Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Defender – upowszechnił scrollowanie ekranu w bok. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Defender – upowszechnił scrollowanie ekranu w bok

Rok premiery: 1981

Producent: Williams Electronics

Gatunek: strzelanka

Defender był swego rodzaju dzieckiem Space Invaders i Asteroids. Łączył pomysły z obu tytułów i dodawał coś własnego – scrollowanie w bok. Nie była to wprawdzie pierwsza gra w historii z takim scrollowaniem, ale Defender ustanowił standardy i uważa się go za protoplastę gatunku strzelanek 2D, w których poruszamy się w prawo. Nad nieznaną planetą bądź miastem, zależnie od platformy, gracz w małym statku kosmicznym odpierał fale przeciwników nadlatujących z boku ekranu. Twórcą gry był Eugene Jarvis, a Defender ponoć uchodzi dziś za jedną z najtrudniejszych gier w historii.

Wysoki poziom trudności nikogo jednak nie odstraszał. Port na Atari 2600 sprzedał się w liczbie ponad 3 milionów kartridżów, co jest jednym z najwyższych wyników na tę platformę. Gracze rywalizowali ze sobą na automatach, starając się uzyskać jak najwięcej punktów albo najdłuższy czas grania na jednym życiu – o próbie wynoszącej ponad 21 godzin rozpisywały się nawet media. Defender był także głównym punktem programu pierwszych turniejów gier arcade. W 1982 roku w USA tylko jedna gra przebiła popularnością i wynikami Defendera – mianowicie Pac-Man!

W River Raidzie strzelało się w górę

Podczas gdy jedne strzelanki scrollowały w bok, inne scrollowały ekran pionowo. Kultową produkcją w tej grupie jest River Raid, w którym lecimy samolotem wzdłuż rzeki i strzelamy do pojawiających się wrogów. Gra została wydana przez Activision na Atari 2600, a zaprojektowała ją Carol Shaw – jedna z pierwszych kobiet w historii (jeśli nie pierwsza w ogóle), które zajęły się tworzeniem gier. River Raid był hitem 1983 roku – najlepiej sprzedającą się grą Activision i drugą najlepszą na Atari 2600 po Ms. Pac-Man. Natomiast w Niemczech został zakazany ze względu na swój promilitarny charakter.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
1%
Space Invaders
3,8%
Asteroids
1%
Defender
1,9%
Pac-Man
3,8%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
1,9%
Donkey Kong / Mario Bros.
8,6%
Wizardry / Ultima
1,9%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,7%
Pole Position
1%
Pitfall!
2,9%
Elite
1,9%
Kung Fu Master
1,9%
Tetris
47,6%
The Legend of Zelda
3,8%
Metroid
2,9%
Metal Gear
4,8%
Maniac Mansion
2,9%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.