Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Metal Gear (PC)

Metal Gear PC

Metal Gear to gra akcji, nasuwająca na pierwszy rzut oka skojarzenia z klasycznymi strzelaninami w rodzaju Commando czy Ikari Warriors. Jednak w odróżnieniu od nich, produkt Konami bardziej stawia na działania inwigilacyjne, niekoniecznie objawiające się ciągłym użyciem broni.

Akcji | FPP

PC Windows
Okładka Metal Gear (PC)

producent: Konami

wydawca: USC

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12maja1990

Vermon CaTaffy to bezwzględny terrorysta pochodzący z Mongolii, który w późnych latach dziewięćdziesiątych XX wieku, opanował wraz ze swoimi pobratymcami niewielki obszar Republiki Południowej Afryki. Zadbawszy o względy bezpieczeństwa, bojownik mógł w spokoju opracować prototyp śmiercionośnej broni, którą nazwał Metal Gear. Wywiad amerykański, od dawna przyglądający się poczynaniom CaTaffy’ego, nie był w stanie dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest owo narzędzie zagłady. Udało się jedynie ustalić, że Metal Gear pozwala w łatwy sposób wystrzelić pociski uzbrojone w głowice nuklearne, z dowolnego miejsca na Ziemi. Biorąc pod uwagę realne zagrożenie dla światowego pokoju, rząd amerykański zdecydował się wysłać do RPA swojego agenta. Wybór padł na człowieka o pseudonimie „Solid Snake”, który wsławił się bohaterską postawą podczas walk w Grenadzie. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie Ty – graczu – wcielisz się w rolę tego żołnierza. Zadanie jest proste: musisz znaleźć i zniszczyć maszynę Metal Gear, zanim zostanie ona użyta do wszczęcia konfliktu na międzynarodową skalę.

Metal Gear to gra akcji, nasuwająca na pierwszy rzut oka skojarzenia z klasycznymi strzelaninami w rodzaju Commando czy Ikari Warriors. Jednak w odróżnieniu od nich, produkt Konami bardziej stawia na działania inwigilacyjne, niekoniecznie objawiające się ciągłym użyciem broni. Dobrze wyposażonego i śmiertelnie niebezpiecznego wroga lepiej jest bowiem ominąć „po cichu”, niż wdawać się w otwartą walkę. Podczas gry, Snake może kontaktować się drogą radiową z bazą, która będzie go informować o aktualnych celach misji. Teren, po którym przyjdzie Ci się poruszać jest olbrzymi, dlatego też wskazówki dowództwa okażą się po prostu niezbędne. Dodatkowe informacje otrzymasz po uwolnieniu schwytanych przez CaTaffy’ego zakładników. Chociaż wróg przetrzymuje więźniów w solidnych i dobrze chronionych bunkrach, warto pokusić się o próbę ich odbicia.

Początkowo gracz wyposażony jest tylko w gołe pięści, dlatego też do czasu znalezienia broni, lepiej unikać bezpośrednich kontaktów z przeciwnikiem. Arsenał, z jakiego może korzystać Snake jest bogaty i zawiera m.in. takie narzędzia jak pistolet Baretta M92F, pół-automatyczny Ingram MAC-11, granatnik czy wyrzutnię rakiet. Do niektórych rodzajów broni można przytwierdzić tłumik, dzięki czemu nasze strzały nie zaalarmują od razu całego obozu. Istotnym elementem gry jest kolekcjonowanie także pozostałego ekwipunku. Maska gazowa może nam w niektórych pomieszczeniach uratować życie, podobnie zresztą jak butla z tlenem, którą wykorzystuje się do nurkowania.

Metal Gear to arcyciekawa produkcja, wyłamująca się z kanonu tradycyjnych strzelanin. Niestety, zawartość merytoryczna nie idzie w parze z wykonaniem, które pozostawia wiele do życzenia Mimo to, warto zwrócić na ten program większą uwagę, tym bardziej, że kilkanaście lat później seria doczekała się ogromnie popularnego wznowienia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 207 głosów czytelników.

Gry podobne do Metal Gear

Wymagania wiekowe Metal Gear

12+

Metal Gear Solid 1 i 2 trafiły na GOG.com. Powrót klasyki Konami
Metal Gear Solid 1 i 2 trafiły na GOG.com. Powrót klasyki Konami

wiadomość25 września 2020

Zgodnie z plotkami, na platformie GOG.com pojawiły się reedycje kultowych gier Konami. Mowa o Metal Gear Solid 1 i 2 oraz klasycznych częściach serii Castlevania i Contra, które powróciły po latach na PC.

Na PC powróci Metal Gear Solid 1 i 2 oraz seria Castlevania
Na PC powróci Metal Gear Solid 1 i 2 oraz seria Castlevania

wiadomość23 września 2020

Dzięki tajwańskiej agencji ratingowej potwierdzone zostały doniesienia o reedycjach gier Metal Gear Solid i MGS2 na PC. Co ciekawe, ma do nich dołączyć pierwsza część cyklu oraz wczesne odsłony marek Castlevania i Contra.

Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake
Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake

wiadomość25 sierpnia 2015

Nadciągająca wielkimi krokami premiera Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to dobra okazja, by przypomnieć sobie fabułę jednej z najbardziej zagmatwanych i ciekawych interaktywnych sag, jakie kiedykolwiek powstały.

Generacja remake'ów

wiadomość22 sierpnia 2011

Remake remake pogania... ale to i tak jedne z najlepszych gier tej generacji!

Dalsze spekulacje na temat filmowej wersji Metal Gear Solid
Dalsze spekulacje na temat filmowej wersji Metal Gear Solid

wiadomość2 czerwca 2010

Prace nad filmową adaptacją gry Metal Gear Solid, to często powracający temat. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że projekt został zawieszony na skutek braku wsparcia ze strony Konami. Tym razem odrobinę światła na tą sprawę rzuca aktor i scnearzysta David Hayter, który podkładał głos głównego bohatera we wszystkich częściach gry.