Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka BioShock: The Collection (PC)

BioShock: The Collection

Specjalny pakiet trzech odświeżonych części bestsellerowego cyklu Bioshock, przygotowany przez firmę 2K Games z myślą o konsolach ósmej generacji.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | elementy RPG | pakiet | dystopia | reedycje/remastery/remaki | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku | początek XX wieku | immersive sim

Okładka BioShock: The Collection (PC)

data premiery gry:

13wrz2016

XONE PS4

15wrz2016

PC

BioShock: The Collection to wydana na platformę PS4, PC i XONE odświeżona edycja trzech pierwszych części cyklu FPS-ów BioShock wraz z dodatkami.

Fabuła

W skład BioShock: The Collection wchodzą trzy gry wraz z dodatkami. Trylogię otwiera BioShock z 2007 roku. W tej produkcji wcielamy się w mężczyznę ocalałego z katastrofy samolotu. Maszyna rozbija się w morzu, a nam udaje się dotrzeć do latarni, która okazuje się wrotami do wielkiego podwodnego miasta Rapture. Zaprojektowano je jako prawdziwą utopię, w której ludzie mogliby swobodnie rozwijać biznes i naukę, bez przejmowania się normami świata na powierzchni. Ta sielanka dobiegła końca wraz z odkryciem substancji znanej jako Adam, zapewniającej dostęp do nadludzkich mocy. Ostatecznie doprowadziło to do wybuchu wojny między różnorodnymi frakcjami, w wyniku której z Rapture pozostały jedynie ruiny, przemierzane przez szalonych i zmutowanych nieszczęśników.

Akcja wydanego w 2010 roku BioShock 2, rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części. Ponownie przychodzi nam zwiedzać piękne i zarazem niebezpieczne korytarze Rapture, choć tym razem dokonujemy tego w skórze pierwszego prototypowego Big Daddy’ego, czyli jednego z potężnych stworów, z którymi wielokrotnie ścieraliśmy się w pierwowzorze. Naszym zadaniem jest zmierzenie się z kobietą, która objęła we władanie to, co pozostało z miasta.

Trylogię wieńczy BioShock Infinite z 2013 r. Ta gra porzuca znane z poprzednich dwóch odsłon postacie i lokacje. Akcja toczy się na początku XX wieku w podniebnym mieście Columbia. Gracze wcielają się w Bookera DeWitta – byłego pracownika agencji detektywistycznej Pinkertona. Zostaje on wysłany do szybującej w chmurach metropolii, aby wydostać z niej kobietę imieniem Elizabeth.

W skład zestawu wchodzą również dwa dodatki fabularne Burial at Sea do BioShock Infinite. W nich powracamy do podwodnego miasta Rapture, a scenariusz wiąże w jedną całość wszystkie odsłony serii.

Mechanika

Zawarta w BioShock: The Collection trylogia prezentuje się podobnie pod względem mechanizmów rozgrywki. Otrzymujemy zatem pierwszoosobowe strzelanki wzbogacone elementami RPG. Podczas zabawy gracz zajmuje się głównie walką, do czego wykorzystuje zarówno broń palną, jak i nadnaturalne moce uzyskane dzięki modyfikowaniu własnego kodu genetycznego. Istotną rolę odgrywa eksploracja. W jej trakcie możemy znaleźć masę przydatnych przedmiotów, jak również zapisane w różnej formie dzienniki mieszkańców miast, pozwalające na poznanie dodatkowych elementów fabuły.

Kwestie techniczne

Największą zmianą w BioShock: The Collection w porównaniu z pierwotnymi wydaniami gier jest ulepszona oprawa graficzna. Wykorzystanie mocy oferowanej przez platformę PS4, PC i XONE pozwoliło autorom podwyższyć rozdzielczość do 1920x1080 i zaoferować płynne 60 klatek na sekundę. Ponadto poprawiono jakość tekstur oraz efektów wizualnych, a wczytywanie poziomów odbywa się wyraźnie szybciej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 416 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,9 / 10 na podstawie 153 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 174,90 PLN

Gry podobne do BioShock: The Collection

Klasyfikacja PEGI BioShock: The Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.

Wymagania sprzętowe BioShock: The Collection

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 3 GHz, 8 GB, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770/Radeon HD 7970 lub lepsza, 80 GB, Windows 7 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo E 6750 2.66 GHz, 4 GB, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 7770 lub lepsza, 70 GB, Windows 7 64-bit

Recenzja BioShock: The Collection – klasyki w nowych szatach
Recenzja BioShock: The Collection – klasyki w nowych szatach

Recenzja 22 września 2016, 17:00

Co innego na PlayStation 4. Opakowane w ładną obwolutę pudełka skrywały dwie płyty BD. Na jednej znajdowały się dwie pierwsze części wraz ze wszystkimi dodatkami (pecety oczywiście również je otrzymały) przeznaczonymi do samodzielnej rozgrywki, a na drugiej BioShock: Infinite. Wydawca zrezygnował z umieszczenia na krążku zawartości dedykowanej zabawie wieloosobowej w BioShocku 2, wychodząc chyba ze słusznego założenia, że nie ma sensu na nowo uruchamiać serwerów zarządzających dołożonym trochę na siłę i bez polotu trybem gry, którym na dobrą sprawę pies z kulawą nogą się nie zainteresował. Dzięki temu ominęły nas takie atrakcje jak dodatek Kill ‘Em Kindly, w którym masakrowaliśmy pozostałych graczy kijami golfowymi. Zostawiono natomiast rozszerzające fabułę DLC Minerva’s Den i Protector Trials.

XONE
PS4
PC