Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 grudnia 2009, 09:50

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09)

„Najciekawsze modyfikacje” to wybór najbardziej wartościowych modów i wieści z nimi związanych. Kompletnie nowe gry, dodatkowe misje i przygody, usprawnienia grywalności i grafiki - każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

„Najciekawsze modyfikacje” to publikowany dwa razy w miesiącu wybór najbardziej wartościowych modów i wieści z nimi związanych. Kompletnie nowe gry, dodatkowe misje i przygody, usprawnienia grywalności i grafiki - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli uważacie, że coś pominięto nie krępujcie się i dajcie znać w komentarzach.

Half-Life 2/Orange Box

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #1

Orion

 

Użytkownicy serwisu Fileplanet (zarówno ci z wykupionym abonamentem jak i ci bez) mogą już cieszyć się wersją beta modyfikacji Orion. Mod ten wykorzystuje silnik Orange Box do stworzenia multiplayerowej strzelaniny science fiction. Dostępny jest tryb „Capture the Flag" i 3 klasy postaci. Wszystko to wzbogacone przez wprowadzenie jetpacków, a w przyszłości dojdą do tego także dinozaury.

Interesujący jest też Dangerous World. Pomijając potwornie kiepskie intro, to naprawdę dobrze zaprojektowany kawałek przeznaczonej dla pojedynczego gracza przygody. Akcja toczy się zaraz po eksplozji Cytadeli, które to wydarzenie wieńczyło Half-Life 2. Nie wiedzieć czemu, mod uparł się, by cześć napisów wyświetlać mi po czesku, ale to mały detal, który nie psuje ogólnie pozytywnego wrażenia.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że Black Mesa Source nie wyjdzie w tym roku, ale to chyba już nikogo nie zdziwi. Projekt ten jest modowym odpowiednikiem Duke Nukem Forever i chyba już tylko najwięksi optymiści wierzą, że kiedykolwiek zostanie ukończony.

Seria Left 4 Dead

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #2

Silent Hill 1

 

Światło dzienne ujrzała wreszcie przeznaczona dla Left 4 Dead kampania Silent Hill 1. Bazuje ona na pierwszej części słynnej serii firmy Konami. Sporo zwiedzania, niemało zagadek i wszechobecna mgła. Dobry wybór dla każdego grającego w Left 4 Dead, a dla fanów Silent Hill pozycja obowiązkowa.

Z pozostałych wypuszczonych ostatnio kompletnych kampanii warte zainteresowania są:

Powoli zaczynają pojawiać się również mody do Left 4 Dead 2. Jedną z pierwszych kampanii stworzonych przez fanów do tej gry jest Arena of the Dead 2. To dopiero początek - przyszłość zapowiada się znacznie smakowiciej. Wiadomo już, co znajdzie się w nadchodzącym pakiecie SDK do Left 4 Dead 2. Tym co konkretnie nas interesuje jest możliwość dodawania własnych modeli. Oznacza to, że fani będą mogli wreszcie tworzyć dodatkowe postacie graczy, bronie oraz nowe rodzaje zombie.

Killing Floor

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #3

Icebreaker

 

Zakończyła się druga i ostateczna faza konkursu na najlepszą mapę do Killing Floor. Rezultaty to:

  • Pierwsze miejsce: Icebreaker
  • Drugie miejsce: Departed
  • Trzecie miejsce: Crash.

Wszystkie one zostały dołączone do najnowszej aktualizacji gry, do pobrania przez Steam. Na tym samym serwisie znalazła się ponadto mapa FilthsCross (zdobywca drugiego miejsca w fazie pierwszej).

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #4

Defence Alliance 2

 

Także na Steam wylądowało Defence Alliance 2. Modyfikacja ta przekształca grę w multiplayerową strzelaninę w realiach science fiction, gdzie dwie drużyny ścierają się naprzemiennie jako broniący i atakujący. Wybierać można między 6 zróżnicowanymi klasami postaci. Dodatkowo mod zawiera tryb kooperatywny gdzie gracze jako jedna grupa muszą odpierać ataki coraz bardziej licznych hord mutantów.

ArmA II

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #5

ACE 2

 

Przede wszystkim ukazało się coś na co większość grających w ArmA II czekało z zapartym tchem: Advanced Combat Environment 2. Mod ów czyni grę ładniejszą, większą, bardziej realistyczną i po prostu znacznie lepszą. To absolutny „musisz mieć” dla wszystkich fanów ArmA II.

Pojawiły się też pierwsze modyfikacje wykorzystujące A.C.E.2. Najciekawsza to zestaw Ghosts, zawierający nową kampanię i dodatkowe modele oparte na postaciach z pierwszego Ghost Recon. Z dobrodziejstw Advanced Combat Environment 2 korzystają też misje singleplayer Road to Freedom oraz They came from above.

Oczywiście nie samym A.C.E.2 grający w ArmA 2 żyją. Jak zwykle ukazało się sporo dobrych misji do tej gry. Szczególnie warte zainteresowania są:

Singleplayer:

Kooperacyjne:

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #6

AH-6 LittleBirds BigBattle!

 

Korzystanie z całego bogactwa modów do ArmA 2 potrafi być kłopotliwe, dlatego warto zerknąc na Arma II Launcher. Program ten znacznie ułatwia używanie i zarządzanie modyfikacjami do tej gry. Wspomnijmy jeszcze o zorganizowanym przez Bohemia Interactive konkursie, w którym interesującymi nas kategoriami są „najlepszy mod” i „najlepsza misja”. Możemy się więc w najbliższej przyszłości spodziewać naprawdę dopracowanych modyfikacji.

