Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 lutego 2010, 11:30

EA podsumowuje rok 2009: Dragon Age przebił 3 miliony, Fifa 10 prawie dobiła do 10 mln

Electronic Arts to kolejny wydawca, który ujawnił swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał minionego roku kalendarzowego oraz podzielił się danymi o sprzedaży swoich najpopularniejszych gier.

Electronic Arts to kolejny wydawca, który ujawnił swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał minionego roku kalendarzowego oraz podzielił się danymi o sprzedaży swoich najpopularniejszych gier.

EA podsumowuje rok 2009: Dragon Age przebił 3 miliony, Fifa 10 prawie dobiła do 10 mln   - ilustracja #1

Fifa 10

W okresie między październikiem a grudniem 2009 r. firma uzyskała 1,243 mld dolarów przychodu, o 24,8% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Przychód z konsol domowych zmalał o 30% podczas gdy w przypadku konsol przenośnych oraz gier na telefony spadek wyniósł 27%.

Winą obarczono mniejszą ilość wydanych tytułów oraz generalnie słabe wyniki na rynku europejskim. Nie udało się wypracować zysku i straty netto wyniosły 82 mln dolarów. Szefostwo ma jednak powody do zadowolenia, gdyż rok wcześniej analogiczny kwartał zakończono z 641 dolarów mln strat. Widać więc wyraźnie, że firma powoli zaczyna wychodzić na prostą. Ludzie z Electronic Arts oznajmili ponadto, że w okresie od kwietnia do grudnia 2009 roku byli numerem jeden wśród wydawców na rynku amerykańskim i europejskim oraz ogólnie na platformach PlayStation 3, PSP oraz PC. W przypadku Xboksa 360 oraz Wii musieli zadowolić się miejscem drugim.

EA podsumowuje rok 2009: Dragon Age przebił 3 miliony, Fifa 10 prawie dobiła do 10 mln   - ilustracja #2

Dragon Age: Origins

W wyczołgiwaniu się z dołka pomogły doskonałe wyniki najnowszych gier tego wydawcy:

Pamiętajcie, że w przypadku tego ostatniego Electronic Arts było wydawcą jedynie wersji pudełkowej. Wliczając sprzedaż w serwisie Steam ostateczny wynik Left 4 Dead 2 bez wątpienia jest znacznie wyższy.

W ostatnich miesiącach firma coraz większą wagę przykładała do dystrybucji elektronicznej i już widać pierwsze tego rezultaty. W czwartym kwartale przychody z tego działu wyniosły 152 mln dolarów (wzrost o 30% w porównaniu do roku ubiegłego). Nie dziwi zatem, że wydawca planuje dodatki DLC dla wszystkich tegorocznych tytułów.

Sukces nie ograniczył się zresztą jedynie do sprzedaży. W okresie of kwietnia do grudnia EA wypuściło 18 gier, które na serwisie Metacritic uzyskały średnią ocen 80% lub więcej. W samym czwartym kwartale było takich tytułów pięć: Dragon Age: Origins, EA SPORTS Active More Workouts, The Sims 3 World Adventures, Brutal Legend oraz Left 4 Dead 2.

EA podsumowuje rok 2009: Dragon Age przebił 3 miliony, Fifa 10 prawie dobiła do 10 mln   - ilustracja #3

The Sims 3 w wersji na iPhone

Wydawca pochwalił się także innymi osiągnięciami. Strona Pogo jest numerem jeden ma świecie, jeśli chodzi o ilość czasu, jaki spędzają tam korzystający z niej gracze. Abonamenty do gier EA (chodzi tu zarówno o Pogo jak i gry MMO) opłacało pod koniec grudnia 1,9 mln graczy. EA Mobile jest obecnie największym wydawcą gier komórkowych. W czwartym kwartale ten dział firmy osiągnął przychód w wysokości 57 mln dolarów (wzrost o 14%). W grudniu wśród 11 najlepiej sprzedających się gier na iPhone/iPod Touch aż 7 pochodziło od Electronic Arts.

Po przetrawieniu tych wszystkich liczb warto zerknąć na plany tego wydawcy na następne 12 miesięcy, o których szczegółowo już pisaliśmy.

Zainteresowanym porównaniem jak EA prezentuje się na tle konkurencji polecamy też zapoznanie się z linkami odsyłającymi do wiadomości o wynikach finansowych innych firm z branży gier:

gry