Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2023, 09:49

autor: Adrian Werner

3,59 zł za tę militarną strzelankę na Steam to dobra, uczciwa cena

W promocji na Steamie można za kilka złotych kupić udaną taktyczną strzelankę Operation Flashpoint: Dragon Rising. Podpowiadamy, jak ulepszyć ją modami.

Źródło fot. Codemasters/Electronic Arts
i

W serwisie Steam zorganizowano godną uwagi promocję, w ramach której można za 3,59 zł kupić Operation Flashpoint: Dragon Rising, czyli drugą część cyklu taktycznych strzelanek.

  1. Operation Flashpoint: Dragon Rising za 3,59 zł a Steamie

W dniu premiery gra została przyjęta dosyć dobrze – nasz recenzent wystawił jej notę 8.0/10, a średnia ocen według serwisu Metacritic wynosi 76%.

  1. Mimo to projekt postrzegany jest jako rozczarowujący, głównie z powodu tego, że był znacznie mniej ambitny niż część pierwsza.
  2. Grze nie pomógł również fakt, że fani pierwowzoru byli bardzo przywiązani do studia Bohemia Interactive, które w sequelu zostało zastąpione przez zespół Codemasters.

Dzisiaj wszystkie te emocje już opadły i łatwiej jest spojrzeć na Operation Flashpoint: Dragon Rising jako samodzielną produkcję, bez porównywania jej do pierwszego OPF. Z takiej perspektywy projekt jawi się jako po prostu dobra taktyczna strzelanka, z rzadko widywanymi w tym gatunku realiami. Warto po nią sięgnąć, zwłaszcza za niecałe 4 złote.

Dobrze widać to po recenzjach na Steamie – licząc wszystkie opinie od dnia premiery tylko 69% z nich chwali tę grę, co serwis kategoryzuje jako „mieszany” odbiór (wystarczyłby jednak tylko 1% w górę i kategoria zmieniłaby się na „w większości pozytywny”). Aczkolwiek spośród recenzji wystawionych tylko w ciągu ostatnich 30 dni aż 83% jest pozytywnych.

  1. Operation Flashpoint: Dragon Rising – recenzja gry
  2. Operation Flashpoint: Dragon Rising – poradnik do gry

Jak naprawić stan techniczny gry

Kupując dzisiaj Operation Flashpoint: Dragon Rising, natkniecie się na poważny problem – na współczesnych pecetach gra wspiera maksymalnie rozdzielczości 1280x.

Wynika to z błędu, który powoduje, że silnik rejestruje pamięć kart graficznych tylko w określonym przedziale i modele z 2 GB lub więcej VRAM-u są kategoryzowane jako posiadające poniżej 270 MB. Do tego gra na Steamie ma zaaplikowany patch, który wyłączył wsparcie dla modów.

Na szczęście te niedogodności można usunąć, instalując modyfikację:

  1. OF:DR v1.02 Resolution Fix & Modding Enabled – mod odblokowuje rozdzielczości do maksymalnie 1920x1080 i przywraca wsparcie dla modów.

Jeśli już zaczniecie modyfikowanie gry, to nie ma powodu, aby poprzestać tylko na tym projekcie. Polecamy także:

  1. EGO Engine Upgrade – ulepsza silnik gry. Z tym projektem gra działa płynniej i oferuje wyższy poziom detali niż standardowo. Może także wyświetlać więcej obiektów na ekranie.
  2. Ultimate AI – mod mocno ulepsza sztuczną inteligencję wrogów, tak aby popełniali mniej błędów i stanowili większe wyzwanie dla gracza.
  3. Island War oraz This is War – dwa mody oparte na tym samym pomyśle: każdy z nich przerabia rozgrywkę tak, aby zamiast liniowej kampanii zaoferować dynamiczną symulację wojny, obejmującą całą wyspę.
  4. Long Road Home – nowa kampania dla pojedynczego gracza.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej