Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Space Invaders – pierwsza wojna z kosmitami. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Space Invaders – pierwsza wojna z kosmitami

Rok premiery: 1978

Producent: Taito

Gatunek: strzelanka

W moim osiedlowym salonie gier arcade w połowie lat 80. zagrywałem się na automacie z grą o nazwie Phoenix. Dopiero dużo, dużo później dowiedziałem się, że mały stateczek poruszający się w prawo lub lewo i strzelający do ściany wrogów na górze był zapewne jednym z klonów klasycznego tytułu Space Invaders. Nie wiedziałem też, że w 1979 roku była to pierwsza gra z zapętlonym, niekończącym się gameplayem oraz pierwszy „fixed shooter”, czyli strzelanka ograniczona do pojedynczego ekranu, na którym pojawiają się fale przeciwników.

Twórca gry, Tomohiro Nishikado, inspirował się głównie arcade’owym Breakoutem z 1976 roku, w którym zamiast statków kosmicznych były klocki. Dodał do tego klimaty z Wojny światów, Gwiezdnych wojen i wyszło Space Invaders – jeden z największych sukcesów komercyjnych w historii gier wideo. Port gry okazał się system-sellerem wydanej w 1980 roku konsoli Atari 2600 – dzięki niemu sprzedaż sprzętu wzrosła czterokrotnie. Space Invaders było innowacyjnym tytułem w bardzo wielu aspektach: to pierwsza gra z przeciwnikami reagującymi na ruchy gracza, pierwsza gra z kilkoma „życiami” do wykorzystania, pierwsza gra z muzyką przygrywającą podczas rozgrywki i zmieniającą się dynamicznie. Wszystko to przyczyniło się do powstania i rozwoju gatunku strzelanek oraz rozpoczęło trwającą do dziś dominację gier z rozgrywką nastawioną na akcję.

Galaga – ładniejsza, bardziej dopracowana

Ogromny sukces osiągnęła 3 lata później Galaga firmy Namco – gra, która było rozwinięciem wcześniejszej wersji o nazwie „Galaxian”, a obie te pozycje bazowały na formule Space Invaders. Galaga była bardziej dopracowana, z ładniejszą grafiką i paroma innowacjami – szturmem podbiła salony arcade, stając się jednym z najważniejszych tytułów początku lat 80.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
0,8%
Space Invaders
5%
Asteroids
0,8%
Defender
1,7%
Pac-Man
3,3%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
2,5%
Donkey Kong / Mario Bros.
9,9%
Wizardry / Ultima
2,5%
The Oregon Trail
0%
Commando
5,8%
Pole Position
0,8%
Pitfall!
2,5%
Elite
1,7%
Kung Fu Master
1,7%
Tetris
47,9%
The Legend of Zelda
3,3%
Metroid
2,5%
Metal Gear
5%
Maniac Mansion
2,5%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.