Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2011, 10:39

autor: Adrian Werner

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion i innych (24/10/11)

Po dłuższej przerwie wracamy z nową odsłoną cyklu „Najciekawsze modyfikacje”. Jak zwykle przygotowaliśmy wybór najciekawszych naszym zdaniem projektów fanowskich wypuszczonych w ostatnim czasie.

„Najciekawsze modyfikacje” to regularnie publikowany wybór najbardziej wartościowych modów i wieści z nimi związanych. Kompletnie nowe gry, dodatkowe misje i przygody, usprawnienia grywalności i grafiki - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli uważacie, że coś pominięto, nie krępujcie się i dajcie znać w komentarzach.

Witam w najnowszej odsłonie „Najciekawszych modyfikacji”. Jak zwykle czeka na was wybór najbardziej interesujących projektów wypuszczonych w ostatnich kilku tygodniach. Od poprzedniego artykułu z tej serii upłynęło sporo czasu, podczas którego uzbierało się sporo ciekawych produkcji fanowskich.

Half-Life: Episode Two

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #1

The Stanley Parable

Silnik Source legł już u podstaw wielu artystycznych modów, a teraz do tej listy możemy dopisać The Stanley Parable. Wcielamy się w tytułowego Stanleya – pracownika numer 427 w wielkiej korporacji zajmującej równie wielki budynek biurowy. Zabawa polega na eksplorowaniu tej lokacji i chłonięciu fabuły. Całość jest doskonale wykonana – scenariusz skrzy się humorem, a jakość głosów jest tak wysoka, że nie powstydziłyby się jej profesjonalne produkcje. Co najważniejsze jednak, po przejściu modyfikacja na długo zostaje w naszej głowie i potrafi sprowokować do ciekawych przemyśleń. Zdecydowanie najlepszy projekt tego typu od wielu miesięcy. Do działania wymaga jedynie Source SDK, więc wystarczy posiadanie jednej z gier Valve działających na tym silniku, wliczając w to darmowe tytuły takie jak Alien Swarm czy Team Fortress 2.

Dla fanów klasyki przeznaczony jest natomiast mod do Half-Life: Episode Two zatytułowany Pacman: Source. Nazwa projektu tłumaczy praktycznie wszystko – jest to odtworzenie automatowej gry Namco na silniku Source. Od oryginału różni się perspektywą. Tutaj kamera umieszczona jest bowiem za plecami Pacmana.

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #2

Titan: XCIX

Ponadto, posiadacze Half-Life: Episode Two powinni koniecznie sprawdzić modyfikację Titan: XCIX. Przerabia ona grę Valve w pierwszoosobową przygodówkę science-fiction. Akcja toczy się na statku kosmicznym, który uległ poważnemu uszkodzeniu i jego załoga zmuszona jest walczyć o przetrwanie. Całość jest świetnie dopracowana i oferuje doskonały klimat oraz pomysłowe zagadki. Solidnie poprowadzona została również fabuła i wraz z postępami w zabawie powoli poznajemy sekrety tego świata, w tym wydarzenia, które doprowadziły do śmierci większości populacji Ziemi. Wszystko to razem daje jeden z najlepszych modów dla pojedynczego gracza, jakie ukazały się w tym roku. Dobrą nowiną jest też fakt, że autor planuje kolejne części.

Pozostałe gry akcji

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #3

Project Reality: Arma 2

Miłośnicy taktycznych strzelanin wreszcie doczekali się premiery pierwszej bety Project Reality: Arma 2. Zgodnie z nazwą projekt ten ma na celu przeniesienie do FPS-a studia Bohemia Interactive mechanizmów rozgrywki znanych z legendarnego już moda do Battlefield 2. Wypuszczona wersja wciąż jest dosyć wczesna i trapi ją sporo problemów, ale twórcy cały czas pracują nad ich usuwaniem. Całkiem możliwe, że to jest przyszłość całego Project Reality. Wiemy już przecież, że Battlefield 3 nie dostanie narzędzi i edytorów, a o samodzielnej grze tego zespołu moderskiego nie słyszeliśmy już od bardzo dawna.

Pomimo dwunastu lat na karku gra Battlezone II: Combat Commander wciąż ma spore grono fanów, którzy do dzisiaj bawią się w trybie multiplayer. Dla nich, jak również dla graczy chcących przypomnieć sobie tę produkcję skierowana jest beta nieoficjalnego rozszerzenia. Projekt ten zbiera wszystkie wartościowe mody tej gry i dodaje sporo własnych ulepszeń. Dostajemy więc masę nowych map i trybów rozgrywki oraz sporo poprawek mechanizmów zabawy. Wprowadzono nawet ułatwienia dla przyszłych modyfikacji.

Deus Ex: Human Revolution spełnił większość pokładanych w nim nadziei. Prędzej czy później każdy gracz dojdzie jednak do końca przygotowanej przez autorów kampanii. Moment ten może być doskonałą okazją do podjęcia decyzji o przypomnieniu sobie pierwszej części cyklu. Jeśli się na to zdecydujecie, to warto wypróbować moda New Vision, który znacząco poprawia oprawę graficzną gry, w tym zwiększa szczegółowość otoczenia oraz wprowadza wsparcie dla DirectX 10.

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #4

2027

Jeszcze ciekawiej prezentuje się projekt 2027. To przeznaczona do pierwszego Deus Exa kampania fabularnie stanowiąca prequel tej gry. Projekt imponuje swoim rozmachem. Autorzy wprowadzili do silnika zmiany czyniące użytek z funkcji DirectX 9 i usunęli wiele błędów pierwowzoru. Zwiedzimy masę nowych lokacji (w tym Paryż i Moskwę) i pobawimy się sporą ilością nowego uzbrojenia. Rozszerzono system rozwoju postaci i pozwolono graczowi korzystać z szeregu małych pajęczych robotów, idealnych zarówno do zwiadu, jak i ataku. Na każdym kroku widać masę włożonego w tego moda pracy. Fani serii zdecydowanie powinni się zainteresować tym projektem.

Natomiast jako zabawną ciekawostkę można potraktować Deus Ex: Unreal Revolution. Ta modyfikacja pierwszej odsłony serii jest parodią wypuszczonego niedawno Deus Ex: Human Revolution. Na wszystko nałożono więc żółte filtry graficzne, dodano podświetlanie obiektów, regenerujące się zdrowie, wykańczanie przeciwników jednym ciosem i regularne prośby o zakup DLC. Wszystko to podano z dużą ilością sarkazmu.

Natomiast posiadaczy Operation Flashpoint: Dragon Rising powinna zainteresować modyfikacja This is War. To nowa misja, której akcja toczy się na sporych rozmiarów wyspie. Tam czeka nas szereg zadań i autor dał całkiem sporą swobodę wyboru metod ich realizacji. Dodano nawet system skrótów klawiszowych.

Gry roleplaying

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #5

Dibella’s Watch

W przypadku gatunku RPG zaczniemy od premiery moda Dibella's Watch. Ten olbrzymi projekt wzbogaca The Elder Scrolls IV: Oblivion o dodatkową kampanię toczącą się na całkiem nowym kontynencie. Czekają na was nowe zadania do wypełnienia, lochy do splądrowania i potwory do zabicia. Całość starcza na wiele godzin zabawy i jest doskonałym przykładem tego jak wiele potrafią dokonać fani. Dla miłośników serii pozycja obowiązkowa. Modyfikacja do działania wymaga posiadania nie tylko podstawowej wersji gry, ale również dodatku Shivering Isles.

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #6

Revenge of Revan

Ukazała się wersja demonstracyjna projektu Revenge of Revan. Ten mod do Star Wars: Knights of the Old Republic II stanowić ma kontynuację fabuły tej gry i wzbogacić ją o całkiem nową kampanię. Warto sprawdzić postępy prac, bo może z tego przedsięwzięcia wykluć się coś naprawdę interesującego.