Dark Mod

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #7

Lockdown Part 1

 

Z wolna zaczynają się rozkręcać twórcy misji do Dark Mod. Modyfikacja ta zmienia starego dobrego Doom 3 we wspaniałego następcę serii Thief. Seria o przygodach Garreta posiada jedną z najbardziej oddanych społeczność fanów i do dzisiaj regularnie wychodzą nowe misje do poszczególnych części. Pozostaje mieć nadzieję, że Dark Mod zgodnie z założeniami stanie się nową platformą, dzięki której miłośnicy Thiefa będą mogli realizować swoją pasję przez następną dekadę. Z wydanych dotychczas misji warte polecenia są:

Pozostałe strzelanki

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #8

Megaman 8-Bit Deathmatch

 

Megaman 8-Bit Deathmatch dla Doom 2. Kompletne retro, ale w dobrym znaczeniu tego słowa. Warto spróbować, zwłaszcza, że sam Doom 2 od dawna jest dostępny jako open source.

Nie wiem jak wam, ale mnie osobiście zawsze robi się ciepło na sercu jak widzę społeczności fanów, które potrafią trwać przy ukochanej grze przez większą część dekady. Tak jest z pierwszą częścią Ghost Recon. Właśnie wyposzczono sporych rozmiarów kampanię ( 9 misji rozgrywających się na terenie 4 państw) o nazwie Ghost Recon 2009 Tournament. By z niej skorzystać będziecie musieli się dodatkowo zaopatrzyć w mody Navy Seals v2.1, Frostbite 1.2 (plus patch 1.3 ) oraz DTP Cold Call Out. Zabawa z tą modyfikacją powinna odświeżyć wasze umiejętności. Okażą się one wkrótce bardzo przydatne, gdyż wielkimi krokami zbliża się Big Oil. Prawdopodobnie będzie to mod, który społeczność Ghost Recon będzie katować przez najbliższy rok czy dwa. Polecam zerknięcie na krótki filmik promujący tę produkcję.

Neverwinter Nights

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #9

Thoughts of Darkness

 

Obrodziło też dobrymi materiałami do pierwszego Neverwinter Nights. Warte zainteresowania są Dwellers of the Forbidden City oraz Legends are Made, not Born. Oba mody są adaptacjami przygód przeznaczonych dla „papierowej" wersji Dungeons and Dragons. Pierwszy z nich wymaga jedynie samego Neverwinter Nights wraz z zainstalowanym Community Expansion Pack, drugi z kolei będzie już wymagał dodatkowo dodatku Hordes of the Underdark. Tego rozszerzenia wymaga też stworzona przez Kennetha J. La Mella przygoda Thoughts of Darkness. Wieńczy ona serię modułów osadzonych w uniwersum Ravenloft tego autora. Poprzednie to I, Strahd oraz Nosferatu (uwaga, ten wymaga dodatkowo Shadows of Undrentide). Teoretycznie każdy z nich jest samodzielnym dziełem, ale jednocześnie wszystkie łączą się w większa całość i dobrze jest rozegrać je we właściwej kolejności.

Pozostałe gry roleplaying

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #10

Ultima 6 Project

 

Przede wszystkim ukazała się wreszcie beta projektu odtwarzającego Ultima 6: The False Prophet z użyciem pierwszego Dungeon Siege. To olbrzymi, ambitny i co tu dużo gadać, po prostu wspaniały mod. Twórcy włożyli w niego wiele serca i całe lata pracy. Nawet jeśli nie posiadacie Dungeon Siege to warto nabyć tę grę tylko i wyłącznie dla tej modyfikacji. Dodatkowo zakup ten pozwoli wam zagrać w kilkuletniego już Ultima: Lazarus.

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #11

Zombie Apocalypse

 

Pomimo dużego potencjału Fallout 3, jak dotąd nie byliśmy rozpieszczani dobrymi modami do tego tytułu. Tym bardziej więc warto pobawić się Zombie Apocalypse, który zapełnia znaczą część terenu gry całymi hordami martwiaków.

I jeszcze mała ciekawostka. W produkcji jest modyfikacja przeznaczona do Torchlight , której celem jest odtworzenie całego poziomu katakumb, który pojawił się w prezentacji video Diablo 3. Oczywiście silnik Torchlight ma swoje ograniczenia, więc wszystkiego zrobić się w nim nie da (np. nie ma mowy o szkieletach wspinających się po kolumnach), ale i tak warto zerknąć na wypuszczony filmik z wczesnej wersji. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że samo Diablo 3 wyjdzie najwcześniej w 2011.

Gry wyścigowe

Najciekawsze modyfikacje (14/12/09) - ilustracja #12

Jerez de la Frontera

 

Wypuszczono Jerez de la Frontera, czyli pieczołowicie odtworzony hiszpański tor przeznaczony do rFactor.

Na koniec warto wspomnieć o starusieńkim NASCAR Heat. Gra ta już wiele lat temu została wypuszczona za darmo i do dnia dzisiejszego tworzone są do niej nowe mody. Najnowszy to Stock Car Brazil, który symuluje najpopularniejszą brazylijską ligę wyścigową. Modyfikację jak i samego NASCAR Heat zgrać możecie ze strony Mod Squad.