STALKER 2: Porady na start STALKER 2 poradnik, solucja
STALKER 2 to wymagająca gra pełna różnorodnych systemów. Zaprezentowane na tej stronie porady na start pomogą Wam przetrwać pierwsze godziny w Zonie.
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2024
Świat STALKERa 2 to brutalna i wymagająca rzeczywistość nie wybaczająca błędów. Nowi gracze nienawykli do realiów Zony mogą poczuć się przytłoczeni pod naporem różnorodnych niebezpieczeństw oraz mechanik. Na tej stronie poradnika przygotowaliśmy dla Was zestaw przydatnych porad, które pomogą Wam przetrwać pierwsze godziny w czarnobylskiej strefie wykluczenia.
- Kompas jest bardzo czuły. Wykorzystajcie to by uniknąć zagrożenia
- X na kompasie wskazuje ciała poległych wrogów
- Zawsze rozładowujcie zdobyczną broń
- Celujcie w głowę
- Nie bójcie się uciekać
- Szukajcie skrytek - są tam bardzo dobre przedmioty
- Przemyślcie kompozycję ekwipunku
- Odpowiednia broń do odpowiedniej okazji
- Uważnie stawiajcie kroki i miejcie się na baczności
- Wykorzystujcie walki pomiędzy NPC
Kompas jest bardzo czuły. Wykorzystajcie to by uniknąć zagrożenia
Widoczny na górnej części ekranu kompas nie tylko wskazuje znacznik misji oraz ważne obiekty, ale również ostrzeże Was przed zbliżającym się zagrożeniem. Jeżeli zacznie jarzyć się na czerwono, a obok Waszego celownika pojawi się strzałka, to oznacza, że w pobliżu znajduje się wrogi mutant lub człowiek. System ostrzegania przed zagrożeniem jest dość czuły i nierzadko zadziała dużo wcześniej niż Wy. Błyskawiczny odwrót w takiej sytuacji może pomóc Wam uniknąć niebezpiecznej konfrontacji.
X na kompasie wskazuje ciała poległych wrogów
Kolejna wskazówka związana z kompasem dotyczy trupów. Jeżeli po zakończonej walce nie możecie odnaleźć zwłok niemilców do przeszukania, spójrzcie na radar w górnej części ekranu. Niewielki, szary X zaprowadzi Was do każdego ciała znajdującego się w okolicy.
Padający wrogowie często dość gwałtownie upuszczają trzymaną przez siebie broń. Nie pojawia się ona w ekwipunku podczas przeszukiwania trupa. Rozglądajcie się po okolicy, by zlokalizować upuszczoną giwerę.
Zawsze rozładowujcie zdobyczną broń
W Zonie, każdy nabój jest na wagę złota. Pamiętajcie, by rozładować każdą zdobyczną broń którą znajdziecie. Zrobicie to na ekranie ekwipunku, klikając na odpowiednią giwerę i wybierając Rozładuj z menu kontekstowego.
Celujcie w głowę
Choć bonusowe obrażenia za headshot nie są niczym nadzwyczajnym w grach FPS, to w STALKER 2 mają one jeszcze większe znaczenie. Oponenci nierzadko potrafią być prawdziwymi gąbkami na pociski, jeżeli Wasze strzały są mało precyzyjne (szczególnie tyczy się to opancerzonych, ludzkich przeciwników). Precyzyjny strzał lub dwa w głowę może jednak błyskawicznie zakończyć szarżę wroga, a Wam oszczędzić masy problemów oraz kul. Zadbajcie zatem o stabilną rękę i celne oko.
Nie bójcie się uciekać
Zona to śmiertelnie niebezpieczne miejsce, a taktyczny odwrót nie jest powodem do wstydu. Jeżeli starcie nie idzie po Waszej myśli, nie wahajcie się uciec z niebezpiecznego obszaru. Duża część wrogów szybko straci zainteresowanie i nie będzie za Wami biec.
Szukajcie skrytek - są tam bardzo dobre przedmioty
Progres bohatera w STALKER 2 niemal w całości opiera się na zdobywaniu coraz lepszego ekwipunku. Po mapie Zony rozsiane są specjalne skrytki pełne zapasów pozostawionych przez innych stalkerów. Ich lokalizację poznacie przy okazji questów pobocznych, podsłuchując rozmowy (np. w radiu), czytając notatki lub po prostu zwiedzając świat gry. Znane lokalizacje pojawią się na mapie pod postacią ikony z trzema trójkątami.
Miejcie oczy szeroko otwarte i szukajcie poukrywanych skarbów. Ekwipunek, który znajdziecie bardzo często będzie zdecydowanie lepszy od pospolitych przedmiotów dostępnych wszędzie indziej.
{ramkazielona}Skrytki często znajdują się w podziemiach lub na piętrach. Zwykle są też dość dobrze ukryte. Idąc w stronę znacznika na mapie, bądźcie gotowi na nieco poszukiwania
Przemyślcie kompozycję ekwipunku
Ekwipunek Skifa jest mocno ograniczony i szybko się zapełnia. Wyruszając na wyprawę przemyślcie, co jest dla Was niezbędne, a co warto zostawić. Przeciążony bohater jest słabszy, a zagracony ekwipunek uniemożliwi Wam zebranie łupów.
Odpowiednia broń do odpowiedniej okazji
Miejcie w zanadrzu kilka sztuk broni, przystosowanych do różnych sytuacji. Karabin z lunetą przyda się w czasie precyzyjnej walki na dystans, zaś w pomieszczeniach zdecydowanie lepiej wybrać strzelbę lub krótki pistolet maszynowy. Nie marnujcie cennej amunicji na próby walki przy użyciu złego arsenału.
Nie zapominajcie także o możliwości zmiany trybu ognia. Odpowiedni przełącznik znajdziecie na kole wyboru broni (przycisk TAB). Strzelanie seriami jest kuszące, ale czasami lepiej nałożyć na siebie ograniczenie, by nie "wystrzelać" się z kul zbyt szybko.
Uważnie stawiajcie kroki i miejcie się na baczności
Wsłuchujcie się w pikanie skanera. Jeden nieostrożny krok w zonie może wpakować Was na niebezpieczną anomalię, która zakończy żywot protagonisty.
W czasie przeszukiwania budynków również patrzcie pod nogi. Pomieszczenia często są zaminowane lub obłożone pułapkami. Aktywowanie granatu może okazać się równie zabójcze, co wejście w anomalię.
Wykorzystujcie walki pomiędzy NPC
Oportunizm w Zonie popłaca. Niejednokrotnie będziecie świadkami strzelaniny pomiędzy przedstawicielami wrogich frakcji. Stańcie na uboczu i gdy walka ucichnie, pozbierajcie łup z trupów.
Możecie nawet celowo nakierowywać wrogów na neutralnych wobec Was NPC. Przyłączą się wtedy do walki i przy okazji pomogą Wam pozbyć się niebezpieczeństwa.