Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dragon Age - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria gier action-RPG w klimacie fantasy. Cykl rozwijany jest przez kanadyjską korporację BioWare, znaną z takich produkcji jak saga Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic czy Jade Empire.

Za ojca serii uznaje się kanadyjskiego scenarzystę i twórcę gier wideo - Davida Gaidera. Pierwsza gra z cyklu – Dragon Age: Origins ukazała się w 2009 roku i przez wielu fanów gatunku okrzyknięta została następcą kultowych Wrót Baldura (Baldur's Gate). Pół roku później gracze doczekali się dużego rozszerzenia Awakening, a w 2011 roku pełnoprawnej kontynuacji – Dragon Age II.

Fabuła gier z cyklu Dragon Age utrzymana jest w konwencji dark fantasy. Akcja toczy się w pełnym magii i fantastycznych stworzeń świecie Thedas, któremu zagrażają rozmaite złe byty (m.in. upadły bóg, smoki oraz demony). Gracz kieruje poczynaniami herosa, a w trakcie przygód często towarzyszą mu inne postaci dołączane do drużyny.

Wzorem klasycznych gier cRPG wraz z biegiem gry bohater nabywa doświadczenie i rozwija umiejętności, dzięki czemu staje się silniejszy i może podołać coraz trudniejszym wyzwaniom. Nie brakuje także sporego asortymentu broni i pancerzy oraz magicznych przedmiotów. Deweloperzy z BioWare pozostali wierni mechanice walki z użyciem opcji aktywnej pauzy, co pozwala kontrolować poczynania drużyny podczas potyczki.

Ważnym elementem gier z cyklu Dragon Age są wybory moralne, podejmowane najczęściej poprzez wybór odpowiednich opcji dialogowych lub bezpośrednie działania. Decyzje gracza wpływają na dalszy bieg fabuły, a także jego relacje z innymi postaciami.

W relatywnie niedługim czasie marka Dragon Age zyskała dużą popularność nie tylko w świecie gier wideo. Wykreowane na jej potrzeby uniwersum wykorzystane zostało m.in. w powieściach autorstwa Davida Gaidera (np. Dragon Age: Utracony Tron) oraz mini-serialu internetowym Dragon Age: Redemption. Powstało również szereg pobocznych produktów związanych z Dragon Age, takich jak gra fabularna (pen & paper) i karciana oraz figurki z wizerunkami bohaterów.

Dragon Age: Dreadwolf
Dragon Age: Dreadwolf

RPG jeszcze nie ogłoszona

Czwarta odsłona popularnego cyklu gier RPG, nad którym pieczę sprawuje studio BioWare Corporation. Dragon Age: Dreadwolf po raz kolejny zabiera nas w podróż do fantastycznego świata Thedas, gdzie zmierzymy się z Solasem - jednym z naszych kompanów z gry Dragon Age: Inkwizycja.

PCPS5XSX

Dragon Age: Inkwizycja
Dragon Age: Inkwizycja

RPG 18 listopada 2014

Dragon Age: Inquisition jest trzecią częścią cyklu cRPG, zapoczątkowanego w 2009 roku grą Dragon Age: Origins. Dewelopingu tytułu kolejny raz podjęło się studio BioWare we współpracy z koncernem Electronic Arts. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie Thedas, a głównym motywem fabuły jest inwazja demonów. Gracz staje na czele Inkwizycji z zadaniem powstrzymania bestii z Pustki oraz odkrycia, kto stoi za ich sprowadzeniem do świata śmiertelników. Rozgrywka opiera się na klasycznych rozwiązaniach cRPG z naciskiem na eksplorowanie lokacji, taktyczną walkę, tworzenie i rozwój drużyny, a także podejmowanie wyborów moralnych wpływających na dalszy bieg fabuły. Od strony technicznej Dragon Age: Inquisition bazuje na możliwościach silnika Frostbite 3 (znanego chociażby z Battlefield 4), zapewniającego wysokiej jakości oprawę audiowizualną.

PCPS4XONEX360PS3

Dragon Age: The Last Court
Dragon Age: The Last Court

Przygodowe 9 listopada 2014

Dragon Age: The Last Court to tekstowa gra przygodowa autorstwa zespołu Failbetter Games. Produkcja pozwala na wcielenie się we władcę niewielkiego regionu i naszym zadaniem jest zarządzanie włościami i podwładnymi oraz prowadzenie rozgrywek politycznych na dworze.

WWW

Heroes of Dragon Age
Heroes of Dragon Age

Strategiczne 5 grudnia 2013

Figurkowa gra bitewna osadzona w uniwersum fantasy popularnej serii cRPG studia BioWare. Za jej powstanie odpowiada ekipa EA Capital Games. Tytuł jest oparty na modelu free-to-play z mikropłatnościami. Heroes of Dragon Age pozwala graczom stworzyć własną drużynę bohaterów, złożoną z postaci znanych z pełnoprawnych odsłon cyklu Dragon Age. Tutaj występują oni w formie wirtualnych figurek, które wystawiamy do boju przeciwko oddziałowi rywala niczym w klasycznych grach stołowych. Liczbę postaci da się stopniowo powiększać dzięki kupowanym w grze pakietom. Co więcej, z bitwy na bitwę bohaterowie zdobywają doświadczenie i awansują na coraz wyższe poziomy. Potyczki zostały spięte luźno powiązanymi ze sobą wątkami fabularnymi, składającymi się na kampanię, podczas której gracz przemieszcza się pomiędzy lokacjami i stawia czoła kolejnym wyzwaniom. Tytuł oferuje też rywalizację dla dwóch graczy w różnych trybach rozgrywki. Heroes of Dragon Age cechuje się efektowną, trójwymiarową oprawą graficzną.

ANDiOSWWW

Dragon Age: Legends
Dragon Age: Legends

RPG 16 marca 2011

Gra akcji/cRPG osadzona w świecie znanym z gier z cyklu Dragon Age, zrealizowana w konwencji społecznościowej produkcji na portalu Facebook. Gra oferuje dwuwymiarową grafikę oraz turowy system walki, który kładzie silny nacisk na taktyczne aspekty potyczek. Całość korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami.

WWW

Dragon Age II
Dragon Age II

RPG 8 marca 2011

Zrealizowana w perspektywie trzecioosobowej gra RPG, będąca kontynuacją znakomicie przyjętej poprzedniczki z 2009 roku. Kolejna odsłona cyklu, postrzeganego jako duchowy następca Baldur’s Gate, została stworzona ponownie przez autorów obu serii - studio BioWare. Fabuła przenosi nas do znanego już, mrocznego świata fantasy i koncentruje się na postaci zupełnie nowego bohatera – uchodźcy imieniem Hawke, który przechodzi do legendy i staje się bohaterem Kirkwall. Co ciekawe, cała historia ukazana jest w czasie przeszłym jako zlepek opowieści, przytaczanych przez różnych ludowych bajarzy. W przeciwieństwie do pierwowzoru, w Dragon Age II możemy wcielić się jedynie w postać człowieka. Brak możliwości wyboru rekompensuje nam jednak bardziej rozbudowany system rozwoju postaci. W grze usprawniono też system walki i znacznie przemodelowano sposób prowadzenia dialogów. Oprawa graficzna tytułu, reprezentuje nie tylko znacznie wyższą jakość niż w poprzedniej odsłonie serii, lecz także nieco inną, bardziej komiksową stylistykę.

PCX360PS3

Dragon Age: Początek
Dragon Age: Początek

RPG 3 listopada 2009

Klasyczna produkcja cRPG, opracowana przez legendarne kanadyjskie studio BioWare – twórców tak ikonicznych serii fabularnych, jak Baldur’s Gate, Neverwinter Nights czy Mass Effect. Akcja gry toczy się w typowym uniwersum fantasy, zamieszkałym przez charakterystyczne dla gatunku rasy. W odpowiedzi na atak dowodzonej przez potężnego demona Plagi, powołane zostaje specjalne bractwo Szarych Strażników, których zadaniem jest walka z szerzącym się złem. Podczas gry kontrolujemy drużynę złożoną z maksymalnie 4 postaci, zaś rozgrywka skupia się na wykonywaniu kolejnych questów fabularnych oraz walce, toczonej w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem aktywnej pauzy. Istotnym elementem rozgrywki są liczne dialogi oraz konieczność częstego dokonywania rozmaitych wyborów moralnych, mających swe konsekwencje w dalszej części gry. Gra oferuje nam wybór pomiędzy klasycznym rzutem izometrycznym – typowym dla wcześniejszych produkcji BioWare - oraz nowoczesnym widokiem z perspektywy trzecioosobowej.

PCX360PS3

Dragon Age: Journeys
Dragon Age: Journeys

Strategiczne 22 października 2009

Swego rodzaju „preludium” do Dragon Age: Początek zrealizowane w postaci darmowej gry przeglądarkowej. Wraz z towarzyszami przemierzamy mroczne korytarze Głębokich Ścieżek, walcząc z mrocznymi pomiotami.

WWW