Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 stycznia 2023, 16:26

2. Gothic 2. 100 najlepszych gier RPG w historii – edycja 2023

Najlepszym RPG-iem w 2022 roku bez wątpienia był Elden Ring. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.

2. Gothic 2

Gothica 2, jak już się rozpędził, nic nie zdołało powstrzymać przed wspięciem się na podium, nawet Baldur’s Gate 2. Cóż, nie mogło być inaczej, zważywszy że przez ostatnie trzy lata dzieło Piranha Bytes konsekwentnie zajmowało prawie najwyższe miejsca w ankiecie, zagarniając po kilkanaście procent głosów.

Jak doskonale wiecie, Gothic II nie różni się diametralnie od pierwszej części. To wciąż trzecioosobowe RPG, w którym bohater już po pierwszym starciu z byle jakim wrogiem okazuje się mało bohaterski, świat i jego mieszkańcy budzą szacunek swoim autentyzmem, fabuła jest w dużym stopniu elastyczna i nieliniowa, a sterowanie potrafi doprowadzić do szewskiej pasji, zanim się je opanuje.

Zapewne pamiętacie, że największa zmiana zaszła w rozmiarze udostępnionego obszaru – ponownie odwiedzaliśmy Górniczą Dolinę, jednak tym razem stanowiła ona zaledwie ćwierć przemierzanego terenu. Niemcy pokusili się też o lekkie podszlifowanie grafiki. Końcowy rezultat? Więcej tego samego, ale podanego ze znacznie większym rozmachem.

Wyciągnięte z forum

Kiedyś grałem w Gothica II z dodatkiem Noc Kruka. Gierka naprawdę godna uwagi. Co prawda oprawa graficzna i audiowizualna nie jest najlepsza (bo premiera to 2002 rok, jak na tamte czasy była bardzo dobra), ale przecież nie z tego powodu gra się w takie produkcje. Głównie chodzi tutaj o fabułę, która porywa niesamowicie. Grę przechodziłem już kilkakrotnie, dlatego powoli zaczyna mi się ona nudzić, ale to właśnie od tych kilkakrotnych przejść. Z całej serii Gothic tę uważam za najlepszą. Kto jest fanem kategorii cRPG i nie grał w Gothica (jest taki?), to koniecznie musi. Bo wiadomo, KLASYKA. Moja ocena: 9,5/10.

Szymon_1904

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepsze gry RPG - którą z tych 20. cenisz najbardziej?

Wiedźmin 3: Dziki Gon
32,5%
Gothic 2
8,6%
Baldur’s Gate 2
6,3%
Skyrim
3,8%
Mass Effect 2
4,2%
Planescape: Torment
3,8%
Cyberpunk 2077
8,2%
Persona 4
0,4%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Divinity: Original Sin 2
3,2%
Elden Ring
2,8%
Fallout: New Vegas
0,8%
Disco Elysium
1,5%
Vampire The Masquerade: Bloodlines
0,8%
Morrowind
3,2%
Wiedźmin 2: Zabójcy królów
1,2%
Chrono Trigger
0,7%
Gothic 1
2,2%
Dragon Age: Początek
2,5%
Fallout 2
6,4%
Baldur’s Gate 1
1,2%
Final Fantasy VI
0,7%
Wiedźmin 1
0,9%
Arcanum: Przypowieść o maszynach i magyi
1,3%
Pokemon (seria)
0,3%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Gothic

Gothic

Gothic II

Gothic II

Fallout 2

Fallout 2

Baldur's Gate II: Cienie Amn

Baldur's Gate II: Cienie Amn

Chrono Trigger

Chrono Trigger

Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki
10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki

W niektórych grach fabularnych, jak tytuły z cyklu Deus Ex czy Fallout, wcale nie musicie uciekać się do przemocy, aby je przejść. Co więcej, tzw. „pacifist run” często okazuje się o wiele ciekawszy lub bardziej wymagający od zwykłej walki.

Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy
Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy

Są tacy towarzysze z gier, których zapomnieć po prostu się nie da. Nawet, kiedy nie wiemy już, o co walczył/a bohater/ka i o co tak naprawdę w głównym wątku chodziło. Najlepiej widać to chyba w RPG-ach.