Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Half-Life - seria gier

Cieszący się ogromną popularnością cykl pierwszoosobowych strzelanek (FPS) w klimatach science fiction. Seria stworzona została przez studio Valve Software przy wsparciu m.in. Gearbox Software i Taito Corporation.

Cykl zadebiutował pod koniec 1998 roku grą Half-Life. Tytuł zebrał znakomite recenzje krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic.com wynosi 96/100) i zyskał dużą popularność wśród graczy. Idąc za ciosem, deweloperzy przygotowali trzy rozszerzenia: Opposing Force (1999), Blue Shift (2001) i przeznaczone wyłącznie na konsolę PlayStation 2 Decay (2001). Na pełnoprawną kontynuację przygód Gordona Freemana gracze musieli poczekać do 2004 roku. Produkcja została przyjęta przez graczy równie entuzjastycznie co część pierwsza i uznawana bywa za najlepszą grę w dorobku Valve Software. Na fali komercyjnego sukcesu Half-Life 2 twórcy pokusili się również o dwie mniejsze produkcje wydane w formie epizodów, tj. Half-Life 2: Episode One (2006) i Half-Life 2: Episode Two (2007). Warto odnotować, że początkowo spin-offową odsłoną cyklu Half-Life była gra Portal (2007); z czasem rozwinięta została ona do odrębnej, choć osadzonej w tym samym uniwersum marki. Na kolejną pełnoprawną grę z Half-Life w tytule fanom przyszło czekać aż 13 lat. Spin-off serii Half-Life: Alyx zadebiutował w marcu 2020 na PC i wymagał gogli VR. Zapowiedź tego tytułu była zaskoczeniem dla graczy – nie tylko z powodu czasu, jaki upłynął od wydania poprzedniej części, ale również dlatego, iż gry z dużym budżetem w większości unikały stosunkowo drogiej i mało popularnej technologii wirtualnej rzeczywistości.

Akcja gier z serii Half-Life toczy się w niedalekiej przyszłości. Główną postacią cyklu jest Gordon Freeman, fizyk teoretyczny zatrudniony w tajnym ośrodku badawczym Black Mesa, gdzie podczas jednego z nieudanych eksperymentów przypadkowo dokonana zostaje kaskada rezonansowa. Jej skutkiem jest otwarcie portali do świata Xen, zamieszkanego przez agresywną rasę obcych, którzy próbują przedostać się na Ziemię. Fabuła pierwszej części cyklu skupia się na próbie wydostania się z kompleksu badawczego, a przeciwnikami Gordona są zarówno kosmici, jak i żołnierze marines, którzy w celu zatuszowania sprawy starają się pozbyć się świadków. W sequelu wydarzenia rozgrywają się kilka lat później, gdy ludzkość przegrała walkę z obcymi i została zniewolona. Freeman ponownie musi stawić czoła kosmitom, a areną walk jest futurystyczna metropolia City 17 służąca wrogom za kwaterę dowodzenia. Po wydaniu Half-Life 2: Episode One (2006) i Two (2007) Valve nabrało wody w usta odnośnie jednej ze swoich najpopularniejszych marek. Plotki o powstawaniu kolejnej części co kilka lat obiegały Internet, jednak odejście w 2017 oraz 2018 roku czołowych scenarzystów serii jeszcze bardziej ostudziło gasnące oczekiwania fanów. Jednak po 13 latach dostaliśmy możliwość zagrania w spin-off Half Life: Alyx. Gra nie jest kontynuacją historii Gordona Freemana, a rozwija wątek Alyx Vance, którą mogliśmy poznać w 2 części cyklu. Akcja tytułu dzieje się pomiędzy pierwszą i drugą odsłoną serii. Złowroga rasa kosmitów ze świata Xen podbiła planetę, niedobitki ludzkości zamykane są w enklawach pod kontrolą nie tylko obcej cywilizacji, ale też i kolaborujących z nią Ziemian. W takich warunkach rodzi się ruch oporu, a jedną z jego czołowych przedstawicielek jest tytułowa protagonistka.

Początkowo gry z cyklu Half-Life wykorzystywały możliwości silnika GoldScr, będącego zmodyfikowaną wersją Quake Engine. Prawdziwy przeskok w jakości oprawy wizualnej zapewniło jednak dopiero zastosowanie znacznie nowocześniejszej technologii Source, która najpierw użyta została w Half-Life 2, a następnie także w oryginalnej grze Half-Life (Half-Life: Source). Wraz z debiutem serii na technologii VR zaszła również potrzeba zmiany silnika. Wybór padł na ujawnioną w 2015 ulepszoną wersję Source – Source 2, która już zdążyła się sprawdzić w takich grach jak Dota 2 (za sprawą patcha Reborn), Artifact czy Dota Underlords.

Jedną z ciekawostek dotyczących serii Half-Life jest milczenie głównego bohatera. W żadnej z gier Gordon Freeman nie wypowiada nawet słowa, co stało się obiektem wielu popularnych wśród graczy żartów.

W 2020 ukończone zostały wieloletnie prace nad fanowskim projektem o tytule Black Mesa, którego celem było odtworzenie pierwszej części cyklu. Grupa 40 osób o nazwie Crowbar Collective od zera odwzorowała świat oryginalnego Half-Life’a, nie używając do tego kodu źródłowego gry.

