Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Operation Flashpoint: Dragon Rising (PC)

Operation Flashpoint: Dragon Rising

Operation Flashpoint 2

Oficjalna kontynuacja niezwykle popularnej taktycznej gry akcji Operation Flashpoint: Cold War Crisis z roku 2001. Akcja toczy się na bogatej w ropę niewielkiej wyspie Skira umiejscowionej w Azji Wschodniej.

Akcji | FPP | współczesne konflikty | taktyczne | FPS | wojenne | multiplayer | kooperacja | strzelanki

Okładka Operation Flashpoint: Dragon Rising (PC)

producent: Codemasters

wydawca: Codemasters

wydawca PL: Codemasters

Strona oficjalna

data premiery gry:

6paź2009

PC PS3 X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Operation Flashpoint: Dragon Rising to oficjalna kontynuacja niezwykle popularnej gry Operation Flashpoint: Cold War Crisis z roku 2001. Sequel pozostaje wierny poprzednikowi i prezentuje sporo taktycznej akcji z jednoczesnym bardzo symulacyjnym i realistycznym podejściem.

W zależności od charakteru misji wcielamy się w dowódców kilku oddziałów biorących udział w operacji przeprowadzanej na niewielkiej wyspie Skira (Azja Wschodnia). Teren ten znajduje się w centrum geopolitycznej rozgrywki pomiędzy kilkoma mocarstwami ze względu na znajdujące się na nim złoża ropy naftowej. Kontrolowany przez Rosję staje się on jednak miejscem zbrojnego konfliktu za sprawą chińskiej inwazji. Naszym zadaniem są więc działania, mające na celu odbicie wyspy z rąk chińskiej armii.

Twórcy postawili sobie bardzo ambitne zadanie – ukazać jak najwierniej współczesne pole walki. Symulacyjny charakter został jednak należycie zbalansowany, aby zagwarantować widowiskowość i dynamikę. Większość elementów świata może ulec trwałemu zniszczeniu – dotyczy to zarówno budynków, jak i naszego wyposażenia, które może się zaciąć w środku walki. Siejąc zniszczenie trzeba jednak mieć na uwadze przyszłe zadania – zniszczone w trakcie jednej misji budynki pozostają w takim stanie do końca kampanii. Innym przykładem szczegółowości świata może być wygląd samych żołnierzy – różnią się od siebie znacznie, także insygniami na mundurze, dzięki czemu wprawione oko łatwo rozpozna rangę danej jednostki. Misje oferują sporą swobodę – otrzymujemy poszczególne zadania, jednak sposób ich wykonania zależy on naszej inwencji i zmysłu taktycznego.

Teren gry to 220 kilometrów kwadratowych, wygenerowane na podstawie zdjęć satelitarnych prawdziwej wyspy. Operation Flashpoint: Dragon Rising oferuje kilkadziesiąt maszyn bojowych (śmigłowce AH-1Z Super Cobra, czołgi M1A1 Abrams, wozy opancerzone LAV-25 etc.) oraz pokaźny zestaw broni ręcznej (około 70 rodzajów). Wszystko wykonane oczywiście z dużą dbałością o szczegóły i zachowaniem realizmu, także jeżeli chodzi o przygotowywanie broni do użytku – część uzbrojenia przed użyciem wymaga przecież uprzedniego złożenia zgodnie z instrukcją.

Oprawa graficzna charakteryzuje się dużą dbałością w wyświetlaniu różnych efektów atmosferycznych oraz odwzorowaniem pory dnia (na przykład o poranku Słońce mocno świeci nad horyzontem). Ponadto na mapie rozlokowane zostały budynki, do których można wejść i tym samym wykorzystać dodatkową osłonę przed ostrzałem wroga. Także wygląd żołnierzy został dopracowany, również pod względem sposobu poruszania się (za wzór posłużyli prawdziwi wojskowi, których ruchy przeniesione zostały za pomocą technologii motion capture).

Jeżeli chodzi o grę sieciową, to zaimplementowano trzy podstawowe opcje – Kooperację, Infiltrację oraz Annihilację.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-32  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 2669 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 1859 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Gry podobne do Operation Flashpoint: Dragon Rising

Klasyfikacja PEGI Operation Flashpoint: Dragon Rising

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Operation Flashpoint: Dragon Rising

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Operation Flashpoint: Dragon Rising - recenzja gry
Operation Flashpoint: Dragon Rising - recenzja gry

Recenzja 9 października 2009, 09:20

Wrażenie realistycznej walki zostało wzmocnione dzięki implementacji nowoczesnych urządzeń militarnych. O czymś takim jak noktowizja słyszał chyba każdy. Pełny standard, obecny nawet w niskobudżetowych klonach Call of Duty: Modern Warfare. Ale taki FLIR to już prawdziwy rarytas. W Dragon Rising staje się on naszym najlepszym przyjacielem, gdyż bardzo ułatwia wykrywanie wroga nawet z dużej odległości. Wyposażenie wojsk nie powinno zawieść dobrze rozeznanych w temacie graczy. W arsenałach obu nacji znajduje się kilka ciekawych zabawek. Nie bez znaczenia jest fakt, że pukawki mają absolutnie powalające animacje przeładowania. Sam moment wkładania pocisku do SMAW i Javelina to niemal rytuał. Nad tymi detalami ludzie z Codemasters napocili się chyba najbardziej. Ich praca robi ogromne wrażenie.

PC
PS3
X360