Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Kung Fu Master / Karate Champ – każdy chciał być jak Bruce Lee. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Kung Fu Master / Karate Champ – każdy chciał być jak Bruce Lee

Rok premiery: 1984

Producent: Irem, Nintendo / Technos Japan

Gatunek: beat’em up / bijatyka

Kung Fu Master w zasadzie odtwarzał na ekranach automatów fabułę filmu Gra śmierci z Bruce’em Lee. I tak jak w filmie gracz musiał przedzierać się przez kolejne piętra pagody, walcząc ze zwykłymi przeciwnikami oraz bossem na końcu każdego etapu. A wszystko to w formie scrollowanego ekranu w boku – patentu znanego z Defendera czy innego hitu twórcy Kung Fu Mastera – gry Moon Patrol.

Niezwykle grywalny, kolorowy Kung Fu Master był jednym z największych hitów 1985 roku, a sukces powtórzył potem jego port na komputer Commodore 64. Grę uznaje się za pierwszy beat’em up w historii, który ustanowił powtarzaną potem wielokrotnie formułę chodzenia w bok i rozprawiania się z wrogami za pomocą ciosów i kopniaków. Był też protoplastą standardu pojedynkowania się z silnym bossem na końcu każdego etapu. Ponoć bez Kung Fu Mastera nie powstałby Dragon Ball.

Sportowy turniej zamiast bitki na mieście

Nieco inne podejście do sztuk walki miał Karate Champ. Zamiast bić się z członkami mafii, braliśmy udział w sportowym turnieju karate, gdzie czekały nas wyłącznie pojedynki na dedykowanej arenie. Przy dużej popularności filmów w stylu Najlepszy z najlepszych, Wejście smoka czy Krwawy sport tego typu produkcje były wręcz skazane na sukces. Karate Champ był najbardziej dochodową grą w USA przez 4 kolejne lata oraz protoplastą gier turniejowych 1 na 1. Podobny sukces osiągnęło krótko potem International Karate, uznawane trochę za podróbkę Karate Champa, co skończyło się pozwem sądowym. Tak czy siak, gatunek rozwinął skrzydła, a my dostaliśmy potem taką klasykę jak Street Fighter, Mortal Kombat i Tekken – gry, których przodkiem był Karate Champ.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
1%
Space Invaders
3,9%
Asteroids
1%
Defender
1,9%
Pac-Man
3,9%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
1,9%
Donkey Kong / Mario Bros.
8,7%
Wizardry / Ultima
1,9%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,8%
Pole Position
1%
Pitfall!
2,9%
Elite
1,9%
Kung Fu Master
1,9%
Tetris
46,6%
The Legend of Zelda
3,9%
Metroid
2,9%
Metal Gear
4,9%
Maniac Mansion
2,9%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.