Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Metal Gear (PC)
OkładkaMetal Gear (PC)

Metal Gear PC

Metal Gear to gra akcji, nasuwająca na pierwszy rzut oka skojarzenia z klasycznymi strzelaninami w rodzaju Commando czy Ikari Warriors. Jednak w odróżnieniu od nich, produkt Konami bardziej stawia na działania inwigilacyjne, niekoniecznie objawiające się ciągłym użyciem broni.

Akcji | FPP

Metal Gear Premiera PC

12maja1990

producent: Konami wydawca: USC

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Metal Gear

UnMetal

Commando

Operation Wolf

Vermon CaTaffy to bezwzględny terrorysta pochodzący z Mongolii, który w późnych latach dziewięćdziesiątych XX wieku, opanował wraz ze swoimi pobratymcami niewielki obszar Republiki Południowej Afryki. Zadbawszy o względy bezpieczeństwa, bojownik mógł w spokoju opracować prototyp śmiercionośnej broni, którą nazwał Metal Gear. Wywiad amerykański, od dawna przyglądający się poczynaniom CaTaffy’ego, nie był w stanie dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest owo narzędzie zagłady. Udało się jedynie ustalić, że Metal Gear pozwala w łatwy sposób wystrzelić pociski uzbrojone w głowice nuklearne, z dowolnego miejsca na Ziemi. Biorąc pod uwagę realne zagrożenie dla światowego pokoju, rząd amerykański zdecydował się wysłać do RPA swojego agenta. Wybór padł na człowieka o pseudonimie „Solid Snake”, który wsławił się bohaterską postawą podczas walk w Grenadzie. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie Ty – graczu – wcielisz się w rolę tego żołnierza. Zadanie jest proste: musisz znaleźć i zniszczyć maszynę Metal Gear, zanim zostanie ona użyta do wszczęcia konfliktu na międzynarodową skalę.

Metal Gear to gra akcji, nasuwająca na pierwszy rzut oka skojarzenia z klasycznymi strzelaninami w rodzaju Commando czy Ikari Warriors. Jednak w odróżnieniu od nich, produkt Konami bardziej stawia na działania inwigilacyjne, niekoniecznie objawiające się ciągłym użyciem broni. Dobrze wyposażonego i śmiertelnie niebezpiecznego wroga lepiej jest bowiem ominąć „po cichu”, niż wdawać się w otwartą walkę. Podczas gry, Snake może kontaktować się drogą radiową z bazą, która będzie go informować o aktualnych celach misji. Teren, po którym przyjdzie Ci się poruszać jest olbrzymi, dlatego też wskazówki dowództwa okażą się po prostu niezbędne. Dodatkowe informacje otrzymasz po uwolnieniu schwytanych przez CaTaffy’ego zakładników. Chociaż wróg przetrzymuje więźniów w solidnych i dobrze chronionych bunkrach, warto pokusić się o próbę ich odbicia.

Początkowo gracz wyposażony jest tylko w gołe pięści, dlatego też do czasu znalezienia broni, lepiej unikać bezpośrednich kontaktów z przeciwnikiem. Arsenał, z jakiego może korzystać Snake jest bogaty i zawiera m.in. takie narzędzia jak pistolet Baretta M92F, pół-automatyczny Ingram MAC-11, granatnik czy wyrzutnię rakiet. Do niektórych rodzajów broni można przytwierdzić tłumik, dzięki czemu nasze strzały nie zaalarmują od razu całego obozu. Istotnym elementem gry jest kolekcjonowanie także pozostałego ekwipunku. Maska gazowa może nam w niektórych pomieszczeniach uratować życie, podobnie zresztą jak butla z tlenem, którą wykorzystuje się do nurkowania.

Metal Gear to arcyciekawa produkcja, wyłamująca się z kanonu tradycyjnych strzelanin. Niestety, zawartość merytoryczna nie idzie w parze z wykonaniem, które pozostawia wiele do życzenia Mimo to, warto zwrócić na ten program większą uwagę, tym bardziej, że kilkanaście lat później seria doczekała się ogromnie popularnego wznowienia.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 218 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Metal Gear: 12+