Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 kwietnia 2009, 10:30

autor: Jiker

Ubisoft wyłącza serwery Shadowbane

Ubisoft, wydawca MMO Shadowbane, poinformował za sprawą oficjalnego serwisu produkcji, że wraz z dniem 1 maja wyłączone zostaną wszystkie serwery, w oparciu o które przez ponad pięć lat funkcjonowało dzieło Wolfpack Studios.

Ubisoft, wydawca MMO Shadowbane, poinformował za sprawą oficjalnego serwisu produkcji, że wraz z dniem 1 maja wyłączone zostaną wszystkie serwery, w oparciu o które przez ponad pięć lat funkcjonowało dzieło Wolfpack Studios. Choć oficjalny powód decyzji nie został podany, wydaje się mało prawdopodobne, aby mogło do tego doprowadzić coś innego, aniżeli nieopłacalność utrzymywania pozycji, która od dłuższego czasu nie przynosi dochodów.

Ubisoft wyłącza serwery Shadowbane - ilustracja #1

Shadowbane podziała jeszcze tylko dziesięć dni.

Shadowbane wydane zostało w marcu 2003 roku w Stanach Zjednoczonych, ponad dwa lata od chwili rozpoczęcia pierwszej fazy beta testów. Niespełna rok później trafiło także do Europy. Produkcja doczekała się dwóch rozszerzeń – Shadownbane: Throne of Oblivion oraz Shadowbane: The Rise of Chaos – oraz specjalnej wersji przygotowanej z myślą o rynkach azjatyckich. W 2006 roku postanowiono udostępnić ją zupełnie za darmo, co odbiło się czkawką twórcom ze studia Wolfpack. W związku z cięciem kosztów zostali oni bowiem porzuceni przez Ubisoft. Pociągnęło to nieustanny spadek popularności Shadowbane oraz niekontrolowany rozwój gry. W efekcie na początku 2008 roku sytuacja doprowadziła do restartu serwerów (tzw. endgame).

Z Shadowbane wiąże się również jedna z najbardziej kontrowersyjnych prób promocji w historii rynku elektronicznej rozrywki. Otóż, przez kilka dni października 2002 roku na oficjalnej stronie produkcji widniał konkurs, którego zasady oburzyły wielu graczy. By zostać jego zwycięzcą, należało bowiem wychwalać grę na łamach największych światowych serwisów internetowych poświęconych grom. Zebrane linki z własnymi wypowiedziami trzeba było następnie przesyłać na konkursowego maila. Zwycięzcą miał się okazać najbardziej aktywny z uczestników. Po kilku dobach konkurs zniknął jednak ze strony gry, zapewne pod naporem ostrej krytyki nabiegającej ze wszystkich zakątków świata.

Paradoksalnie, opóźniona i często krytykowana gra zdobyła uznanie światowych krytyków, którzy wystawiali jej średnie oceny na poziomie około 75%. Nie wszyscy gracze podzielali jednak ich zdanie, krytykując przede wszystkim rozgrywkę PvP. Wielu z nich twierdziło dosyć dosadnie, że dzieło Wolfpack Studios było niezwykle spóźnione i oferowało mechanikę rozgrywki na poziomie tytułów wydawanych w 2001 roku (gdyby nie liczne przesunięcia daty premiery Shadowbane ukazałoby się mniej więcej w owym terminie). Wielu osobom gra przypadła jednak do gustu, w związku z czym pozostali przy niej ponad pięć długich lat.