Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

The Oregon Trail – działało nawet na dalekopisie, bez monitora. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

The Oregon Trail – działało nawet na dalekopisie, bez monitora

Rok premiery: 1971, 1981

Producent: Don Rawitsch, Bill Heinemann, Paul Dillenberger

Gatunek: strategia, survival, gra edukacyjna

The Oregon Trail to chyba najbardziej wyjątkowa pozycja na tej liście. Pierwsza wersja pojawiła się na początku lat 70. w formie tekstowej, nie wymagając nawet monitora, tylko dalekopisu. Działała jedynie na skomplikowanych komputerach dostępnych na amerykańskich uczelniach, ale nie było to aż tak wielką przeszkodą, bo stworzono ją jako narzędzie edukacyjne, by przybliżać uczniom trudy bytowania pierwszych europejskich osadników w Ameryce Północnej. Dopiero w latach 1981 i 1982 wyszły wersje na komputery Apple II i Atari 8-bit, wciąż tekstowe, ale już dostępne dla szerszego grona odbiorców, a w 1985 roku dorobiono interfejs graficzny.

W The Oregon Trail musieliśmy zmagać się z wszelkimi niebezpieczeństwami, jakie czyhały na przemierzających dzikie ostępy Ameryki osadników – od złej pogody, awarii sprzętu, braku wody i pożywienia, przez niebezpieczne zwierzęta, bandytów i Indian, aż po choroby i zagrażające życiu rany. W grze nie brakowało momentów, gdy trzeba było podjąć trudne moralnie decyzje. Według niektórych źródeł była ona przedstawicielem swojego własnego gatunku, wtedy – gier „poważnych”, a połączenie walorów edukacyjnych z rozrywką złożyło się na powstanie słowa „edutainment” (eduzrwyka?) opisującego tę pozycję. Jej ostatni port, czy też remake, wyszedł w 2022 roku. Przez te wszystkie lata sprzedano łącznie 65 milionów kopii. The Oregon Trail uważane jest za ikonę gamingu i jedną z najważniejszych gier w historii.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
0,9%
Space Invaders
5,2%
Asteroids
0,9%
Defender
1,7%
Pac-Man
3,5%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
2,6%
Donkey Kong / Mario Bros.
9,6%
Wizardry / Ultima
1,7%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,1%
Pole Position
0,9%
Pitfall!
2,6%
Elite
1,7%
Kung Fu Master
1,7%
Tetris
47,8%
The Legend of Zelda
3,5%
Metroid
2,6%
Metal Gear
4,3%
Maniac Mansion
2,6%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.