Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Oblężenia w Total War SHOGUN 2 | Bitwy poradnik Total War: SHOGUN 2

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Walki o zamki w Shogunie 2 to szturmy na często kilkupoziomowe fortece. Nie używa się tutaj właściwie machin oblężniczych, gdyż zamki japońskie są małe i wykonane głównie z drewna. Żołnierze mogą łatwo wspiąć się na mury bądź podpalić bramę. W tym rozdziale zawarte jest kilka podstawowych rad odnośnie ataku i obrony twierdz. Oczywiście nie są to sztywne zasady, ponieważ każda bitwa wygląda inaczej, jednak mogą być pomocne dla początkujących.

Atak

Choć zamki w Shogunie 2 mogą wyglądać niepozornie, to ich zdobycie może być trudne. - Oblężenia w Total War SHOGUN 2 | Bitwy - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Choć zamki w Shogunie 2 mogą wyglądać niepozornie, to ich zdobycie może być trudne.

Szturmując na zamek musimy mieć na uwadze, że wróg ma przewagę terenu i fortyfikacji. Jego oddziały rozstawione przy samych murach mają osłonę przed naszymi strzelcami i mogą bez problemu prowadzić na nas ostrzał. Dlatego podchodząc pod mury należy pamiętać o włączeniu luźnej formacji u naszych jednostek. Dobrze jest też atakować z kilku stron, by wróg musiał rozproszyć swoje siły na murach. Jeśli wróg nie ma dosyć strzelców by obstawić cały mur najlepiej atakować ze strony, gdzie ich nie rozstawił.

Nim zaatakujemy mury najlepiej jak najbardziej przerzedzić szeregi wroga naszymi łucznikami (strzelcy z rusznicami podczas szturmów są bezużyteczni). Ostrzał najlepiej skierować przeciwko oddziałom znajdującym się bardziej w środku twierdzy, bądź rozstawionych na murach nie zwróconych frontem do nas - w innym przypadku wróg poniesie minimalne straty.

Na umocnienia możemy się wspiąć lub je podpalić. - Oblężenia w Total War SHOGUN 2 | Bitwy - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Na umocnienia możemy się wspiąć lub je podpalić.

Kiedy przyjdzie nam zdobywać mury zamku mamy dwie możliwości. Albo damy rozkaz naszym jednostką zniszczenia bram, albo możemy im kazać wspiąć się na mury. W obu przypadkach musimy wybrać jedną z naszych jednostek i kliknąć PPM na bramę bądź odcinek muru.

Niszczenie bram niesie za sobą dwie wady. Pierwszą jest fakt, że po wygranej bitwie zamek będzie uszkodzony i wymagana będzie naprawa. Drugą jest to, że podpalanie jak i spalenie bramy zajmuje trochę czasu i oddział w tym czasie jest narażony na ostrzał.

Kiedy rozkazujemy naszym żołnierzom wspiąć się na mury musimy pamiętać, że niektórzy z nich podczas wspinaczki będą z nich spadać. Dlatego warto atakować w miejscu gdzie mur jest najniższy.

W obu przypadkach musimy mieć na uwadze, że przy silnej obronie poniesiemy znaczne straty nim uda nam się pokonać obrońców.

Obrona

Oddziały strzelców z bronią palną mogą szybko zdziesiątkować nacierającego wroga. - Oblężenia w Total War SHOGUN 2 | Bitwy - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
Oddziały strzelców z bronią palną mogą szybko zdziesiątkować nacierającego wroga.

Podczas obrony naszych strzelców należy rozstawić na murach - przede wszystkim z tej strony, z której nadchodzą wrodzy łucznicy. Aby rozstawić jednostkę na murach należy wybrać ją i najechać myszą na podest przy murze - pojawi nam się oznaczenie jakie pozycje zajmie nasza jednostka. Rozkaz rozstawienia wydajemy PPM. Jeśli po naciśnięciu PPM przytrzymamy go i przesuniemy muszę do przodu, to będziemy mieli możliwość rozciągnięcia jednostki na murze tak by stali w jednym, a nie w dwóch szeregach - warto to robić w przypadku jednostek z rusznicami.

Jednostki z rusznicami są wyjątkowo zabójcze kiedy prowadzą ostrzał z murów - dobrze rozstawiony taki oddział potrafi zadać wrogowi olbrzymie straty, a dodatkowo znacznie wpłynąć na ich morale.

Pozostałe jednostki rozstawiamy na placu za murami, zalecam włączenie luźnej formacji i umieszczenie ich jak najdalej od wrogich strzelców. Budynek będący w centrum zamku może stanowić też dodatkową obronę przed łucznikami, dlatego warto rozstawić za nim istotne oddziały jak np. generała.

Kiedy jednostki wroga są bliskie dotarcia na szczyt murów należy cofnąć łuczników w głąb zamku i na ich miejscu na murach rozstawić jednostki walczące w zwarciu.

Uwaga, jeśli bronimy się za pomocą ashigaru z yari to zalecam nie rozstawianie ich bezpośrednio na murach, tylko minimalnie za nimi z włączoną ścianą yari - będą mogli wtedy odeprzeć nawet natarcie przeważających sił przeciwnika.

Punkty kontroli

W pobliżu punktu znajdującego się w centrum zamku dobtrze jest trzymać zawsze jakiś oddział. - Oblężenia w Total War SHOGUN 2 | Bitwy - Total War: SHOGUN 2 - poradnik do gry
W pobliżu punktu znajdującego się w centrum zamku dobtrze jest trzymać zawsze jakiś oddział.

Każdy zamek posiada przynajmniej kilka punktów kontroli. Jeden z nich znajduje się w środku twierdzy przy znajdującym się tam budynku. Jeśli zostanie przejęty przez atakującą armię i utrzymany przez minutę to obrońcy poniosą porażkę - dlatego w przypadku obrony jego ochrona jest bardzo ważna.

Pozostałe punkty to tej znajdujące się przy bramach i wieżach obronnych. W przypadku ich przejęcia przez atakujących ci będą mogli wpuścić przez bramę pozostałe swoje siły bez konieczności jej niszczenia, zaś przejęte wieże zaczną ostrzeliwać obrońców.