Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2012, 10:57

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12)

Po dłuższej przerwie wracamy z nową odsłoną cyklu „Najciekawsze modyfikacje”. Jak zwykle przygotowaliśmy wybór najciekawszych naszym zdaniem projektów fanowskich wypuszczonych w ostatnim czasie.

„Najciekawsze modyfikacje” cykl, w którym przedstawiamy wybór najbardziej wartościowych modów i wieści z nimi związanych. Kompletnie nowe gry, dodatkowe misje i przygody, usprawnienia grywalności i grafiki - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli uważacie, że coś pominięto, nie krępujcie się i dajcie znać w komentarzach.

Half-Life 2

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #1

Water

Jednym z najciekawszych nowych projektów ostatnich kilku miesięcy jest bez wątpienia Water. Jest to eksploracyjna przygodówka, w której wcielamy się w syrenę-bóstwo. Opuszcza ona wody oceanu i wkracza na ląd chcąc się dowiedzieć dlaczego jej wyznawcy przestali składać ofiary. Całość jest prawdziwie unikalna i łączy bajkowe klimaty z lekkimi elementami horroru w stylu H.P. Lovecrafta. Do tego w wyprawie towarzyszy nam wspaniała muzyka, a odkrywanie sekretów fabuły daje sporą satysfakcję.

Po kilku latach ciszy wznowiono prace nad projektem Coven, dzięki czemu ukazała się wreszcie jego wersja 1.0. To pierwsza aktualizacja od 2009 roku. Mod koncentruje się na sieciowych starciach dwóch frakcji - wampirów i łowców potworów. Pierwsza z tych grup dysponuje nadnaturalnymi mocami i dużą odpornością na obrażenia. Natomiast łowcy są słabi fizycznie, ale nadrabiają to nowoczesnym uzbrojeniem o dużej sile ognia.

Kolejnym zespołem, który przerwał wielomiesięczną ciszę są autorzy Battle Grounds 2. Ich projekt doczekał się wreszcie wersji 2.1.1. Jest to pierwsza aktualizacja od prawie dwóch lat. Dla przypomnienia - to multiplayerowy mod osadzony w czasach amerykańskiej Wojny o Niepodległość. Naprzeciwko siebie stają armie Stanów Zjednoczonych oraz Imperium Brytyjskiego (dodatkowo wspomaganego przez plemiona Indian). Wszystko to podane w realistycznym sosie. Mamy więc długi czas przeładowywania broni, zróżnicowane cele potyczek oraz konieczność stosowania taktyki. Dla miłośników tego typu klimatów trudno znaleźć coś lepszego.

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #2

Fortress Forever

Ukazała się też pierwsza od ponad pół roku aktualizacja świetnego Fortress Forever. Jest to modyfikacja Half-Life 2 (chodź, podobnie jak wszystkie opisywane tutaj mody, ruszy też na praktycznie wszystkich grach Valve Software działających na silniku Source, wliczając w to darmowe Team Fortress 2), która stanowi duchowego spadkobiercę pierwszego Team Fortress. To doskonała propozycja dla tych, którym nie spodobało się , że część druga poszła w stronę kreskówkowych klimatów.

Gry strategiczne

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #3

Mideast Crisis 2

Wypuszczono finalną wersję doskonałego moda Mideast Crisis 2 do Command & Conquer 3: Tiberium Wars. To totalna konwersja, która pozwala wziąć udział w konflikcie na bliskim wschodzie w niedalekiej przyszłości. W praktyce oznacza to mieszankę realistycznego uzbrojenia z elementami science-fiction. To jedna z najlepszych modyfikacji jakie kiedykolwiek ukazały się do tej gry. Najnowsza wersja dodaje masę poprawek i jedną nową frakcję. Teraz autorzy chcą się zająć produkcją komercyjnych RTS-ów. Szkoda tylko, że pomimo wielu starań, nie udało im się uzyskać od Electronic Arts licencji na silnik SAGE.

Ukazała się też nowa wersja (1.07) świetnej modyfikacji Halo: Homefront. To totalna konwersja, która przenosi grę Homeworld 2 w realia znane z cyklu FPS-ów studia Bungie. Fani Master Chiefa mają zresztą więcej powodów do radości. Można bowiem już pobrać wczesną wersje Halo: First Offensive, czyli totalnej konwersji Star Wars: Empire at War: Forces of Corruption. Z tych projektów to Homefront jest na znacznie bardziej zaawansowanym etapie, ale oba warte są uwagi.

