Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Half-Life - seria gier

Cieszący się ogromną popularnością cykl pierwszoosobowych strzelanin (FPS) w klimatach science-fiction. Seria stworzona została przez studio Valve Software przy wsparciu m.in. Gearbox Software i Taito Corporation.

Cykl zadebiutował pod koniec 1998 roku grą Half-Life. Tytuł zebrał znakomite recenzje krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic.com wynosi 94/100) i zyskał dużą popularność wśród graczy. Idąc za ciosem deweloperzy przygotowali trzy rozszerzenia: Opposing Force (1999), Blue Shift (2001) i przeznaczone wyłącznie na konsolę PlayStation 2 Decay (2001). Na pełnoprawna kontynuację przygód Gordona Freemana gracze musieli poczekać do 2004 roku. Produkcja spotkała się z równie dużym uznaniem jak część pierwsza i uznawana bywa za najlepszą grę w dorobku Valve Software. Na fali komercyjnego sukcesu Half-Life 2 twórcy pokusili się również o dwie mniejsze produkcje wydane w formie epizodów - Half-Life 2: Episode One (2006) i Half-Life 2: Episode Two (2007). Warto odnotować, że początkowo spin-offową odsłoną cyklu Half-Life była gra Portal (2007). Z czasem rozwinięta została ona do odrębnej, choć osadzonej w tym samym uniwersum marki.

Akcja gier z serii Half-Life toczy się w niedalekiej przyszłości. Główną postacią cyklu jest Gordon Freeman, fizyk teoretyk zatrudniony w tajnym ośrodku badawczym Black Messa, gdzie podczas jednego z nieudanych eksperymentów przypadkowo dokonana zostaje kasakada rezonansowa. Jej skutkiem otwierają się portale do świata Xen, zamieszkałego przez agresywną rasę obcych, którzy próbują przedostać się na Ziemię. Fabuła pierwszej części cyklu skupia się na próbie wydostania się z kompleksu badawczego, a przeciwnikami głównego bohatera są zarówno kosmici, jak i żołnierze marines, którzy starają się uniemożliwić ucieczkę z ośrodka. W sequelu wydarzenia rozgrywają się kilka lat później, a Freeman ponownie musi stawić czoła obcym, którzy najechali futurystyczną metropolię City 17.

Początkowo gry z cyklu Half-Life wykorzystywały możliwości silnika GoldScr, będącego zmodyfikowaną wersją Quake Engine. Prawdziwy przeskok w jakości oprawy wizualnej zapewniło jednak dopiero zastosowanie znacznie nowocześniejszej technologii Source, która najpierw zastosowana została w Half-Life 2, a następnie także w oryginalnej grze Half-Life (Half-Life: Source).

Jedną z ciekawostek dotyczących serii Half-Life jest milczenie głównego bohatera. W żadnej z gier Gordon Freeman nie wypowiada nawet słowa, co stało się obiektem wielu popularnych wśród graczy żartów.

Black Mesa
Black Mesa

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Powstająca na przestrzeni ok. 8 lat fanowska modyfikacja kultowej pierwszoosobowej strzelaniny Half-Life z 1998 roku. Pod względem fabularnym produkcja stanowi wierną kopię oryginału, opowiadając o losach fizyka Gordona Freemana i jego walce o życie w tytułowym kompleksie Black Mesa, opanowanym przez istoty z innego wymiaru. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim warstwy audio-wizualnej, która została przygotowana całkowicie od zera na bazie oryginalnych lokacji, modeli oraz efektów dźwiękowych. Całość oparto o popularny engine Source, stworzony na potrzeby kultowego Half-Life’a 2 i pozwalający – w porównaniu z oryginalnym silnikiem GoldSrc – na wykorzystanie pełni możliwości nowoczesnych kart graficznych i procesorów wielordzeniowych. Dzięki niemu możemy cieszyć się wysokiej jakości oprawą, udoskonaloną fizyką i animacjami postaci oraz szeregiem zaawansowanych efektów graficznych. Na potrzeby gry przygotowano też całkiem nową ścieżkę dźwiękową, skomponowaną przez Joela Nielsena.

PC

The Orange Box
The Orange Box

Akcji 10 października 2007

Przeznaczony dla użytkowników komputerów oraz konsol siódmej generacji unikalny pakiet pięciu gier wyprodukowanych przez amerykańskie studio Valve. Elementem łączącym wszystkie tytuły jest silnik Source, który na przestrzeni lat posłużył do stworzenia wielu udanych produkcji, cenionych zarówno przez branżę, jak i samych graczy. Głównym elementem pakietu jest bestsellerowa strzelanina FPS Half-Life 2, wraz z dwoma oficjalnymi rozszerzeniami: Episode One oraz Episode Two. Śledzimy w nich losy dwójki bohaterów: fizyka Gordona Freemana i członkini ruchu oporu Alyx Vance, którzy razem stawiają czoła istotom z innego wymiaru, jakie po wydostaniu się z tajnego laboratorium Black Mesa, opanowują fikcyjne miasto City 17. Zestaw uzupełnia humorystyczna, wieloosobowa strzelanina Team Fortress 2 oraz logiczna gra FPP Portal, w której, wykorzystując specjalną eksperymentalną broń, szukamy wyjścia z kolejnych pomieszczeń tajnego kompleksu badawczego.

PCX360PS3

Half-Life 2
Half-Life 2

Akcji 16 listopada 2004

Kontynuacja bestsellerowej produkcji studia Valve Software, która w 1998 roku wyznaczyła nowe standardy w gatunku strzelanin FPS. Akcja gry toczy się kilka lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze, a gracze wcielają się ponownie w postać Gordona Freemana – fizyka z laboratoriów Black Mesa, gdzie w wyniku nieudanego eksperymentu sprowadzono na Ziemię obce formy życia. Tym razem fabułę umiejscowiono w fikcyjnym mieście City 17 oraz w jego bezpośredniej okolicy. Nasz protagonista pracuje dla tajnej rządowej organizacji, a jego zadaniem jest przeciwstawienie się agresorom z innego wymiaru, w czym wspomaga go przedstawicielka ziemskiego ruchu oporu – Alyx Vance. Druga część gry wprowadza prawdziwą rewolucję w kwestiach technicznych, wykorzystując autorski silnik studia Valve o nazwie Source. Jego atutem jest przede wszystkim doskonała fizyka, pozwalająca m.in. na zniszczenie praktycznie każdego elementu otoczenia i wykorzystanie rozmaitych przedmiotów w charakterze osłony czy też broni.

PCANDXBOX

Half-Life
Half-Life

Akcji 19 listopada 1998

Osadzona w realiach science fiction strzelanka FPS z silnym wątkiem fabularnym, opracowana przez debiutujące amerykańskie studio Valve Software. Akcja gry toczy się w tajnym laboratorium Black Mesa, gdzie przybywa do pracy bohater gry – fizyk Gordon Freeman. W wyniku nieudanego eksperymentu otwierającego przejście między wymiarami, do laboratorium dostają się obcy ze świata Xen, a nasz protagonista rozpoczyna walkę o życie. Na jego drodze stają nie tylko pozaziemskie istoty, ale także żołnierze ze specjalnego oddziału, wysłanego by zatuszować katastrofę. Celem rozgrywki jest ucieczka ze zniszczonego kompleksu, w czym pomogą nam także inni ocaleli pracownicy laboratorium. Half-Life uznany został za grę przełomową, która w umiejętny sposób połączyła cechy klasycznych strzelanin FPP z elementami horroru i rozbudowaną fabułą. Tytuł cechuje się ponadto przesyconym atmosferą grozy klimatem oraz wysoką inteligencją komputerowych przeciwników.

PCPS2

Half-Life 2: The Black Box
Half-Life 2: The Black Box

Akcji prace wstrzymane

Half-Life 2: The Black Box miało być specjalnym zestawem, przygotowanym przez studio Valve Software wyłącznie z myślą PeCetach. Plany zakładały, że pakiet obejmie grę Half-Life 2: Episode Two, a także Portal i Team Fortress 2. Ostatecznie projekt został jednak porzucony na rzecz bardziej obszernego The Orange Box.

PC