Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Tetris – casualowy, dla każdego, wybitny. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Tetris – casualowy, dla każdego, wybitny

Rok premiery: 1984/1985

Producent: Aleksiej Pażytnow

Gatunek: gra logiczna

Można nie znać, nie grać wcześniej w wiele pozycji z tej listy, ale chyba każdy w jakimś momencie zetknął się z Tetrisem! Formuła rozgrywki z układaniem spadających klocków była prosta i genialna zarazem, znakomicie pasowała do mobilnych urządzeń, zarówno wtedy na Game Boyu, jak i dziś, choćby na telefonie. Do tej pory ukazało się ponad 200 różnych wersji Tetrisa na więcej niż 65 platform – tej gry po prostu nie da się przegapić! Burzliwe etapy jej powstawania w Związku Radzieckim, za żelazną kurtyną, a zwłaszcza przeboje z nabywaniem licencji przez różne zachodnie korporacje, które wietrzyły sukces, stały się nawet tematem filmu, który można obejrzeć na platformie Apple TV+.

Tetris, stworzony przez badacza sztucznej inteligencji i rozpoznawania mowy Aleksieja Pażytnowa oraz jego dwóch współpracowników, okazał się prawdziwym fenomenem. Zaistniał w sztuce, architekturze i popkulturze, był tematem badań naukowych. Wymienia się go jako jedną z pierwszych gier casualowych, dla absolutnie każdego, niezależnie od płci, wieku i zainteresowań, produkcję, od której rozpoczął się rozwój gatunku gier logicznych. Nie trzeba chyba dodawać, że przeszedł do historii jako jedna z najwybitniejszych i najważniejszych gier, jakie powstały.

Wspomina Zbigniew „Canaton” Woźnicki

Zawsze byłem beznadziejny w Tetrisa. Nieważne, czy była to wersja z NES-a, jakichś bazarowych kieszonsolek, czy z PC. Mimo wszystko co jakiś czas wracam, żeby ponownie spróbować swoich sił z nadzieją, że może uda się tym razem przetrwać dłużej niż kilka minut. Dla mnie ta gra udowadnia, że niepotrzebna jest widowiskowa grafika (chociaż Tetris Effect robi imponujące wrażenie) lub wybitna ścieżka dźwiękowa.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
1%
Space Invaders
3,9%
Asteroids
1%
Defender
1,9%
Pac-Man
3,9%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
1,9%
Donkey Kong / Mario Bros.
8,7%
Wizardry / Ultima
1,9%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,8%
Pole Position
1%
Pitfall!
2,9%
Elite
1,9%
Kung Fu Master
1,9%
Tetris
46,6%
The Legend of Zelda
3,9%
Metroid
2,9%
Metal Gear
4,9%
Maniac Mansion
2,9%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.