W dosyć szybkim tempie pojawiają się kolejne bety Europe 1200. Pierwotnie projekt ten wydawany był do Mount & Blade, ale teraz twórcy podjęli słuszną decyzję o wsparciu znacznie lepszego Mount & Blade: Warband. Jest to modyfikacja historyczna. Przenosi grę w realia średniowiecznej Europy. Dostajemy więc zupełnie nowe mapy, kilkadziesiąt frakcji, od groma nowych elementów graficznych i masę usprawnień mechaniki zabawy, w tym podróże drogą wodną i bitwy morskie. Wszystko to zaprojektowano uwzględniając realizm. Dla fanów Mount & Blade pozycja obowiązkowa.

Ukazała się również nowa wersja Sword of Democles: Warlords. Cały projekt wskrzesza jeden z najlepszych modów do pierwszego Mount & Blade i znacząco rozbudowuje jego zawartość. Dostajemy nie tylko standardowe elementy takie jak nowe mapy i frakcje, ale również sporo zmian w mechanizmach zabawy. Szczególnie godne pochwały jest solidne rozbudowanie aspektu strategicznego, który teraz przypomina gry 4X. Oznacza to, że musimy budować miasta, zbierać surowce i dbać o rozwój populacji. Cały mod kładzie nacisk na realizm i powinien zapewnić sporo wrażeń miłośnik serii.

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #7

Ninja Turtles: Turtle Power!

Warto też zwrócić uwagę na Ninja Turtles: Turtle Power!. Mod ten przenosi grę Freedom Force vs The Third Reich w realia opowieści o przygodach Wojowniczych Żółwi Ninja. Autor odtworzył całą obsadę, wliczając w to również mniej znane postacie, które pojawiły się jedynie w komiksach. Na naszych bohaterów czeka nowa kampania, z dziewięcioma misjami osadzonymi w Nowym Jorku. Świetny mod potrafiący zapewnić masę dobrej zabawy nie tylko fanom marki.

Gry strategiczne

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #8

EvE At War

Ukazała się pierwsza beta moda EvE at War. Ambicją tego projektu jest przeniesienie gry Star Wars: Empire at War w realia uniwersum znanego z MMO EVE Online. Wypuszczona wersja jest dosyć wczesna, ale już teraz całe przedsięwzięcie ma spory potencjał i warto samodzielnie sprawdzić na jakim etapie znajdują się prace. Modyfikacja do działania wymaga posiadania dodatku Star Wars: Empire at War - Forces of Corruption.

Osoby wciąż grające w Knights of Honor zainteresować natomiast powinna premiera Dusk of Glory. Autor opracował coś w rodzaju nieoficjalnego patcha. Dostajemy więc sporo nowych budynków i ich ulepszeń oraz masę poprawek do mechaniki zabawy.

Pozostając przy starszych tytułach warto jeszcze wspomnieć o Children of Gaea, czyli modyfikacji do Age of Mythology, która pozwala na bezpośrednie kontrolowanie bóstw na polach bitewnych. To godne pochwały, że nawet dziewięcioletnia gra wciąż może liczyć na wsparcie fanów.

Najlepsze z najlepszych

Tym razem ze starszych projektów proponuję ciekawego platformówkowego moda, którego stworzono z myślą o pojedynczym graczu.

The Great Class Dash

Najciekawsze modyfikacje do Arma 2, Battlezone II, Deus Ex, Operation Flashpoint, TES IV: Oblivion  i innych (24/10/11) - ilustracja #9

The Great Class Dash to nietypowa modyfikacja Team Fortress 2, która przeobraża tę grę w doskonałą platformówkę. Zasady zabawy są proste – wybrany przez nas bohater automatycznie biegnie cały czas w prawo, a my kierujemy nim tak, aby unikał pojawiających się na trasie przeszkód. Nie wszystkie jednak da się po prostu przeskoczyć. Z pomocą przychodzi nam wtedy możliwość transformacji naszej postaci w którąkolwiek klas dostępnych w podstawowej wersji Team Fortress 2. Doskonałe wykonanie i cztery rozległe poziomy zapewniają łącznie masę doskonałej rozrywki.

Poprzednie artykuły z cyklu:

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej