Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONESwitch
Okładka Wolfenstein: Youngblood (PC)
OkładkaWolfenstein: Youngblood (PC)

Wolfenstein: Youngblood

Stworzona przez studio MachineGames poboczna odsłona cyklu Wolfenstein - pierwsza gra z serii, którą można przejść w kooperacji. Jako córki B. J. Blazkowicza, Sophie i Jessica, trafiamy do opanowanego przez nazistów Paryża w latach 80. XX wieku.

Akcji | FPP | FPS | kooperacja | alternatywna historia | strzelanki | lata 80. | Xbox Game Pass | bardzo brutalne

Wolfenstein: Youngblood Premiera

26lip2019

PC PS4 XONE Switch

Gry podobne do Wolfenstein: Youngblood

Far Cry 5

Doom

Generation Zero

Wolfenstein: Youngblood to kolejna część kultowego cyklu dynamicznych FPS-ów, który zapoczątkował gatunek pierwszoosobowych strzelanek, i czwarta odsłona serii Wolfenstein zrealizowana przez szwedzkie studio MachineGames. Youngblood nie powiela formuły liniowej jednoosobowej strzelaniny z poprzedniczek, zamiast tego serwując rozgrywkę dedykowaną głównie zabawie w kooperacji z przyjacielem.

Fabuła

W Wolfenstein: Youngblood przenosimy się kilkadziesiąt lat do przodu od czasu wydarzeń przedstawionych w The New Colossus. Legendarny bohater poprzednich części, B. J. Blazkowicz, zniknął bez śladu, ale pałeczkę po nim przejęły jego córki: bliźniaczki Jessica i Sophie. Wcielając się w nie, lądujemy w opanowanym przez Trzecią Rzeszę Paryżu w latach 80., gdzie naszym głównym zadaniem jest wsparcie tamtejszego ruchu oporu w walce z okupantem. Głównym łotrem w Wolfenstein: Youngblood jest niemiecki generał Lothar – powstrzymanie go jest istotnym elementem gry.

W porównaniu z poprzednimi częściami przygotowanymi przez MachineGames fabułę w Wolfenstein: Youngblood zepchnięto na zdecydowanie dalszy plan. Wszystkie najważniejsze momenty gry nadal są jednak ukazywane na scenkach przerywnikowych. W trakcie rozgrywki możemy też bliżej poznać niektórych członków paryskiego ruchu oporu, a także przyjąć od nich poboczne zlecenia.

Mechanika

Tak jak poprzednie odsłony serii tworzone przez MachineGames, Youngblood prezentuje wyjątkowo dynamiczną akcję przedstawioną z perspektywy pierwszej osoby. Deweloperzy oddali nam do dyspozycji szeroki arsenał śmiercionośnych broni, przy pomocy którego przedzieramy się przez fale zarówno zwyczajnych nazistów, jak i superżołnierzy czy robotów. Siostry Blazkowicz w trakcie gry wykorzystują zaawansowane technologicznie pancerze wspomagane. Pozwalają one między innymi na wykonywanie podwójnych skoków czy amortyzowanie upadków z dużych wysokości. Każdy pancerz może też być wyposażony w specjalne urządzenia pozwalające np. na miażdżenie przeciwników lub korzystanie z kamuflażu ułatwiającego skradanie się.

Tym, co wyróżnia tę odsłonę, jest skupienie się na kooperacji – gra została zaprojektowana w taki sposób, by najwięcej frajdy dawać podczas wspólnej zabawy ze znajomym. Siostry mogą planować zasadzki, atakować przeciwników z różnych stron, wspierać się okrzykami w trakcie walk, a także pomagać sobie, jeśli któraś z nich zostanie powalona na ziemię przez wrogów. W Wolfenstein: Youngblood dysponujemy wspólnym zapasem żyć dla obu sióstr; utrata ich wszystkich jest równoznaczna z przegraniem misji, aczkolwiek w trakcie rozgrywki możemy odnajdywać skrzynie z nowymi życiami. Warto zaznaczyć, że kooperacja z innym graczem nie jest obowiązkowa – kampanię w Wolfenstein: Youngblood możemy w całości lub częściami przechodzić z siostrą sterowaną przez sztuczną inteligencję. AI może oczywiście brać udział w walkach lub leczyć naszą postać, ale nie możemy jej wydawać żadnych zaawansowanych poleceń.

Inną ważną nowością w Wolfenstein: Youngblood częściowo otwarte mapy. Ulice Paryża nie mają liniowej struktury, tylko premiują pomysłowość i odnajdywanie alternatywnych dróg do celu. Do przeciwników czy miejsc zaliczania misji możemy docierać np. przechodząc przez kanały czy wąskie uliczki. Mapy mają też wertykalną strukturę - możemy wskakiwać na dachy czy przekradać się nad głowami przeciwników. Do wielu dzielnic Paryża powracamy wiele razy, żeby zająć się nowo otrzymanymi pobocznymi zadaniami, lub żeby odnaleźć nowe sekrety, których w grze jest istne zatrzęsienie (dokumenty, kasety magnetofonowe, okulary 3D, skrzynie z lootem i inne).

W Wolfenstein: Youngblood znalazły się pewne elementy RPG. Każda z sióstr zdobywa XP i może awansować na wyższe poziomy doświadczenia. Odblokowuje to dostęp do nowych aktywnych i pasywnych umiejętności. Przeciwnicy również mają określone poziomy doświadczenia. Zaatakowanie zbyt silnego wroga może doprowadzić do nagłego zgonu i konieczne może być wcześniejsze rozwinięcie sterowanej postaci. Gra umożliwia również ulepszanie posiadanych broni - możemy zwiększać ich celność, szybkostrzelność i zadawane obrażenia.

Kwestie techniczne

Youngblood zostało stworzone przy użyciu tej samej technologii, co Wolfenstein II: The New Colossus. Wszelkie zmiany w oprawie audiowizualnej są więc ograniczone do samej stylistyki. Ta z kolei czerpie garściami z epoki, w której toczy się fabuła. W Youngblood nie brakuje więc syntezatorów i jaskrawych barw – a wszystko zostało tu przerobione tak, by pasować do świata opanowanego przez nazistów. Interesująca jest także warstwa audio - z racji tego, że akcja gry toczy się w latach 80-tych możemy np. posłuchać piosenek stylizowanych na popularne muzyczne hity z tamtego okresu.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 36+ GB

Ocena użytkowników: 4,8 / 10 na podstawie 650 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,4 / 10 na podstawie 363 głosów czytelników.

Wolfenstein: Youngblood cena w dniu premiery: 124,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Wolfenstein: Youngblood

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wolfenstein: Youngblood Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4770 3.4 GHz / AMD FX-9370 4.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 40 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch