Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Pac-Man – narodziny supergwiazdy. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Pac-Man – narodziny supergwiazdy

Rok premiery: 1980

Producent: Namco

Gatunek: labiryntówka

Jedna z najbardziej znanych i ikonicznych gier, bo któż nie kojarzy pociesznej, żółtej kulki zjadającej kropki w labiryncie i unikającej wszędobylskich duszków... Pac-Man był efektem prac dziewięcioosobowego zespołu, który chciał stworzyć grę przyciągającą również kobiety i młodsze dzieci. Większość ówczesnych tytułów bazowała na bitwach w kosmosie, wojnie i rywalizacji sportowej – siłą rzeczy bardziej przyciągało to mężczyzn. Pac-Man ze swoimi kolorowymi, milutkimi postaciami miał przemawiać do każdego. Problemem był tylko tytuł – pierwotną japońską nazwę „Puck Man” zmieniono w USA na „Pac-Man”, obawiając się żartownisiów wstawiających F w miejsce P...

Oryginalny design gry stanowił strzał w dziesiątkę. Pac-Man okazał się fenomenem i komercyjnym hitem. Oprócz gry w telewizji królował serial animowany studia Hanna-Barbera, sprzedano też ponad milion płyt z piosenką Pac-Man Fever. Żółty bohater z pizzy bez jednego kawałka stał się oficjalną maskotką studia Namco. Dziś Pac-Man może pochwalić się 43 milionami sprzedanych kopii różnych wersji, ponad 14 miliardami dolarów przychodu i stałym miejscem w grupie najważniejszych, najbardziej dochodowych gier wszech czasów.

Wspomina Zbigniew „Canaton” Woźnicki

Pac-Man jest jedną z pierwszych serii, z jaką miałem kontakt w swoim życiu. Jego klasycznej odsłony nie było mi dane przetestować na automacie, ale od czego są komputery. To jedna z lepszych gier na posiadówki ze znajomymi, żeby sprawdzić, kto jest lepszy w uciekaniu przed duchami i pożeraniu kulek. Podczas zabawy solo Pac-Man nie sprawiał mi już aż tak dużej frajdy, bo brakowało tego elementu rywalizacji.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
0,9%
Space Invaders
5,3%
Asteroids
0,9%
Defender
1,8%
Pac-Man
3,5%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
2,7%
Donkey Kong / Mario Bros.
9,7%
Wizardry / Ultima
1,8%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,2%
Pole Position
0,9%
Pitfall!
2,7%
Elite
1,8%
Kung Fu Master
1,8%
Tetris
46,9%
The Legend of Zelda
3,5%
Metroid
2,7%
Metal Gear
4,4%
Maniac Mansion
2,7%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.