Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Arkane Studios

Firma producent

Arkane Studios to francuskie studio deweloperskie, założone w 1999 roku. Główna siedziba firmy znajduje się we Lyonie, jednak od lipca 2006 roku studio posiada także biuro w Austin w stanie Teksas w USA. Dyrektorem generalnym i kreatywnym firmy do 2017 roku był Raphaël Colantonio. Od roku 2010 właścicielem Arkane Studios jest amerykański koncern Zenimax Media Inc., znany m.in. z The Elder Scrolls Online i sprawujący pieczę również nad takimi gigantami rynku gier, jak Bethesda Game Studios czy id Software.

Jeśli nie liczyć projektów nieukończonych oraz gier, przy których Arkane jedynie współpracowało z innymi deweloperami, w swej twórczości studio skupiło się przede wszystkim na produkcjach łączących elementy RPG oraz akcji. Na przestrzeni lat stopniowemu przesunięciu ulegał jednak środek ciężkości. Począwszy od klasycznego cRPG Arx Fatalis, poprzez gry, w których elementy RPG zostały kosztem akcji zepchnięte na plan dalszy (Dark Messiah of Might and Magic, seria Dishonored), aż po będący już niemal rasową strzelaniną Prey.

Historia

Arkane Studios powstało w październiku 1999 roku z inicjatywy deweloperów, mających za sobą pracę w takich firmach jak Electronic Arts oraz Atari/Infogrames. Rok później w poszukiwaniu wydawcy studio wypuściło w świat demonstracyjną wersję gry cRPG Arx Fatalis. Zgłosiła się firma JoWood Entertainment i to jej nakładem w 2002 roku ukazała się wspomniana pierwsza produkcja zespołu. W roku 2004 Arkane Studios podpisało umowę z firmą Ubisoft, której przedmiotem było stworzenie nowej gry akcji, osadzonej w uniwersum marki Might & Magic. Efektem prac okazał się wydany dwa lata później pecetowy Dark Messiah of Might and Magic, który po kolejnych dwóch latach pojawił się w nieco ulepszonej wersji również na konsoli Xbox 360. Mimo ciepłego przyjęcia gry, nie doszło do przedłużenia współpracy z Ubisoftem.

W następnych latach studio Arkane nie miało zbyt wiele szczęścia do udanych projektów. Ogłoszona w grudniu 2006 roku gra The Crossing została anulowana, podobnie jak powstający we współpracy z firmą Valve Return to Ravenholm, mający stanowić spin-offową odsłonę serii Half-Life. Ten sam los spotkał również projekt o roboczej nazwie LMNO, tworzony we współpracy z Electronic Arts przy udziale samego Stevena Spielberga. W latach 2008-2010 twórcy z Arkane Studios skupili się na wspomaganiu innych deweloperów, współtworząc m.in. tryb wieloosobowy w Call of Duty: World at War oraz animacje i projekty poziomów do gry Bioshock 2.

Przełomem w historii studia Arkane okazał się sierpień roku 2010, kiedy zostało ono wykupione przez koncern Zenimax Media. Zaraz potem deweloperzy rozpoczęli pracę nad steampunkową grą akcji z elementami skradanki zatytułowaną Dishonored. Gra pojawiła się na rynku w roku 2012 nakładem firmy Bethesda Softworks i okazała się ogromnym sukcesem, zdobywając łącznie ponad 50 nagród na najważniejszych imprezach branżowych, takich jak targi E3 oraz gamescom, a także ponad setkę wyróżnień za najlepszą grę roku, przyznawanych przez media z całego świata. Podczas targów E3 2015 ogłoszono, że trwają prace nad grą Dishonored 2, zaś rok później na tej samej imprezie Arkane Studios zapowiedziało Prey, czyli kontynuację słynnej strzelaniny FPP studia Human Head z 2006 roku. Nim jednak dwie ostatnie z wyżej wspomnianych produkcji trafiły do sprzedaży, najpierw na sklepowych półkach wylądowała gra Dishonored: Definitive Edition, czyli zremasterowana, kompletna wersja hitu Arkane Studios z 2012 roku, przygotowana z myślą o komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One.

Dishonored 2 zadebiutował na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One 11 listopada 2016 roku. Tytuł zbierał pozytywne recenzje, jednak w okolicach premiery wielu graczy narzekało na rozmaite problemy techniczne (trapiące go na wszystkich platformach). Wyżej wspomniany Prey na sklepowych półkach pojawił się natomiast 5 maja 2017 roku (również na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One) i podobnie jak druga część przygód Corvo Attano zbierał wysokie oceny.

12 czerwca 2017 roku Arkane Studios zapowiedziało Dishonored: Death of the Outsider, czyli grę nieco mniejszego kalibru, która miała stanowić zwieńczenie historii zapoczątkowanej w pierwszej odsłonie cyklu. Niedługo później Raphael Colantonio – założyciel studia – obwieścił, że opuszcza firmę ze względu na chęć odpoczynku i wprowadzenia zmian w życiu po 18 latach pracy w jednym miejscu. Dishonored: Death of the Outsider zadebiutował 18 września 2017 roku, przy akompaniamencie wysokich ocen. 11 czerwca 2018 pierwszego (i jedynego) dużego rozszerzenia (pod tytułem Mooncrash) doczekał się z kolei Prey.

Tego samego dnia firma Bethesda Softworks zaprezentowała światu dwa projekty będące owocem współpracy zespołów Arkane Studios i Machine Games. Mowa o Wolfenstein: Youngblood oraz Wolfenstein: Cyberpilot, które wprowadzały nowe rozwiązania do tej kultowej serii strzelanek; pierwsza gra powstała z myślą o kooperacyjnej rozgrywce, natomiast druga wymagała do działania zestawów rzeczywistości wirtualnej. Obie pozycje trafiły na sklepowe półki 26 lipca 2019 roku i o ile Youngblood doczekał się umiarkowanie ciepłego przyjęcia ze strony branżowych mediów, Cyberpilot zdobywał już znacznie niższe noty. Graczom wprowadzone przez twórców nowości nie przypadły jednak do gustu, o czym świadczyły bardzo niskie oceny wystawiane przez nich obu pozycjom m.in. w serwisie Metacritic.

Na targach E3 2019 Arkane Studios przedstawiło światu swój następny projekt. Mowa o Deathloop, czyli grze akcji FPP, która jak okazało się rok później, zmierzała na komputery osobiste i konsole dziewiątej generacji. Tytuł prezentujący się niczym swoista hybryda rozwiązań z serii Dishonored i mechanizmów zaczerpniętych z gatunku roguelike miał początkowo zadebiutować jeszcze w 2020 roku, jednak w sierpniu autorzy obwieścili, że potrzebują więcej czasu na jego dopracowanie. Ostatecznie nową datę premiery tej produkcji wyznaczono na 21 maja 2020 roku. W międzyczasie okazało się, że na konsolowym poletku Deathloop będzie czasowym tytułem ekskluzywnym dla PlayStation 5, podobnie jak powstająca w studiu Tango Gameworks gra Ghostwire: Tokyo.

Przejście pod skrzydła Microsoftu

21 września 2020 roku firma Microsoft obwieściła, że za 7,5 miliarda dolarów nabyła koncern ZeniMax Media wraz ze wszystkimi należącymi do niego zespołami. Tym samym Arkane Studios dołączyło do rosnącego jak na drożdżach Xbox Game Studios. Gigant z Redmond szybko jednak poinformował graczy, że nie zamierza ingerować w już podpisane umowy, toteż los Deathloop jako czasowego exclusive’a dla PlayStation 5 nie był w żaden sposób zagrożony.

Deathloop zadebiutował na komputerach osobistych i PlayStation 5 we wrześniu 2021 roku. Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i branżowych mediów. Na platformie Steam dzieło Arkane Studios cieszyło się „w większości pozytywnymi” recenzjami, z kolei według serwisu Metacritic średnia przyznanych mu ocen mieściła się w przedziale 87-88/100 (w zależności od platformy). Po roku opisywany tytuł trafił również na Xboksy Series X/S oraz do usługi Xbox Game Pass.

Niestety Redfall, czyli następne dzieło Arkane Studios, nie powtórzył tego sukcesu. Gra akcji FPP z otwartym światem, w której gracze wcielali się w łowców wampirów, trafiła wyłącznie na komputery osobiste oraz Xboksy Series X/S w maju 2023 roku. Tytuł wygenerował bardzo kiepskie wyniki sprzedaży. Na domiar złego na platformie Steam otrzymał „w większości negatywne” recenzje, z kolei według serwisu Metacritic jego średnia ocen mieściła się w przedziale 53-56/100). Choć o sukcesie nie było mowy, Arkane Studios nie składało broni. Po kilku miesiącach ciszy, bo w październiku 2023 roku, zespół udostępnił dużą łatkę, która rozprawiała się z wieloma problemami tego projektu. Niestety publikacja patcha nie miała w zasadzie żadnego wpływu na popularność tego tytułu na Steamie (która, według serwisu SteamDB, jeszcze w maju zaczęła „szorować po dnie”).