Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSAND
Okładka Angry Birds Action! (iOS)

Angry Birds Action!

Kolejna z pobocznych odsłon popularnej serii Angry Birds studia Rovio. Fabuła gry nawiązuje do filmu animowanego z 2016 roku, którego bohaterem jest ptak imieniem Red.

Logiczne | pinball | elementy zręcznościowe

Angry Birds Action! to wydana na platformę AND i iOS gra zręcznościowo-logiczna studia Rovio. Produkcja korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami.

Fabuła

Fabularnie gra bazuje na animowanym komputerowo filmie, którego premiera została zaplanowana na czerwiec 2016 roku. Głównym bohaterem jest ptak imieniem Red (nazwanym tak od czerwonego upierzenia), który po mocno zakrapianej imprezie budzi się z potężnym kacem. Co gorsza, okazuje się, że w nocy ktoś zniszczył całą wioskę i wszystkie ślady wskazują na to, że zrobił to Red. Jego zadaniem staje się dowiedzenie swojej niewinności, a zrealizowanie tego celu wymaga dokonania niezłej demolki. Na szczęście bohater jest w tym prawdziwym mistrzem.

Mechanika

Zamiast dać nam kolejną klasyczną odsłonę cyklu, autorzy postanowili pójść w innym kierunku. Wydane na system AND i iOS Angry Birds Action! to coś nowego dla tej marki i produkcję można w pewnym uproszczeniu opisać jako skrzyżowanie elementów wcześniejszych części z pinballem. Na każdym poziomie naszym zadaniem jest doprowadzenie bohatera do jaj i tym samym ich uratowanie. Sterowanie postacią przypomina poprzednie odsłony, ale akcja toczy się cały czas na ziemi. Ustawiamy więc palcem kierunek ruchu i siłę, a następnie Red zostaje wystrzelony i ślizga się po gruncie aż do celu.

W każdym wyzwaniu mamy ograniczoną liczbę ruchów, najczęściej zbyt małą, aby zebrać każde jajo odrębnie. Zamiast tego musimy nauczyć się odbijać rykoszetem od elementów otoczenia. Po drodze możemy także zbierać przydatne bonusy, np. dodatkowe wystrzały. O odpowiednie urozmaicenie zabawy dba różnorodność obiektów, jakie możemy znaleźć na poziomach. Niektóre da się zniszczyć, a inne powodują odbicie, które zwiększa prędkość i siłę ruchu ponad podstawowe wartości. Początkowo możemy pokierować specjalizującym się w demolce Redem, ale potem pojawia się opcja odblokowania innych postaci dysponujących unikalnymi umiejętnościami. Ponadto za sukcesy uzyskujemy walutę, którą wydajemy na odbudowę wioski, co zapewnia różne przydatne prezenty i ulepszenia. Wszystko to w sumie tworzy ciekawą mechanikę i stanowi powiew świeżego powietrza dla tej mocno wyeksploatowanej marki.

Angry Birds Action! – udana wycieczka Wściekłych Ptaków na nowe tereny

PLUSY:
  1. świetna mechanika rozgrywki;
  2. gra odmienna, a mimo to wierna duchowi marki;
  3. atrakcyjne wykonanie;
  4. humor.
MINUSY:
  1. zbyt duża losowość niektórych fragmentów rozgrywki;
  2. przesadzony model free-to-play;
  3. mała różnorodność poziomów.

Seria Angry Birds od dawna nie jest już synonimem mobilnego sukcesu, ale mimo to wciąż ma liczne grono wielbicieli. Aby utrzymać zainteresowanie fanów w ostatnich latach autorzy zaczęli eksperymentować z wykorzystywaniem marki w nowych gatunkach i większość z tych projektów okazała się zaskakująco ciekawymi produkcjami. Angry Birds Action! to kolejna udana propozycja tego typu.

Gra oferuje zupełnie nowe mechanizmy rozgrywki, które jednak pozostają wierne idei serii. Całość przypomina bowiem dziwaczną hybrydę pinballa i bilardu, gdzie strzelamy ptakiem niczym kulą w konkretne obiekty na mapie. Wszystko to toczy się jednak na płaskiej powierzchni i wymaga kompletnie odmiennego podejścia niż tradycyjne dla tej marki wystrzeliwanie pierzastych pocisków z procy.

Angry Birds Action! ma niestety trochę wad, a najważniejszą jest zbyt duża losowość niektórych momentów rozgrywki. Mapy są mocno zagracone i często trudno przewidzieć trajektorie rykoszetów, a do tego silnik fizyczny nie zawsze zachowuje się w sposób przewidywalny. W rezultacie regularnie zdarzają się etapy, w których wygrana zależy bardziej od szczęścia niż naszych umiejętności. Brakuje także różnorodności wyzwań i po kilku godzinach poziomy zaczynają zlewać się w jedną całość.

Do tego denerwuje zbyt agresywny model free-to-play. Studio Rovio od dawna ma z tym problemy i Angry Birds Action! nie jest niestety wyjątkiem. Gracz dostaje tylko trzy życia i po ich zużyciu musi odczekać sporo czasu aż się zregenerują. Sytuację ratuje fakt, że sposobem na przyśpieszenie odnawiania żyć nie są tylko mikropłatności. Zamiast tego możemy sobie pomóc także poprzez oglądanie reklam.

Angry Birds Action! podąża ścieżką wytyczoną przez kilka wcześniejszych eksperymentów studia Rovio. Dostajemy więc świetne wykonanie, świeże mechanizmy rozgrywki i humorystyczny klimat, a ogólne wrażenie psuje przede wszystkim model free-to-play. W sumie jednak jest to ciekawa produkcja, która nawet bez płacenia dostarcza sporo dobrej zabawy i pokazuje, że marka wciąż ma jeszcze dużo do zaoferowania graczom mobilnym.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Oczekiwania czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Gry podobne do Angry Birds Action!

Wymagania wiekowe Angry Birds Action!

odpowiednia dla każdego wieku

Angry Birds Action! - quasi-pinballowy prequel filmu Angry Birds debiutuje na rynku
Angry Birds Action! - quasi-pinballowy prequel filmu Angry Birds debiutuje na rynku

wiadomość30 kwietnia 2016

Użytkownicy Androida i iOS-a mogą już zagrać w pełną wersję Angry Birds Action! - mocno nietypowej odsłony serii, łączącej kluczowe elementy marki z... pinballem. Tytuł jest prequelem w stosunku do filmu kinowego The Angry Birds Movie, którego polska premiera zaplanowana została na 27 maja tego roku.

Angry Birds Action! - kolejna odsłona cyklu zainspirowana została pinballem
Angry Birds Action! - kolejna odsłona cyklu zainspirowana została pinballem

wiadomość17 lutego 2016

W nowozelandzkim App Store zadebiutowała testowa wersja Angry Birds Action!. Gra powiązana jest tematycznie z nadchodzącym filmem kinowym i oferuje nietypowe mechanizmy rozgrywki – klasyczne elementy cyklu zostały skrzyżowane z pinballem.

iOS
AND