Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Angry Birds - seria gier

Bestsellerowa seria casualowych gier logiczno-zręcznościowych, ciesząca się olbrzymią popularnością zwłaszcza wśród użytkowników smartfonów i tabletów. Cykl jest flagową marką w portfolio fińskiego studia Rovio Entertainment.

Początki serii związane są z urządzeniami mobilnymi produkowanymi przez koncern Apple. Wydana w 2009 roku gra Angry Birds pobrana została ze sklepu AppStore 12 milionów razy, co zapewniło deweloperom z Rovio Mobile środki finansowe potrzebne do przygotowania konwersji adresowane na inne platformy sprzętowe, w tym komputery PC, a z czasem również popularne konsole. Na przestrzeni blisko 5 lat cykl doczekał się sześciu odsłon – Angry Birds (2009), Angry Birds Seasons (2010), Angry Birds Rio (2011), Angry Birds Space (2012) oraz Angry Birds Star Wars (2012), a także specjalnej wersji gry w serwisach społecznościowych i spin-offu Bad Piggies (2013).

Fabuła gier z cyklu Angry Birds na ogół ma jedynie szczątkowy charakter. Tytułowe wściekłe ptaki muszą stawić czoła zielonym świnkom, które zagrażają ich jajom... Pierzaści bohaterowie nie cofną się przed niczym, by ocalić swoje niewyklute pisklaki.

Rozgrywka odznacza się prostotą mechanizmów sterowania, jednak wyzwania stawiane przed graczem mogą być wymagające. Zabawa polega na strzelaniu z procy do świnek ulokowanych na różnego rodzaju konstrukcjach. Rolę pocisków pełnią wściekłe ptaki. Podstawową trudność stanowi dobranie odpowiedniego kierunku i siły dla zapewnienia optymalnej trajektorii lotu. Dodatkowo poszczególne rodzaje ptaków różnią się takimi właściwościami jak masa czy wielkość wyrządzanych szkód, a w niektórych odsłonach cyklu do głosu dochodzą również bardziej skomplikowane prawa fizyki (np. stan nieważkości w Angry Birds Space).

Seria Angry Birds wyróżnia się kreskówkową stylistyką oprawy wizualnej. Dwuwymiarowa grafika obfituje też różnego rodzaju w humorystyczne animacje, a całości wrażeń estetycznych dopełnia przyjemny dla ucha podkład dźwiękowy.

Szacuje się, że gry z cyklu Angry Birds pobrane zostały (odpłatnie lub za darmo) ponad 1,7 miliarda razy. Niezwykła popularność marki daleko wykracza poza branżę gier wideo. Wściekłe ptaki doczekały się m.in. własnych zabawek, komiksów i albumów obrazkowych, a nawet serialu animowanego. Postaci z gry często też pojawiają się w kampaniach reklamowych rozmaitych produktów i usług (np. reklama przeglądarki internetowej Bing).

Angry Birds Journey
Angry Birds Journey

Zręcznościowe 20 stycznia 2022

Angry Birds Journey to kolejna odsłona popularnego cyklu gier mobilnych firmy Rovio. Tytuł stanowi powrót do logiczno-zręcznościowych korzeni cyklu. Cała zabawa opiera się na strzelaniu tytułowymi ptakami z procy tak, aby wyeliminować znajdujące się na planszy świnie.

ANDiOS

Angry Birds VR: Isle of Pigs
Angry Birds VR: Isle of Pigs

Zręcznościowe 7 lutego 2019

Pierwsza gra, która przenosi fundamentalne założenia marki Angry Birds na pole wirtualnej rzeczywistości. Naszym zadaniem jest wystrzeliwanie tytułowych ptaków z procy w taki sposób, by eliminować złowrogie zielone świnie i burzyć konstrukcje dające im schronienie.

PCPS4

Angry Birds Dream Blast
Angry Birds Dream Blast

Logiczne 24 stycznia 2019

Opracowana przez fińskie studio Rovio gra logiczna. W Angry Birds Dream Blast zabawa toczy się na dwuwymiarowych planszach wypełnionych kolorowymi bańkami powietrza; przebijając kulki o tych samych barwach, robimy miejsce dla kolejnych oraz odblokowujemy przydatne power-upy.