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #4

Hyrule: Total War

Hyrule: Total War to projekt, który powinien sprawdzić każdy posiadacz Medieval II: Total War i dodatku Kingdoms. Autorzy przenieśli tę epicką strategię w realia znane z serii The Legend of Zelda. Można objąć dowództwo nad jedną z szesnastu nacji, wśród których znajdziemy m.in. Królestwo Hyrule, plemiona Deku, jak również frakcje Gorons, Sheikah czy Kokiri. Ten mod to olbrzymie przedsięwzięcie. Ilość nowych jednostek, tekstur, modeli dźwięków, jak i modyfikacji mechaniki zabawy robi spore wrażenie. To idealny przykład tego na jak wiele stać zdeterminowanych fanów.

Miłośników gry Men of War: Assault Squad może natomiast zainteresować mod Commanders of War III. Celem jaki postawili przed sobą autorzy było podniesienie realizmu bitew. Dlatego znacząco zwiększono skalę starć i wprowadzono zmiany powodujące, że w potyczkach bierze udział głównie piechota i lekkie jednostki pancerne. Tym samym sieciowe rozgrywki nie są już zdominowane przez ciężkie czołgi.

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #5

Modern Warfare Mod

Wciąż aktywna pozostaje społeczność fanowska zgromadzona wokół gry World in Conflict, czyli jednej z najlepszych strategii roku 2007. Ich najnowszym dziełem jest spora aktualizacja projektu Modern Warfare Mod. Ambicją autorów jest uatrakcyjnienie trybu multiplayer. W tym celu przeniesiono akcję w czasy współczesne, wprowadzono masę nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia, a w trakcie bitew możemy wykorzystać wiele nowych jednostek. Znacznej przebudowie uległa też mechanika starć, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Dodatkowo mocno ulepszono efekty wizualne i dodano sporą liczbę dodatkowych map. Modyfikacja zwiększa wymagania sprzętowe gry, ale nie zmienia to faktu, że dla miłośników RTS-a studia Massive Entertainment jest to pozycja obowiązkowa.

Gry roleplaying

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #6

Rozdroża

Rozdroża to świetna przygoda do pierwszego Wiedźmina. Akcja toczy się w niewielkiej wiosce terroryzowanej przez dwie bandy. Autorzy ogromny nacisk położyli na odgrywanie roli. Tylko od nas zależy czy napuścimy obie grupy na siebie, dołączymy tylko do jednej z nich czy spróbujemy je pogodzić. Nasze decyzje doprowadzą do jednego z szesnastu możliwych zakończeń. Na uwagę zasługuje też nowy soundtrack. Od dawna nie było tak dobrego moda do tej gry.

Do pierwszego Wiedźmina warto też zainstalować finalną wersję Full Combat Rebalance. Zgodnie z nazwą projekt ten kompletnie przebudowuje system walki. Pozmieniano wartości obrażeń i opancerzenia. Zwiększono szybkość starć i zmodyfikowano drzewka umiejętności. W sumie czyni to potyczki znacznie brutalniejszymi i podnosi poziom trudności, ale jednocześnie sprawia że walka staje się bardziej logiczna. Dodatkowe pochwały należą się twórcom za rozbudowany instalator, który pozwala dowolnie wybrać, które ze zmian mają zostać wprowadzone.

Społeczność moderska zgromadzona wokół The Elder Scrolls V: Skyrim dopiero się rozkręca, ale już ukazało się kilka godnych uwagi projektów. Przede wszystkim każdy posiadacz tej gry powinien zaopatrzyć się w modyfikację autorstwa o Arisu, która potrafi poprawić wydajność silnika nawet o 40%. Pojawiła się ponadto wczesna wersja moda umożliwiającego grę w kooperacji przez sieć. Sporo rzeczy nie działa w nim jeszcze tak jak powinno, ale już teraz zabawa jest wyśmienita.

Natomiast Fallout: New Vegas otrzymał nowego moda zwiększającego poziom trudności. Tym, co czyni go ciekawym jest fakt, że został stworzony przez J.E. Sawyera, czyli głównego projektanta tej gry. Po jego zainstalowaniu zmienia się wiele podstawowych elementów mechaniki zabawy. Sawyer ustawił limit maksymalnego poziomu postaci na 35 i o połowę spowolnił tempo gromadzenia doświadczenia. Zmniejszył pasek życia i utrudnił leczenie. Ponadto przedmioty otrzymały realistyczną wagę i nasz bohater nie może już nosić na plecach tony żelastwa. To tylko kilka przykładów z długiej listy zmian. Do działania mod wymaga nie tylko samej gry, ale również wszystkich dodatków DLC.

