Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Dishonored: Definitive Edition (PC)
OkładkaDishonored: Definitive Edition (PC)

Dishonored: Definitive Edition

Odświeżona, kompletna edycja pierwszoosobowej skradanki studia Arkane z 2012 roku, stworzona z myślą o komputerach PC oraz konsolach ósmej generacji.

Akcji | FPP | science fiction | steampunk | skradanki | pakiet | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | przygodowe gry akcji | immersive sim | Game Pass | PS Plus Premium

Dishonored: Definitive Edition Premiera

11paź2013

PC

25sie2015

PS4 XONE

Gry podobne do Dishonored: Definitive Edition

Thief

Styx: Shards of Darkness

Severance: Blade of Darkness

Dishonored: Definitive Edition to kompletna edycja bestsellerowej pierwszoosobowej skradanki autorstwa francuskiego studia Arkane, która zadebiutowała pod koniec 2012 roku na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Nowe wydanie gry przygotowano najpierw z myślą o pecetach, a następnie przeniesiono je na konsole ósmej generacji.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w fikcyjnym świecie, łączącym elementy XIX-wiecznej estetyki oraz nurtu steampunk. Gracze wcielają się w postać Corvo – byłego ochroniarza cesarzowej, podstępnie zamordowanej w zamachu stanu, za którym stał skorumpowany Lord Regent. Aby odwrócić uwagę od przygotowanego przez siebie spisku, zabójca fałszywie oskarża o tę zbrodnie głównego bohatera. Nie bierze jednak pod uwagę faktu, że Corvo jest niezwykle doświadczonym wojownikiem, który bez problemu potrafi zniknąć z oczu nieprzyjaciół oraz mistrzem zabijania, korzystającym z szeregu wymyślnych gadżetów. Dodatkowo drzemią w nim rozmaite nadnaturalne zdolności i moce. Niesłusznie skazany wojownik bez problemu ucieka więc z więzienia i rozpoczyna prywatną krucjatę, której celem jest odzyskanie honoru i pomszczenie śmierci cesarzowej.

Mechanika

Mechanika zabawy łączy cechy klasycznej, pierwszoosobowej gry akcji z licznymi elementami skradankowymi, zainspirowanymi kultową serią Thief. Kluczowym elementem rozgrywki w Dishonored jest wykonywanie starannie zaplanowanych zabójstw. Twórcy położyli jednak spory nacisk na swobodę działania, dzięki czemu każde z kolejnych zadań możemy wykonać zarówno po cichu, działając z zaskoczenia, jak i wdając się w otwartą walkę z przeciwnikami.

Elementami, które okazują się niezwykle pomocne podczas rozgrywki, są spora interakcja z otoczeniem oraz umiejętne wykorzystanie rozmaitych gadżetów oraz nadludzkich zdolności bohatera, które możemy łączyć ze sobą, osiągając rozmaite efekty. Na przykład nic nie stoi na przeszkodzie aby zatrzymać na chwilę czas, a następnie użyć innej z mocy i zrzucić różne rzeczy ze stołu, wywołując tym samym hałas. To zwróci uwagę strażników, podczas gdy my przekradniemy się za ich plecami niezauważeni. Co ważne, nasi przeciwnicy obdarzeni zostali zaawansowaną sztuczną inteligencją, dzięki której nie zawsze dają się nabierać na nasze sztuczki.

Każdy problem w Dishonored może być rozwiązany na wiele różnych sposobów, a decyzję, które z nich wybrać, każdorazowo podejmuje sam gracz. Wszystkie dokonywane przez nas wybory nie pozostają oczywiście bez konsekwencji dla samej fabuły. Gra w sprytny sposób śledzi nasze zachowania, badając m.in. jak bardzo jesteśmy agresywni i jak wiele zostawiamy po sobie szkód oraz ofiar. W zależności od tych elementów, system ten wpływa w widoczny sposób na fabułę i wszelkie zmiany, zachodzące w otaczającym świecie.

Inne

Poza podstawką integralną częścią pakietu Dishonored: Definitive Edition są także wszystkie dodatki DLC, jakie zostały wydane po premierze oryginalnej gry, w tym dwa duże rozszerzenia: The Knife of Dunwall oraz The Brigmore Witches.

Ostatnia modyfikacja 15 czerwca 2015

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 347 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 60 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dishonored: Definitive Edition: 18+

PC
PS4
XONE