Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 lipca 2025, 15:27

Frogger – 100 sposobów, by zginąć. Najlepsze gry retro starsze niż większość z Was

Spis treści

Frogger – 100 sposobów, by zginąć

Rok premiery: 1981

Producent: Konami

Gatunek: zręcznościówka / platformówka

Frogger był kolejnym tytułem, który miał przemówić do odbiorców niezainteresowanych wojną, strzelaninami i zawodami sportowymi. Z takimi założeniami wydano go w USA, obawiając się, że może nie udać się mu przebić. Obawy te okazały się jednak niesłuszne – Frogger odniósł ogromny sukces, stając się jedną z najlepiej sprzedających się gier na Atari 2600 i jedną z najlepszych gier w historii. Pomysł na rozgrywkę znacznie różnił się od tego, co oferowała większość innych produkcji – trzeba było pojedynczymi skokami przeprowadzić żabkę najpierw przez ruchliwą ulicę, a potem przez rzekę pełną aligatorów i innych niebezpieczeństw.

Taka różnorodność nie dość, że mieściła się na jednym ekranie, to jeszcze zapewniła Froggerowi tytuł gry, w której można zginąć na najwięcej odmiennych sposobów: poprzez rozjechanie przez auto, utonięcie, ukąszenie przez węża, zagryzienie przez aligatora czy wydrę, utonięcie podczas siedzenia na zanurzającym się żółwiu, wjechanie na skraj ekranu, siedząc na pniu bądź aligatorze, źle obliczony skok bądź też koniec czasu. Frogger również doczekał się kreskówki, był inspiracją dla piosenki o korkach w Los Angeles oraz pojawił się jako motyw przewodni w jednym z odcinków kultowego sitcomu Seinfeld.

Wspomina Jacek „Stranger” Hałas

We Froggera po raz pierwszy zagrałem na 8-bitowym Atari u kolegi, choć natrafiłem też na automat z tą grą w jednym z nadmorskich salonów. Pamiętam, że jako dzieciak bardzo przejmowałem się losem żabiego protagonisty i starałem się doprowadzić go do celu bez żadnych wypadków po drodze. Wtedy mi to wystarczało do szczęścia i nie były to jeszcze czasy, gdy oczekiwało się bardziej zróżnicowanej zawartości i dłuższej zabawy. Moja ostatnia styczność z tą serią to prawdopodobnie Frogger z PS1. Pamiętam, że całkiem nieźle się bawiłem, ale wolałem już jednak sięgnąć po Crasha, Spyro czy Croca, czyli gry z ciekawszymi etapami i bardziej wyrazistymi protagonistami.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Tradycyjnie - czas na ankietę! Która z tych klasycznych gier jest dziś najbardziej grywalna?

Pong
0,9%
Space Invaders
3,8%
Asteroids
0,9%
Defender
1,9%
Pac-Man
3,8%
Colossal Cave Adventure
0%
King’s Quest
0%
Frogger
1,9%
Donkey Kong / Mario Bros.
9,4%
Wizardry / Ultima
1,9%
The Oregon Trail
0%
Commando
6,6%
Pole Position
0,9%
Pitfall!
2,8%
Elite
1,9%
Kung Fu Master
1,9%
Tetris
47,2%
The Legend of Zelda
3,8%
Metroid
2,8%
Metal Gear
4,7%
Maniac Mansion
2,8%
Zobacz inne ankiety
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku
Amiga rulez!, a książę Persji jeździ tylko Lotusem - 10 najlepszych gier przełomu 1989 i 1990 roku

Oto subiektywna lista 10+ legendarnych tytułów z lat 1989-1990, które najlepiej podziwiało się na 16-bitowych maszynach, zwłaszcza na „Przyjaciółce”, czyli legendarnej Amidze 500. Tylko kto miał do niej dostęp?

Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku
Cywilizacja lemingów powstała w innym świecie - 10 najlepszych gier 1991 roku

W 1991 roku graliśmy głównie na komputerach 8-bitowych i w starsze tytuły. Jedynie szczęśliwi posiadacze Amigi, Atari ST oraz komputerów IBM mogli sprawdzić najnowsze przeboje, które dominowały w zachodnim świecie. Wiele z nich to ponadczasowa klasyka!

B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku
B.J. Blazkowicz i Indiana Jones sami w ciemnościach na Arrakis - 10 najlepszych gier 1992 roku

Na jakich komputerach graliśmy w Polsce w 1992 roku? Ile lat miał statystyczny gracz? W tym zestawieniu nie tylko przypominamy najlepsze gry 1992, ale i przytaczamy wyniki starej ankiety badającej to, jak grało się w naszym kraju na początku lat 90.