Half-Life: Alyx
Half-Life: Alyx

Akcji 23 marca 2020

Poboczna odsłona serii strzelanek Half-Life, stworzona z myślą o goglach VR. Akcja została osadzona w City 17 między wydarzeniami z pierwszej i drugiej części, a rolę głównej bohaterki powierzono Alyx Vance - towarzyszce Gordona Freemana znanej z Half-Life 2. Produkcja została opracowana przez wewnętrzne studio deweloperskie firmy Valve Software.

PC

Black Mesa
Black Mesa

Akcji 5 marca 2020

Fanowski remake kultowego Half-Life z 1998 roku. Pod względem fabularnym Black Mesa stanowi wierną kopię oryginału, opowiadając o losach fizyka Gordona Freemana i jego walce o życie w tytułowym kompleksie, opanowanym przez istoty z innego wymiaru. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim warstwy audio-wizualnej, która została przygotowana całkowicie od zera na bazie oryginalnych lokacji, modeli oraz efektów dźwiękowych. Całość oparto o popularny engine Source, stworzony na potrzeby kultowego Half-Life’a 2 i pozwalający – w porównaniu z oryginalnym silnikiem GoldSrc – na wykorzystanie pełni możliwości nowoczesnych kart graficznych i procesorów wielordzeniowych. Dzięki niemu możemy cieszyć się wysokiej jakości oprawą, udoskonaloną fizyką i animacjami postaci oraz szeregiem zaawansowanych efektów graficznych. Na potrzeby gry przygotowano też całkiem nową ścieżkę dźwiękową, skomponowaną przez Joela Nielsena.

PC

The Orange Box
The Orange Box

Akcji 10 października 2007

Przeznaczony dla użytkowników komputerów oraz konsol siódmej generacji unikalny pakiet pięciu gier wyprodukowanych przez amerykańskie studio Valve. Elementem łączącym wszystkie tytuły jest silnik Source, który na przestrzeni lat posłużył do stworzenia wielu udanych produkcji, cenionych zarówno przez branżę, jak i samych graczy. Głównym elementem pakietu jest bestsellerowa strzelanina FPS Half-Life 2, wraz z dwoma oficjalnymi rozszerzeniami: Episode One oraz Episode Two. Śledzimy w nich losy dwójki bohaterów: fizyka Gordona Freemana i członkini ruchu oporu Alyx Vance, którzy razem stawiają czoła istotom z innego wymiaru, jakie po wydostaniu się z tajnego laboratorium Black Mesa, opanowują fikcyjne miasto City 17. Zestaw uzupełnia humorystyczna, wieloosobowa strzelanina Team Fortress 2 oraz logiczna gra FPP Portal, w której, wykorzystując specjalną eksperymentalną broń, szukamy wyjścia z kolejnych pomieszczeń tajnego kompleksu badawczego.

PCX360PS3

Half-Life 2
Half-Life 2

Akcji 16 listopada 2004

Kontynuacja bestsellerowej produkcji studia Valve Software, która w 1998 roku wyznaczyła nowe standardy w gatunku strzelanin FPS. Akcja gry toczy się kilka lat po wydarzeniach ukazanych w pierwowzorze, a gracze wcielają się ponownie w postać Gordona Freemana – fizyka z laboratoriów Black Mesa, gdzie w wyniku nieudanego eksperymentu sprowadzono na Ziemię obce formy życia. Tym razem fabułę umiejscowiono w fikcyjnym mieście City 17 oraz w jego bezpośredniej okolicy. Nasz protagonista pracuje dla tajnej rządowej organizacji, a jego zadaniem jest przeciwstawienie się agresorom z innego wymiaru, w czym wspomaga go przedstawicielka ziemskiego ruchu oporu – Alyx Vance. Druga część gry wprowadza prawdziwą rewolucję w kwestiach technicznych, wykorzystując autorski silnik studia Valve o nazwie Source. Jego atutem jest przede wszystkim doskonała fizyka, pozwalająca m.in. na zniszczenie praktycznie każdego elementu otoczenia i wykorzystanie rozmaitych przedmiotów w charakterze osłony czy też broni.

PCANDXBOX

Half-Life
Half-Life

Akcji 19 listopada 1998

Osadzona w realiach science fiction strzelanka FPS z silnym wątkiem fabularnym, opracowana przez debiutujące amerykańskie studio Valve Software. Akcja gry toczy się w tajnym laboratorium Black Mesa, gdzie przybywa do pracy bohater gry – fizyk Gordon Freeman. W wyniku nieudanego eksperymentu otwierającego przejście między wymiarami, do laboratorium dostają się obcy ze świata Xen, a nasz protagonista rozpoczyna walkę o życie. Na jego drodze stają nie tylko pozaziemskie istoty, ale także żołnierze ze specjalnego oddziału, wysłanego by zatuszować katastrofę. Celem rozgrywki jest ucieczka ze zniszczonego kompleksu, w czym pomogą nam także inni ocaleli pracownicy laboratorium. Half-Life uznany został za grę przełomową, która w umiejętny sposób połączyła cechy klasycznych strzelanin FPP z elementami horroru i rozbudowaną fabułą. Tytuł cechuje się ponadto przesyconym atmosferą grozy klimatem oraz wysoką inteligencją komputerowych przeciwników.

PCPS2

Half-Life 2: The Black Box
Half-Life 2: The Black Box

Akcji prace wstrzymane

Half-Life 2: The Black Box miało być specjalnym zestawem, przygotowanym przez studio Valve Software wyłącznie z myślą PeCetach. Plany zakładały, że pakiet obejmie grę Half-Life 2: Episode Two, a także Portal i Team Fortress 2. Ostatecznie projekt został jednak porzucony na rzecz bardziej obszernego The Orange Box.

PC