Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 marca 2011, 20:30

autor: Soviet

PlayStation 3 zapisze save w chmurze; Sony skupi się na tytułach ekskluzywnych

Posiadacze konsol PlayStation 3 z kontami PlayStation Plus już jutro będą mogli skorzystać z możliwości jakie daje popularne ostatnio przetwarzanie danych w "chmurze". Nieco mniej radosne wieści z frontu PS3 dotyczą ostatnich wydarzeń w Wielkiej Brytanii, gdzie japoński gigant anulował kilka pomniejszych projektów.

Posiadacze konsol PlayStation 3 z kontami PlayStation Plus już jutro będą mogli skorzystać z możliwości jakie daje popularne ostatnio przetwarzanie danych w "chmurze". Online Storage, bo tak nazwano usługę Sony wykorzystującą to udogodnienie, umożliwi przechowanie do 150 megabajtów danych lub tysiąca zapisanych stanów gry. Nieco mniej radosne wieści z frontu PS3 dotyczą ostatnich wydarzeń w Wielkiej Brytanii, gdzie japoński gigant anulował kilka pomniejszych projektów.

Zacznijmy jednak od dobrych wiadomości. Wspomniane Online Storage jest przyczółkiem do wprowadzenia podobnych usług na innych platformach. Wymienia się tu telefon powstały w kooperacji z firmą Sony Ericsson - Xperia Play. Drugim urządzeniem ma być zbliżający się wielkimi krokami następca PSP - przenośny NGP. Zapisane przez nas stany gry będziemy mogli ściągnąć z dowolnej konsoli podłączonej do sieci. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by rozpoczętą wcześniej zabawę kontynuować na przykład u kolegi czy w pracy (gdy szef nie patrzy).

Posiadacze PlayStation Plus jako jedyni otrzymają dostęp do tego systemu, nie będą jednak musieli wykładać za to dodatkowych pieniędzy. Dla użytkowników "chmury" przygotowywane są nawet dodatkowe bonusy. Sony wspomina o "nowych, klasycznych i ekskluzywnych grach, dodatkowych motywach i avatarach", obiecuje także przedpremierowy dostęp do dem i beta testów wybranych produktów.

PlayStation 3 zapisze save w chmurze; Sony skupi się na tytułach ekskluzywnych - ilustracja #1

Sony Computer Entertainment Europe poinformowało dodatkowo, że kilka mniejszych projektów tworzonych przez studia w Londynie, Liverpoolu i Runcorn zostało anulowanych. Jak przeczytać można w komunikacie wystosowanym przez europejski oddział korporacji:

"Decyzję tę podjęto po przeanalizowaniu wszystkich tworzonych gier. Uznano, że dodatkowe moce przerobowe powinny zostać oddelegowane do ważniejszych, ekskluzywnych tytułów, które wydane mają być w niedalekiej przyszłości."

Studio London to autorzy serii takich jak EyePet i Singstar. Studio Liverpool to drugi pod względem liczebności zespół w europejskim oddziale Sony, odpowiedzialny między innymi za serię Formula One oraz Wipeout. W Runcorn swoją siedzibę miało Evolution Studios, których ostatnia produkcja, MotorStorm: Apocalypse, trafi na półki sklepowe w naszym kraju w przyszłym tygodniu.