Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchXONEPS4
Okładka Wolfenstein: Youngblood (PC)

Wolfenstein: Youngblood

Stworzona przez studio MachineGames poboczna odsłona cyklu Wolfenstein - pierwsza gra z serii, którą można przejść w kooperacji. Jako córki B. J. Blazkowicza, Sophie i Jessica, trafiamy do opanowanego przez nazistów Paryża w latach 80. XX wieku.

Akcji | FPP | FPS | kooperacja | alternatywna historia | strzelanki | lata 80. | Xbox Game Pass

Okładka Wolfenstein: Youngblood (PC)

data premiery gry:

26lip2019

PC PS4 XONE Switch

Wolfenstein: Youngblood to kolejna część kultowego cyklu dynamicznych FPS-ów, który zapoczątkował gatunek pierwszoosobowych strzelanek, i czwarta odsłona serii Wolfenstein zrealizowana przez szwedzkie studio MachineGames. Youngblood nie powiela formuły liniowej jednoosobowej strzelaniny z poprzedniczek, zamiast tego serwując rozgrywkę dedykowaną głównie zabawie w kooperacji z przyjacielem.

Fabuła

W Wolfenstein: Youngblood przenosimy się kilkadziesiąt lat do przodu od czasu wydarzeń przedstawionych w The New Colossus. Legendarny bohater poprzednich części, B. J. Blazkowicz, zniknął bez śladu, ale pałeczkę po nim przejęły jego córki: bliźniaczki Jessica i Sophie. Wcielając się w nie, lądujemy w opanowanym przez Trzecią Rzeszę Paryżu w latach 80., gdzie naszym głównym zadaniem jest wsparcie tamtejszego ruchu oporu w walce z okupantem. Głównym łotrem w Wolfenstein: Youngblood jest niemiecki generał Lothar – powstrzymanie go jest istotnym elementem gry.

W porównaniu z poprzednimi częściami przygotowanymi przez MachineGames fabułę w Wolfenstein: Youngblood zepchnięto na zdecydowanie dalszy plan. Wszystkie najważniejsze momenty gry nadal są jednak ukazywane na scenkach przerywnikowych. W trakcie rozgrywki możemy też bliżej poznać niektórych członków paryskiego ruchu oporu, a także przyjąć od nich poboczne zlecenia.

Mechanika

Tak jak poprzednie odsłony serii tworzone przez MachineGames, Youngblood prezentuje wyjątkowo dynamiczną akcję przedstawioną z perspektywy pierwszej osoby. Deweloperzy oddali nam do dyspozycji szeroki arsenał śmiercionośnych broni, przy pomocy którego przedzieramy się przez fale zarówno zwyczajnych nazistów, jak i superżołnierzy czy robotów. Siostry Blazkowicz w trakcie gry wykorzystują zaawansowane technologicznie pancerze wspomagane. Pozwalają one między innymi na wykonywanie podwójnych skoków czy amortyzowanie upadków z dużych wysokości. Każdy pancerz może też być wyposażony w specjalne urządzenia pozwalające np. na miażdżenie przeciwników lub korzystanie z kamuflażu ułatwiającego skradanie się.

Tym, co wyróżnia tę odsłonę, jest skupienie się na kooperacji – gra została zaprojektowana w taki sposób, by najwięcej frajdy dawać podczas wspólnej zabawy ze znajomym. Siostry mogą planować zasadzki, atakować przeciwników z różnych stron, wspierać się okrzykami w trakcie walk, a także pomagać sobie, jeśli któraś z nich zostanie powalona na ziemię przez wrogów. W Wolfenstein: Youngblood dysponujemy wspólnym zapasem żyć dla obu sióstr; utrata ich wszystkich jest równoznaczna z przegraniem misji, aczkolwiek w trakcie rozgrywki możemy odnajdywać skrzynie z nowymi życiami. Warto zaznaczyć, że kooperacja z innym graczem nie jest obowiązkowa – kampanię w Wolfenstein: Youngblood możemy w całości lub częściami przechodzić z siostrą sterowaną przez sztuczną inteligencję. AI może oczywiście brać udział w walkach lub leczyć naszą postać, ale nie możemy jej wydawać żadnych zaawansowanych poleceń.

Inną ważną nowością w Wolfenstein: Youngblood częściowo otwarte mapy. Ulice Paryża nie mają liniowej struktury, tylko premiują pomysłowość i odnajdywanie alternatywnych dróg do celu. Do przeciwników czy miejsc zaliczania misji możemy docierać np. przechodząc przez kanały czy wąskie uliczki. Mapy mają też wertykalną strukturę - możemy wskakiwać na dachy czy przekradać się nad głowami przeciwników. Do wielu dzielnic Paryża powracamy wiele razy, żeby zająć się nowo otrzymanymi pobocznymi zadaniami, lub żeby odnaleźć nowe sekrety, których w grze jest istne zatrzęsienie (dokumenty, kasety magnetofonowe, okulary 3D, skrzynie z lootem i inne).

W Wolfenstein: Youngblood znalazły się pewne elementy RPG. Każda z sióstr zdobywa XP i może awansować na wyższe poziomy doświadczenia. Odblokowuje to dostęp do nowych aktywnych i pasywnych umiejętności. Przeciwnicy również mają określone poziomy doświadczenia. Zaatakowanie zbyt silnego wroga może doprowadzić do nagłego zgonu i konieczne może być wcześniejsze rozwinięcie sterowanej postaci. Gra umożliwia również ulepszanie posiadanych broni - możemy zwiększać ich celność, szybkostrzelność i zadawane obrażenia.

Kwestie techniczne

Youngblood zostało stworzone przy użyciu tej samej technologii, co Wolfenstein II: The New Colossus. Wszelkie zmiany w oprawie audiowizualnej są więc ograniczone do samej stylistyki. Ta z kolei czerpie garściami z epoki, w której toczy się fabuła. W Youngblood nie brakuje więc syntezatorów i jaskrawych barw – a wszystko zostało tu przerobione tak, by pasować do świata opanowanego przez nazistów. Interesująca jest także warstwa audio - z racji tego, że akcja gry toczy się w latach 80-tych możemy np. posłuchać piosenek stylizowanych na popularne muzyczne hity z tamtego okresu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 36+ GB

Ocena czytelników: 4,8 / 10 na podstawie 606 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 363 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,90 PLN

Gry podobne do Wolfenstein: Youngblood

Klasyfikacja PEGI Wolfenstein: Youngblood

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Wolfenstein: Youngblood

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-9370 4.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Wolfenstein: Youngblood – to nie jest Wolf, na jakiego czekaliśmy
Recenzja gry Wolfenstein: Youngblood – to nie jest Wolf, na jakiego czekaliśmy

Recenzja 29 lipca 2019, 15:14

W Youngblood zdecydowany prym wiedzie ciężkie uzbrojenie, a zwłaszcza rozmieszczone sporadycznie działka stacjonarne. Napakowani przeciwnicy wymagają tony ołowiu czy energii, więc walka zaczyna upajać dopiero wtedy, gdy jesteśmy uzbrojeni w broń właściwego kalibru. Kiedy połączymy to z trybem kooperacji z dobrym kumplem czy kumpelą, nowy Wolfenstein potrafi mieć swoje momenty. Ciekawe są również perki dedykowane wyłącznie wspólnej rozgrywce. Możemy przykładowo aktywować zdolność wskrzeszania siostry na odległość czy uzupełniać poziom jej pancerza.

PC
PS4
XONE
Switch