ANDiOS

Angry Birds Evolution
Angry Birds Evolution

Zręcznościowe 19 czerwca 2017

Kolejna odsłona słynnej serii logiczno-zręcznościowej fińskiego studia Rovio. Gra Angry Birds Evolution nie oferuje rozbudowanej warstwy fabularnej: akcja toczy się na wyspie należącej do ptaków, na którą przybywają prosiaki, zaś naszym zadaniem jest po prostu je przepędzić. Cała zabawa sprowadza się więc do toczenia kolejnych pojedynków pomiędzy dwoma wrogimi drużynami. Po wystrzeleniu postaci w charakterystyczny dla cyklu sposób, sunie ona po podłodze, eliminując wrogów i odbijając się rykoszetem od wszystkiego, co napotka na swojej drodze. Z pozoru proste założenia rozgrywki komplikuje jednak konstrukcja poszczególnych poziomów, które są małe i pełne przeszkód oraz różnych interaktywnych przedmiotów, np. wybuchających skrzyń. Urozmaicenie do rozgrywki wprowadzają też zdolności specjalne, zapewniające każdemu z ptaków po trzy unikalne ataki. Motywuje to graczy do gromadzenia kolejnych postaci, których w grze znalazło się ponad 300 - a każdą można dodatkowo rozwijać i ulepszać.

ANDiOS

Angry Birds Blast
Angry Birds Blast

Logiczne 21 grudnia 2016

Przygotowana przez fińskie studio Rovio gra logiczna, będąca kolejną odsłoną słynnej marki o przygodach tytułowych Wściekłych Ptaków. Tym razem mamy do czynienia z produkcją zainspirowaną popularnymi produkcjami typu match-3, choć sama mechanika rozgrywki nieco odbiega od klasycznych reguł gatunku. Na mapy o różnych kształtach wrzucane są tu losowo balony o barwach odpowiadających uwięzionym wewnątrz nich typom ptaków, a na każdym poziomie gry naszym zadaniem jest oswobodzenie określonej liczby postaci, co wymaga przebijania symbolizujących je balonów. Dokonać tego możemy jednak tylko wtedy, gdy obok siebie znajdują się minimum dwa elementy tego samego koloru. Jak w większości podobnych produkcji, Angry Birds Blast wymaga zdolności planowania kilku ruchów do przodu w taki sposób, aby doprowadzić do utworzenia na planszy pożądanych przez nas konfiguracji. Zadanie urozmaica zaś dodatkowo ograniczona liczba ruchów oraz liczne przedmioty specjalne, zapewniające przydatne bonusy.

ANDiOS

Angry Birds Action!
Angry Birds Action!

Logiczne 28 kwietnia 2016

Kolejna z pobocznych odsłon popularnej serii Angry Birds studia Rovio. Fabuła gry nawiązuje do filmu animowanego z 2016 roku, którego bohaterem jest ptak imieniem Red. Po mocno zakrapianej imprezie, protagonista budzi się z potężnym kacem, odkrywając, że w nocy ktoś zniszczył całą wioskę. Niestety wszystkie tropy niezbicie wskazują na niego, a zadaniem Reda będzie udowodnić swoją niewinność. Mechanikę Angry Birds Action! można opisać jako połączenie charakterystycznych cech cyklu z elementami pinballa. Na każdym z poziomów zadaniem graczy jest doprowadzenie bohatera do jaj celem ich ocalenia, a na jego wykonanie mamy ograniczoną ilość ruchów. Sterowanie postacią przypomina typowe odsłony serii, ale toczy się w całości na ziemi i polega na takim wystrzeleniu Reda, aby ten, ślizgając się i odbijając od rozmaitych przeszkód, szczęśliwie dotarł do celu. Całość urozmaicają rozsiane po planszach obiekty o różnych właściwościach oraz rozmaite przydatne bonusy.

ANDiOS

Angry Birds 2
Angry Birds 2

Zręcznościowe 29 lipca 2015

Druga pełnoprawna odsłona kultowej gry logiczno-zręcznościowej, która rozsławiła na cały świat fińską firmę Rovio. Po serii spin-offów, łączących cechy pierwowzoru z elementami innych gatunków gier, tytuł stanowi swoisty powrót do korzeni serii, wykorzystując znaną mechanikę wzbogaconą garścią zupełnie nowych rozwiązań. Zmianie uległa przede wszystkim konstrukcja poziomów, które tym razem nie są już tylko pojedynczymi planszami, ale segmentami większej całości. Co więcej, arsenał dostępnych ptaków musi wystarczać nam do zaliczenia całej planszy, co wprowadza do rozgrywki element strategiczny i konieczność właściwego gospodarowania zasobami. Zupełnie nowym elementem są także czary oraz karty kolekcjonerskie, które zbieramy w toku rozgrywki. Druga część Angry Birds odznacza się lepszą oprawą graficzną i dostępna jest w typowym modelu free-to-play.

ANDiOS

Angry Birds Fight!
Angry Birds Fight!

Logiczne 11 czerwca 2015

Osadzony w uniwersum cyklu Angry Birds miks gry logicznej typu match-3 z elementami prostego RPG, wzorowany na popularnej serii Puzzle Quest. Angry Birds Fight! ukierunkowany został jednak przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową, a cała zabawa sprowadza się do wyzywania graczy z całego świata na kolejne pojedynki, polegające na układaniu tytułowych Wściekłych Ptaków w grupy liczące sobie trzy lub więcej elementów. W zależności od koloru i rodzaju połączonych w ten sposób ptaków, ładujemy różne rodzaje ataków, dzięki którym sukcesywnie pozbawiamy naszego przeciwnika punktów życia. W zamian za odnoszone zwycięstwa, gracze otrzymują punkty doświadczenia oraz monety, dzięki którym mogą rozwijać swoją postać i odblokowywać kolejne przydatne umiejętności, nabywać elementy ekwipunku (np. broń, pancerze czy hełmy) oraz rozbudowywać łódź, służącą do przemieszczania się po świecie gry.

ANDiOS

Angry Birds Stella POP!
Angry Birds Stella POP!

Zręcznościowe 12 marca 2015

Wyprodukowana przez zespół Rovio Mobile hybryda gry zręcznościowej i logicznej, osadzona w uniwersum bestsellerowej serii Angry Birds. Fabuła gry obraca się wokół tytułowej bohaterki Stelli, której Złe Prosiaki ukradły magiczną różdżkę, strzelającą bąbelkami. W wyniku tego zdarzenia zamieszkane przez Wściekłe Ptaki wyspy zostały wprost zalane bąbelkami, a zadaniem gracza jest oczyszczenie kolejnych lokacji z kolorowych baniek i pokonanie psotnych prosiaków. W Angry Birds Stella POP! zabawa sprowadza się do wystrzeliwania kolorowych bąbelków tak, aby trafiały one w elementy o identycznych kolorach, zaś stworzone w ten sposób ciągi pękają, oczyszczając kolejne fragmenty planszy. Rozgrywka stawia przed graczami różnorodne typy wyzwań, wymagających nie tylko zręczności i sprytu, ale także umiejętności planowania kilku ruchów naprzód. Dodatkowym urozmaiceniem są pojawiające się na planszach prosiaki, które możemy zaatakować.

ANDiOS

Angry Birds Transformers
Angry Birds Transformers

Zręcznościowe 15 października 2014

Spin-offowa odsłona przebojowego cyklu Angry Birds, łącząca z właściwym serii poczuciem humoru świat tytułowych Wściekłych Ptaków z uniwersum popularnych Transformersów. Fabuła gry obraca się wokół kosmicznego artefaktu, który pewnego dnia spada na Wyspę Świniaków, zaczynając przeobrażać wszystko co stanie mu na drodze w agresywne Eggboty. Prowadzące dotąd wojnę Autobirdy i Deceptihogi zmuszone są do połączenia sił i stawienia czoła nowemu zagrożeniu. Po względem mechaniki Angry Birds Transformers stanowi połączenie endless runnera z elementami strzelanki oraz gry logicznej. Kontrolowana przez nas postać automatycznie pędzi w prawą stronę ekranu, a zadaniem gracza jest prowadzenie ostrzału pojawiających się wrogów oraz struktur, które po zawaleniu się grzebią kryjących się w nich nieprzyjaciół. Dodatkowym urozmaiceniem jest możliwość przeobrażania się poszczególnych postaci w pojazdy, co pozwala niejednokrotnie uniknąć zagrożenia ze strony upadających na trasę obiektów.

ANDiOS

Angry Birds Stella
Angry Birds Stella

Logiczne 4 września 2014

Kolejna odsłona kultowej serii Angry Birds firmy Rovio, stanowiąca po wielu zróżnicowanych spin-offach swoisty powrót do korzeni cyklu. W porównaniu do poprzednich części serii, Angry Birds Stella oferuje jednak całkiem rozbudowaną warstwę fabularną. Oto bowiem Stella i jej przyjaciele spędzają wakacje na Złotej Wyspie, na którą niespodzianie pada cień złej czarownicy, prowadzącej do boju armię bezmyślnych prosiaków i, jak łatwo się domyślić, zadaniem naszych bohaterów będzie stanąć do walki z nikczemnikami. Cała zabawa korzysta ze sprawdzonych dotąd rozwiązań cyklu i sprowadza się do wystrzeliwania z procy tytułowych Wściekłych Ptaków w taki sposób, aby trafiły one we wzniesione przez prosiaki konstrukcje. Powiew świeżości w grze wprowadza spora liczba zupełnie nowych bohaterów, dysponujących nieznanymi dotąd umiejętnościami specjalnymi. Ponadto gra oferuje wsparcie dla tzw. telepodów, czyli figurek odblokowujących nowe postacie po zbliżeniu do urządzenia, na którym gramy.

ANDiOSWP

Angry Birds Epic
Angry Birds Epic

RPG 12 czerwca 2014

Dziesiąta pozycja z bestsellerowego cyklu gier firmy Rovio, stanowiąca kolejny etap eksperymentów ze sprawdzoną formułą serii, skierowany tym razem w stronę prostego RPG w realiach fantasy. Fabuła gry koncentruje się wokół postaci czerwonego ptaka Reda, przybywającego na Świńską Wyspę celem odzyskania jaj skradzionych przez nikczemne Prosiaki. W toku wyprawy, podczas której protagonista przemierza szereg zróżnicowanych lokacji, do drużyny stopniowo przyłączają się kolejne ptaki o zróżnicowanych umiejętnościach, a na drodze bohaterów stają coraz potężniejsi przedstawiciele świńskiego mocarstwa. W odróżnieniu od typowych gier RPG, w Angry Birds Epic podążamy jednak z góry ustaloną ścieżką, tocząc kolejne turowe pojedynki za pomocą drużyny złożonej z trzech wybranych ptaków. Kolejne zwycięstwa nagradzane są wirtualną walutą oraz rozmaitymi surowcami i planami konstrukcyjnymi, dzięki którym możemy wytworzyć coraz lepsze elementy wyposażenia.

ANDiOSWP

Angry Birds Go!
Angry Birds Go!

Wyścigi 11 grudnia 2013

Kolejna inkarnacja popularnej marki Angry Birds, w której bierzemy udział w szalonych downhillowych wyścigach gokartów. W grze możemy pokierować zarówno bohaterskimi ptaszkami, jak i ich głównymi przeciwnikami – podstępnymi świniami, a zabawę urozmaicają specjalne zdolności bohaterów oraz rozsiane wzdłuż tras bonusy i pułapki.

ANDiOSWP

Angry Birds: Star Wars II
Angry Birds: Star Wars II

Zręcznościowe 18 września 2013

Angry Birds: Star Wars 2 to druga część gry logicznej osadzonej w komediowej wersji uniwersum Gwiezdnych Wojen. Poza nowymi postaciami produkcja oferuje również system interakcji z plastikowymi figurkami, których zakup pozwala na odblokowanie bohaterów w wirtualnym świecie.

PCANDiOSWP

Angry Birds Star Wars
Angry Birds Star Wars

Zręcznościowe 8 listopada 2012

Angry Birds Star Wars to piąta odsłona jednej z najpopularniejszych gier logiczno-zręcznościowych świata. Tym razem, w znanej produkcji Rovio Mobile, Wściekłe Ptaki walczą ze świnkami w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

PCPS4X360PS3ANDiOSWPWWWWiiWiiUPSV3DS

Angry Birds Trilogy
Angry Birds Trilogy

Zręcznościowe 25 września 2012

Angry Birds Trilogy to zestaw, w skład którego wchodzą trzy gry logiczne studia Rovio - Angry Birds Classic, Angry Birds Seasons i Angry Birds Rio. Zabawa polega na strzelaniu tytułowymi ptakami z procy, tak aby bezpośrednim trafieniem wyeliminować wrogów lub doprowadzić do zawalenia się budowli.

X360PS3WiiWiiUPSV3DS

Angry Birds: Friends
Angry Birds: Friends

Zręcznościowe 25 maja 2012

Kolejna odsłona popularnej serii Angry Birds, która tym razem oferuje również bogate funkcje społecznościowe. Gracz musi rozprawić się ze schowanymi za rozmaitymi obiektami świnkami, wykorzystując do tego procę oraz tytułowe „wściekłe ptaki” w charakterze pocisków.

PCANDiOSWWW

Angry Birds Space
Angry Birds Space

Zręcznościowe 22 marca 2012

Angry Birds Space to czwarta, pełnoprawna odsłona cieszącego się olbrzymią popularnością cyklu gier zręcznościowo-logicznych, rozwijanego przez studio Rovio Mobile. Tym razem tytułowe „wściekłe ptaki” muszą zmierzyć się z zachłannymi, zielonymi świniami w przestrzeni kosmicznej. Twórcy przygotowali szereg nowości w rozgrywce, w tym zaawansowany model fizyki, odzwierciedlający różne siły grawitacji w Kosmosie.

PCANDiOSWP

Angry Birds Rio
Angry Birds Rio

Zręcznościowe 22 marca 2011

Angry Birds Rio to kolejna odsłona logiczno-zręcznościowej serii autorstwa studia Rovio Mobile. Tym razem tytułowym „wściekłym ptakom” towarzyszą bohaterowie filmu animowanego „Rio”, a gracze mają za zadanie pomóc pierzastym bohaterom w ucieczce z niewoli.

PCANDiOSWP

Angry Birds Seasons
Angry Birds Seasons

Zręcznościowe 21 października 2010

Angry Birds Seasons to specjalna edycja niezwykle popularnej gry logiczno-zręcznościowej autorstwa fińskiego studia Rovio Mobile. Gracze mogą sprawdzić, jak strzela się tytułowymi ptakami w świątecznych klimatach. Twórcy przygotowali szereg plansz z nawiązaniami do takich świąt jak chociażby Halloween, Boże Narodzenie, Walentynki czy Dzień Świętego Patryka.

PCANDiOSWP

Angry Birds
Angry Birds

Zręcznościowe 10 grudnia 2009

Pecetowa wersja bestsellerowej zręcznościówki, doskonale znanej przede wszystkim użytkownikom tabletów i telefonów komórkowych. Zadaniem graczy jest strzelanie tytułowymi „wściekłymi ptakami” z procy w ukryte za rozmaitymi przeszkodami świnki.

PCX360PS3ANDiOSWPWii

Angry Birds: Ace Fighter
Angry Birds: Ace Fighter

Akcji prace wstrzymane

Strzelanina typu shmup, opracowana przez studio Siamgame Mobile. Zabawa polega na manipulowaniu jedną ze zróżnicowanych jednostek latających w taki sposób, by zdołać ostrzelać nieprzyjaciół i samemu uniknąć trafienia. W trakcie rozgrywki kierujemy motylem, smokiem, rakietą, feniksem, a nawet latającym dywanem, które zróżnicowano pod kątem możliwości bojowych. O ile starcia ze standardowymi oponentami nie sprawiają większych trudności, potyczki z olbrzymimi bossami są w stanie napsuć nieco więcej krwi. Pokonani adwersarze upuszczają rozmaite przedmioty — dzięki nim możemy nie tylko zaopatrywać się w ulepszenia, lecz również w nową, potężniejszą broń. Ponadto, istotną rolę odgrywają duszki, pełniące tutaj rolę skrzydłowych, a kluczem do sukcesu jest ich odpowiedni dobór, w zależności od aktualnej sytuacji na polu bitwy. W Angry Birds: Ace Fighter grać można zarówno w pojedynkę (dla samotników przygotowano fabularną kampanię), jak i z innymi graczami, dzięki wbudowanym trybom opartym na współpracy lub rywalizacji.

ANDiOS