajduje się na stronie Dodatek Iki Island i edycja Director's Cut.

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Natalia Fras


Informacje o Ghost of Tsushima - poradnik do gry

GoT Iki Island DLC

Ostatnia aktualizacja : 19 sierpnia 2021, odwiedź GoT Iki Island DLC

GoT Legends DLC

Ostatnia aktualizacja : 20 października 2020, odwiedź GoT Legends DLC

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 16 lipca 2020, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 16 lipca 2020, odwiedź Opis przejścia

Sekrety i znajdźki

Ostatnia aktualizacja : 16 lipca 2020, odwiedź Sekrety i znajdźki

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.