Amnesia: Mroczny Obłęd

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #7

Confederacy’s Nightmare

W imponującym tempie rozwija się scena moderska gry Amnesia: The Dark Descent. Praktycznie w każdym tygodniu wychodzi przynajmniej jedna solidna fanowska przygoda. Z najnowszych szczególnie warte polecenia są:

  • Gary: Snowy Secrets – W tej modyfikacji musimy poradzić sobie z nieproszonym gościem zakłócającym nam świętowanie Bożego Narodzenia.
  • Confederacy's Nightmare - W przypadku tego moda autor zaszalał i osadził akcję w realiach StarCrafta. Fabuła obraca się wokół prób odkrycia mrocznych sekretów naszego pracodawcy, czyli skorumpowanego generała Konfederacji.
  • The Sacrifice – wcielamy się w przeklętego człowieka, który próbował ratować własną duszę odprawiając rytuał z ofiarą z ludzkiego życia. Niestety, w trakcie obrzędu coś poszło nie tak i teraz naszym zadaniem jest to naprawić.
  • The Machine – świetna przygoda o lekko steampunkowych ciągotach, której akcja toczy się w 1887 roku w rezydencji ekscentrycznego wynalazcy.

Portal 2

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #8

Level With Me

Praktycznie cała społeczność fanowska Portala przestawiła już się na drugą odsłonę serii. W rezultacie w ręce spragnionych nowych wyzwań graczy trafia coraz więcej ciekawych modów. Z ostatnio wypuszczonych najbardziej godne zainteresowania są:

  • Level With Me – absolutnie fascynujący projekt, który narodził się dzięki serii wywiadów, jakie pecetowy blog Rock Paper Shotgun przeprowadził z utalentowanymi projektantami poziomów. Wśród nich byli ludzie, którzy pracowali przy takich projektach jak m.in. Mirror’s Edge, Ghost Recon: Advanced Warfighter 2, Atom Zombie Smasher czy The Stanley Parable. Odpytywał ich Robert Yang, czyli autor dwuczęściowej modyfikacji Radiator. Po zakończeniu każdego wywiadu wspólnie ze swoim rozmówcą opracowywał nowy poziom do Portala 2. Teraz wszystkie te mapy zostały połączone w jedną dużą modyfikację i wypuszczone ku naszej uciesze. Ten projekt to jeden wielki eksperyment, nie tylko odnośnie sposobu projektowania wirtualnych światów i zagadek, ale również metod opowiadania historii z pierwszoosobowej perspektywy.
  • Weighted Wonderland – urocza bożonarodzeniowa mapa. Nie prezentuje wysokiego poziomu trudności, ale nadrabia to doskonałą i bardzo wesołą atmosferą.

Pozostałe gry

Najciekawsze modyfikacje do Half-Life 2, Fallout: New Vegas, TES V: Skyrim, Wiedźmina i innych (16/01/12) - ilustracja #9

Unsung

Miłośników rozpikselowanej grafiki powinna ucieszyć wiadomość o premierze zaktualizowanej wersji Unsung. Ten mod przenosi Wolfensteina 3D w realia I wojny światowej. Projekt należy do kategorii totalnych konwersji, więc podmienione zostały prawie wszystkie elementy gry, w tym poziomy, modele wrogów i mapy. Naszym zadaniem jest przedarcie się przez okopy sił niemieckich i zniszczenie bunkra artyleryjskiego. Wolfensteina 3D od dawna jest już open-source, więc posiadanie gry nie jest wymagane do zabawy tą modyfikacją. Wszystkie potrzebne pliki zostały zawarte w instalatorze. Co ciekawe, trwają również prace nad konwersją Unsung na Dreamcasta.

Kilka tygodni temu ukazał się również inny ciekawy projekt dla fanów retro w postaci Resurection of Evil. Jest to obszerny zestaw nowych poziomów do doskonałej platformówki 2D Jazz Jackrabbit 2. Autorzy przygotowali wiele różnorodnych planet do zwiedzania, a każda z nich prezentuje wyraźnie wyższy poziom trudności niż mapy z podstawowej wersji gry.

Poprzednie artykuły z cyklu: