Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PCXONEXSX
Okładka Arkane Anniversary Collection (PS4)
OkładkaArkane Anniversary Collection (PS4)

Arkane Anniversary Collection

Arkane 20th Anniversary Collection

Zestaw gier akcji i RPG od ekipy Arkane Studios, wydany z okazji jej dwudziestych urodzin. Arkane Anniversary Collection tworzą trzy części serii Dishonored oraz Prey; dodatkowo na PC znalazły się w nim Arx Fatalis i Dark Messiah of Might & Magic.

Akcji | FPP | science fiction | steampunk | skradanki | elementy RPG | pakiet | RPG akcji | immersive sim

Arkane Anniversary Collection Premiera

3sie2020

PC XONE

4sie2020

PS4

10lis2020

XSX

producent: Arkane Studios wydawca: Bethesda Softworks

Gry podobne do Arkane Anniversary Collection

Thief

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

BioShock: The Collection

Arkane Anniversary Collection jest kompilacją gier akcji stworzonych przez zespół Arkane Studios. Zestaw został wydany przez firmę Bethesda Softworks z okazji dwudziestolecia działalności studia, a tworzą go: Dishonored: Definitive Edition, Dishonored 2, Dishonored: Death of the Outsider oraz Prey.

Fabuła

Gry z serii Dishonored zabierają nas w podróż do fikcyjnego uniwersum przywodzącego na myśl XIX-wieczną Europę, wzbogaconego o elementy zaczerpnięte ze steampunku. W pierwszej odsłonie cyklu trafiamy do miasta Dunwall i wcielamy się w Corvo Attano, który po oskarżeniu o zabójstwo cesarzowej musi odzyskać utracony honor i pomścić śmierć władczyni. Protagonista świetnie włada bronią i korzysta z szeregu wymyślnych gadżetów; dodatkowo został obdarzony nadnaturalnymi zdolnościami przez tajemniczego Odmieńca, co czyni go zarówno doskonałym wojownikiem lub skrytobójcą, jak i cieniem przemykającym za plecami niczego nieświadomych wrogów. Akcja drugiej części serii toczy się natomiast piętnaście lat później, w mieście Karnaka, gdzie na cesarskim tronie zasiada córka zamordowanej władczyni – Emily. Po tym jak wiedźma Delila dokonuje zamachu stanu, Emily lub Corvo (przed rozpoczęciem zabawy wybieramy postać, w którą chcemy się wcielić) muszą działać w ukryciu, by pokrzyżować plany spiskowcom i przywrócić młodej cesarzowej utraconą władzę. Dishonored: Death of the Outsider natomiast pozwala nam się wcielić w Billie Lurk, która urządza sobie polowanie na Odmieńca, starając się raz na zawsze go wyeliminować.

Prey z kolei przenosi nas do alternatywnego uniwersum science fiction, a dokładnie – do roku 2032. Akcja tej produkcji toczy się na stacji kosmicznej Talos 1, gdzie korporacja TranStar prowadzi tajemnicze eksperymenty na obcych zwanych Tyfonami. W trakcie rozgrywki wcielamy się w kobietę lub mężczyznę imieniem Morgan Yu, a naszym zadaniem jest przetrwanie na obiekcie opanowanym przez niebezpiecznych kosmitów, naprawienie wyrządzonych przez nich szkód i niedopuszczenie do tego, by przedostali się oni na Ziemię.

W każdej z wyżej wymienionych gier dokonujemy wyborów, które rzutują zarówno na przebieg fabuły i rozgrywki, jak i na to, które z ich zakończeń zobaczymy.

Mechanika

W grach tworzących zestaw Arkane Anniversary Collection akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Podczas gdy produkcje z cyklu Dishonored są podzielone na misje rozgrywające się na odrębnych poziomach (choć mają one otwartą strukturę, a do celu zazwyczaj prowadzi kilka dróg), Prey oddaje nam do dyspozycji całą stację kosmiczną, po której możemy swobodnie się poruszać (pod warunkiem że dysponujemy odpowiednimi narzędziami bądź przedmiotami, jak na przykład karty dostępu). Oprócz zadań głównych popychających do przodu fabułę na wykonanie czeka w nich mnóstwo misji pobocznych. W ich realizacji często przeszkadzają nam przeciwnicy, których możemy eliminować zarówno w otwartej walce, jak i po cichu, robiąc użytek z szerokiego wachlarza rozmaitych zdolności bohaterów i gadżetów. W miarę postępów rośnie potencjał bojowy protagonistów – odblokowujemy umiejętności, a także zdobywamy nowy arsenał i ulepszamy już posiadany. Dodatkowo Prey zawiera rozbudowany system craftingu – zdobywane po drodze surowce i schematy służą nam do wytwarzania amunicji lub przydatnych przedmiotów i narzędzi mordu.

Kwestie techniczne

Gry z serii Dishonored posiadają oprawę graficzną utrzymaną w oryginalnej, nieco karykaturalnej stylistyce. Prey natomiast stawia na nieco bardziej realistyczną prezencję, choć wygląd postaci, a zwłaszcza ich twarzy, również może wydawać się nieco przerysowany.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Arkane Anniversary Collection: 18+

Arkane Anniversary Collection Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i7-2600K 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
XONE
PS4
XSX