Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCWiiXBOX
Okładka Enclave (PC)

Enclave

Enclave: Shadows of Twilight

Gra akcji z elementami RPG w realiach fantasy, rozgrywana z widoku TPP lub FPP. Świat gry podzielił się na krainę dobra i zła - musimy opowiedzieć się po jednej ze stron. Kampania składa się z ponad 20 poziomów pełnych zróżnicowanych potworów.

Akcji | TPP | RPG akcji

Okładka Enclave (PC)

data premiery gry:

19lip2002

XBOX

11mar2003

PC

27sie2010

Wii

Enclave to gra akcji z elementami cRPG, z akcją osadzoną w świecie fantasy Celenheim. Swym wykonaniem przypomina Severance: Blade of Darkness.

Świat Enclave w zamierzchłych czasach podzielony został na dwie części. Oba powstałe kontynenty zamieszkują dwie całkowicie skrajne i nienawidzące się nawzajem nacje, jedna dumnie nazywa się ludem Światła, druga zaś ludem Ciemności. Kraina Światła to ląd urodzajny, bogaty w dary natury i zamieszkały przez prawych obywateli, zaś ląd Ciemności to przeciwieństwo tego pierwszego - jałowa i nieurodzajna ziemia, pełna zła i plugastwa.

Od wieków szczelina oddzielająca oba lądy skutecznie pełniła rolę rozjemcy obu społeczności, jednakże z upływem czasu zaczęła się zmniejszać. Zaowocowało to zwiększeniem się liczby potyczek pomiędzy dwoma nieprzepadającymi za sobą nacjami i w rezultacie napięcia osiągnęły stan, w którym wyniszczająca wojna była już tylko kwestią czasu.

Gracz może opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu i wybrać jedną z dwunastu grywalnych postaci, takich jak Wolf Rider czy Elvin Archer, a następnie obserwować akcję zarówno z perspektywy pierwszej, jak i trzeciej osoby.

Zależnie od dokonanego wyboru przygotowano dwie niezależne kampanie (po stronie dobra i zła), składające się łącznie z ponad dwudziestu rozległych , wypełnionych potworami poziomów, umiejscowionych w różnych starannie przygotowanych sceneriach. Akcja prowadzi nas przez takie miejsca jak ciemne komnaty zamczysk, groty pełne lawy i dymu oraz ośnieżone szczyty górskie. Podczas naszej przygody możemy wykorzystywać szereg rodzajów broni, m.in. mieczy, toporów, kusz, sztyletów oraz przedmiotów magicznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD / 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1383 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 15,90 PLN

Wymagania sprzętowe Enclave

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.7 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 3 Ti200 lub lepsza)
  • 2.2 GB HDD
  • Windows 95/98
Enclave - recenzja gry
Enclave - recenzja gry

Recenzja 3 lipca 2003, 11:55

Zaczynając zabawę w „Enclave” steruję rycerzem. Jest to wręcz wymarzona postać dla tych, którzy uwielbiają machać mieczem, tnąc przy tym wszystkich znajdujących się w okolicy wrogów na plasterki. Nie oznacza to jednak, że jestem ograniczony do tej jednej postaci. Jeśli tego zapragnę, mogę zawładnąć duszą czarodziejki, druidki, tradycyjnego maga, inżyniera czy też halflinga. Sterowanie nimi sprawia ogromną frajdę, a to dlatego, że styl zabawy ulega niemal całkowitej metamorfozie. Najtrudniej mają z pewnością osobnicy zaznajomieni z bronią dystansową. O ile walka na odległość nie sprawia im żadnych problemów, to jeśli dojdzie do bezpośredniego starcia, pozostaje im jedynie ucieczka. No, chyba że mają skłonności kamikadze. Trochę zbyt łatwo steruje się natomiast postaciami opartymi o magię, a to dlatego, że są one... wielofunkcyjne. Do walk na odległość wykorzystują swoje magiczne laski. Nie jest to jednak ich jedyne przeznaczenie (lasek), ponieważ równie dobrze mogą wytwarzać specjalną barierę chroniącą przed większością ataków. Gdyby tego jeszcze było mało, postaci te przeważnie są zaopatrzone w sztylety, z których ogromna większość ma wiele przydatnych atrybutów (jak np. zatruwanie). Identycznie prezentują się „źli”. Zabawę zacząłem assassinem, ale gdy ten mi się znudził, sprawdzałem, jak gra się lichem (świetny mag), bombardierem (jak sama nazwa wskazuje, to ekspert od materiałów wybuchowych), goblinem (cechuje się ponadprzeciętną zwinnością) czy też berserkerem (to z kolei wyśmienity wojownik). Szkoda tylko, że tak naprawdę większość z nich w ogromnym stopniu przypomina osobników, którymi sterowałem w trakcie rozgrywania kampanii dla jasnej strony. Taktyka walki nie ulega więc żadnym zmianom. Jedyne różnice tyczą się ich wyglądu zewnętrznego i na przykład efektów rzucania czarów.

PC
XBOX
Wii