Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

6. crafting - Gry Akcji

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 6. Gry z gatunku akcji o tematyce crafting ułożone według popularności.

Gry Akcji. Szeroko rozumiany gatunek gier wymagających refleksu, celności oraz zręczności, w skład którego wchodzą m.in. strzelaniny (np. seria Call of Duty czy Battlefield) oraz przygodowe gry akcji (Tomb Raider), a wydarzenia obserwujemy zarówno z perspektywy pierwszej (FPP), jak i trzeciej osoby (TPP). Najczęściej w produkcjach tego typu gracz kontroluje bohatera, którego zadaniem jest pokonanie wrogów i dotarcie do z góry określonego celu. Grający dysponuje bogatym arsenałem broni, w tym pistoletów, wyrzutni rakiet, mieczy, noży itp. Szczególnym przypadkiem w tej kategorii gier są przygodowe gry akcji. Cechują się one mniejszym naciskiem położonym na akcję i walkę, a za to większym znaczeniem fabuły, eksploracji otoczenia i rozwiązywania zagadek logicznych.

PC
PC Windows135 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 53 Sony PlayStation 471 Sony PlayStation 314
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S3 Microsoft XBOX ONE73 Microsoft Xbox 36015
Microsoft Xbox
Mobile
Android12 Apple iOS12 Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch18
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U5
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
FortCraft
FortCraft

Akcji prace wstrzymane

Darmowa sieciowa strzelanka oparta o tryb battle royale, przeznaczona wyłącznie na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Tytuł jest mocno inspirowany popularnym Fortnite: Battle Royale. Tak samo jak w dziele studia Epic Games, w FortCraft stu graczy zostaje rzuconych na jedną mapę. Ich zadaniem jest pokonanie pozostałych oponentów i pozostanie ostatnią żywą osobą na polu bitwy.

ANDiOS

Survivalcraft 2
Survivalcraft 2

Akcji 11 grudnia 2016

Druga część mobilnej serii sandboksów studia Candy Rufus Games, czerpiącej inspirację z legendarnego Minecrafta. W grze Survivalcraft 2 gracze trafiają ponownie do rozległego, otwartego świata, składającego się z trójwymiarowych bloków. Akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby, zaś główne elementy rozgrywki to eksploracja oraz szeroko pojmowany crafting.

ANDiOSWP

One Life
One Life

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Zrealizowana w konwencji gry MMO postapokaliptyczna strzelanina FPS z elementami survivalu, za której powstanie odpowiada niezależne rosyjskie studio Kefir! Mechanika One Life z pozoru nie odbiega od pozostałych przedstawicieli swojego gatunku. Wraz z innymi graczami trafiamy tu bowiem do rozległego postapokaliptycznego świata pełnego niebezpieczeństw, a naszym podstawowym celem jest przetrwanie.

PC

How to Survive: Third Person Standalone
How to Survive: Third Person Standalone

Akcji 2 lipca 2015

Samodzielny dodatek do zręcznościowej gry o zombie How to Survive. Podczas gdy w oryginale akcję przedstawiono w rzucie izometrycznym, How to Survive Third Person Standalone, zgodnie z nazwą, wprowadza tryb trzecioosobowy. Poza zmianą perspektywy jest to jednak ten sam tytuł. Wcielamy się w jednego z czwórki rozbitków przebywających na kolumbijskim archipelagu, który jest siedliskiem krwiożerczych zombie.

PC

Don't Starve: Reign of Giants
Don't Starve: Reign of Giants

Akcji 21 kwietnia 2014

Pierwszy z oficjalnych dodatków do niezwykle oryginalnej, sandboksowej gry akcji Don’t Starve, autorstwa kanadyjskiego studia Klei Entertainment. Rozszerzenie o nazwie Reign of Giants wprowadza do rozgrywki sporą ilość nowości, na czele z zupełnie nowymi biomami, wypełnionymi niespotykanymi dotąd stworzeniami (tytułowymi Gigantami) oraz całą masą znajdziek, które mogą okazać się dla nas równie przydatne, co zabójcze.

PCPS4

The Other 99
The Other 99

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Pierwszoosobowa gra akcji w konwencji survival horroru, zrealizowana przez debiutujący zespół Burning Arrow, przy wsparciu nieco bardziej doświadczonej ekipy niemieckiego studia Deck 13. Akcja gry The Other 99 rozgrywa się na niegościnnej wyspie u wybrzeży Szkocji, a gracze wcielają się w postać, która budzi się w tym posępnym miejscu, nie posiadając żadnych informacji na temat przyczyn i celu pobytu poza krótką notatką, sugerującą drogę ucieczki z wyspy.

PCPS4XONE

Dead Rising 2: Case West
Dead Rising 2: Case West

Akcji 27 grudnia 2010

Kolejne rozszerzenie do gry Dead Rising 2, będące swoistym epilogiem dla przedstawionych w niej wydarzeń. Tym razem obok Chucka Greene'a do akcji wkracza bohater pierwszej części serii – Frank West. Zadaniem protagonistów jest powstrzymanie kolejnego zagrożenia ze strony zombiaków i niedopuszczenie do tego, by ktokolwiek dowiedział się o udziale tego pierwszego w całym zamieszaniu.

X360

Tree of Life
Tree of Life

Akcji 17 sierpnia 2017

Przygotowana przez południowokoreańskie studio OddOneGames produkcja z popularnego nurtu survival MMO. Pomimo osadzenia akcji w realiach fantasy, Tree of Life charakteryzuje się podobnymi założeniami co większość gier w swoim gatunku. Podczas zabawy gracze zostają więc wrzuceni do rozległego, otwartego świata, a ich jedynym celem jest walka o przetrwanie.

PC

Edge of Space
Edge of Space

Akcji 17 września 2015

Opracowany przez niezależne studio HandyMan platformowy sandboks, osadzony w klimacie science fiction i przypominający pod względem mechaniki popularną Terrarię. Gracze wcielają się w członków załogi statku ArkCo, którzy po przebudzeniu z kriogenicznego snu odkrywają, że ich jednostka dotarła do tajemniczego zakątka galaktyki, przypominającego ziemski Trójkąt Bermudzki. Rozgrywka toczy się w otwartym, losowo generowanym świecie, a głównym zadaniem graczy jest przeżycie.

PC

Obcy: Izolacja - Utracony Kontakt
Obcy: Izolacja - Utracony Kontakt

Akcji 10 lutego 2015

Czwarty dodatek do pierwszoosobowego survival horroru Alien Isolation autorstwa studia Creative Assembly. Rozszerzenie – podobnie jak poprzednie, noszące tytuł Safe Heaven – funkcjonuje w ramach trybu odzyskiwania, oferowanego w tzw. Survivor Mode. Gracz wraca na pokład stacji kosmicznej Sewastopol i przejmuje kontrolę nad Axelem. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji nowej mapy, obejmującej m.in. prywatne kwatery Lorenz oraz rezerwową elektrownię stacji.

PCPS4XONEX360PS3

Dead Sea
Dead Sea

Akcji jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 25 marca 2016)

Opracowany przez tajlandzkie studio Phoenix sandboksowy symulator przetrwania z elementami gry przygodowej oraz horroru, stanowiący rozwinięcie przygotowanego na silniku CryEngine, amatorskiego projektu z 2013 roku. W grze Dead Sea wcielamy się w postać anonimowego bohatera, który budzi się sam na bezkresnej pustyni, a jego jedynym celem staje się przetrwanie i znalezienie drogi ucieczki z tego miejsca.

PC

Subterrain
Subterrain

Akcji 21 stycznia 2016

Gra survivalowa, w której trafiamy do miasta ulokowanego pod powierzchnią Marsa, opanowanego przez krwiożercze mutanty. Zadaniem gracza jest odkrycie tajemnicy stojącej za wydarzeniami, jakie miały tu miejsce w przeszłości, a także znalezienie drogi ucieczki. Oczywiście nim prowadzonemu do boju bohaterowi uda się zrealizować ową misję, musi on walczyć o przetrwanie, dbając o kondycję swojego ciała i tworząc przydatne elementy ekwipunku.

PCPS4XONE

The Culling 2
The Culling 2

Akcji 10 lipca 2018

The Culling 2 jest kontynuacją kontrowersyjnej gry akcji The Culling z 2017 roku. Gracze rywalizują podczas wieloosobowych potyczek o to, by zostać ostatnim pozostałym przy życiu uczestnikiem krwawej zabawy. W osiągnięciu tego celu pomaga im cały zestaw broni oraz zabójczych pułapek. Za produkcję odpowiada studio Xaviant, które jest znane z takich gier jak Brawlhalla oraz Lichdom: Battlemage.

PCPS4XONE

Eden Rising
Eden Rising

Akcji 17 maja 2019

Gra akcji wzbogacona o elementy tower defense i RPG. W Eden Rising trafiamy w sam środek konfliktu pomiędzy dzikimi stworzeniami i maszynami znanymi jako Tygle. Tytuł pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w maksymalnie ośmioosobowej kooperacji.

PC

Outpost Zero
Outpost Zero

Akcji 25 lipca 2019

Dzieło studia Symmetric Games, w którym gracze wcielają się w roboty przygotowujące grunt pod samowystarczalną kolonię pozaziemską. Outpost Zero jest oryginalną hybrydą FPS-a i strategii czasu rzeczywistego, wzbogaconą o elementy zaczerpnięte z gier survivalowych – całość opracowano z myślą o multiplayerowej zabawie.

PC

Teleglitch: Die More Edition
Teleglitch: Die More Edition

Akcji 24 lipca 2013

Teleglitch: Die More Edition to opracowana przez zespół T3P strzelanka, w której akcja ukazana jest z kamery umieszczonej wysoko nad głową bohatera. Rozgrywka toczy się na pozaziemskiej stacji badawczej opanowanej przez ożywione trupy oraz roboty bojowe. Zabawę wzbogacają elementy survival horroru i gier roguelike.

PC

SkySaga
SkySaga

Akcji prace wstrzymane

Przygotowana przez studio Radiant Worlds sandboksowa gra MMO, przypominająca w swych założeniach popularnego Minecrafta. Zabawę w SkySaga rozpoczynamy od stworzenia własnego bohatera, po czym zostajemy przeniesieni na lewitującą wyspę, będącą odtąd naszą główną bazą wypadową, sukcesywnie ulepszaną i rozwijaną w toku rozgrywki.

PC

Obcy: Izolacja - The Trigger
Obcy: Izolacja - The Trigger

Akcji 3 marca 2015

Piąty i ostatni dodatek DLC, udostępniany w ramach przepustki sezonowej do pierwszoosobowego horroru science fiction Obcy: Izolacja studia Creative Assembly. Akcja rozszerzenia zatytułowanego The Trigger osadzona została przed wydarzeniami z gry podstawowej, a podczas zabawy wcielamy się w stacjonującego w Sewastopolu Ricardo, który wraz ze swoim przełożonym próbuje pozbyć się z pokładu ksenomorfa.

PCPS4XONEX360PS3

Dead Rising 2: Case Zero
Dead Rising 2: Case Zero

Akcji 31 sierpnia 2010

Pierwsze rozszerzenie do gry Dead Rising 2, będące swoistym wprowadzeniem do opowiedzianej w niej historii. Wydarzenia przedstawione w opisywanym dodatku toczą się bowiem dwa lata po zakończeniu pierwszej odsłony cyklu oraz trzy lata przed akcją kontynuacji.

X360

Heavenworld
Heavenworld

Akcji 14 kwietnia 2020

Heavenworld jest sandboksem z elementami survivalu i RPG-a, osadzonym w świecie opanowanym przez zombie. Tytuł oferuje dużą swobodę zabawy i pozwala na dostosowanie 80 parametrów sesji. Dodatkowo nad przygodą czuwa sztuczna inteligencja, która na bieżąco wpływa na świat gry.

PC

Nether: The Untold Chapter
Nether: The Untold Chapter

Akcji 15 maja 2019

Nastawiona na rozgrywkę wieloosobową survivalowa gra akcji FPP w otwartym świecie - w postapokaliptycznym Chicago opanowanym przez mutanty. Jest to fabularna kontynuacja Nether z 2014 roku. By przetrwać, walczymy z potworami, dobieramy odpowiedni ekwipunek i wykonujemy rozmaite misje, czy to w pojedynkę, czy też współpracując z innymi graczami (albo rywalizując z nimi).

PC

BattleRush
BattleRush

Akcji 27 marca 2018

Skupiona na trybie multiplayer pierwszoosobowa strzelanka, osadzona w realiach drugiej wojny światowej. Produkcja ta wyróżnia się możliwością całkowitego zniszczenia otoczenia (np. budynków, obiektów).

PC

Romero's Aftermath
Romero's Aftermath

Akcji 25 września 2015

Osadzona w świecie opanowanym przez epidemię zombie survivalowa gra MMO studia Free Reign East, założonego przez byłych członków Hammerpoint Interactive. Trzon rozgrywki został niemal całkowicie przeniesiony z ich produkcji Infestation (wcześniej WarZ), zaś decyzja o stworzeniu nowej marki podyktowana została konfliktem z dotychczasowym wydawcą. Przystępując do zabawy, tworzymy własną postać i przemierzamy rozległy, otwarty świat, starając się przetrwać w konfrontacji z hordami żywych trupów.

PC

Fragmented
Fragmented

Akcji 15 sierpnia 2017

Fragmented to osadzony w świecie science fiction symulator przetrwania. Gracz wciela się w ludzkiego klona, który miał być częścią ekspedycji kolonizacyjnej. Coś jednak poszło nie tak i nasz bohater stał się rozbitkiem na obcej i niebezpiecznej planecie. Teraz musi poradzić sobie, mając do dyspozycji wyłącznie swoje ręce, spryt oraz surowce, które będzie w stanie zebrać.

PC