Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Black Mesa (PC)

Black Mesa PC

Powstająca na przestrzeni ok. 8 lat fanowska modyfikacja kultowej pierwszoosobowej strzelaniny Half-Life z 1998 roku.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | reedycje/remastery/remaki | indie | strzelanki

PC Windows
Okładka Black Mesa (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

5maja2015

wczesny dostęp

data nieogłoszona

Black Mesa to autorska modyfikacja Carlosa Montero i ponad 40-osobowego zespołu Black Mesa Modification Team, będąca odświeżoną wersją gry Half-Life studia Valve Software z 1998 roku. Prace nad tytułem trwały od 2004 roku. Na przekór wielu przeciwnościom dobiegły końca we wrześniu 2012 roku.

Gra wiernie odtwarza realia tytułu z 1998 roku. Wcielamy się w doktora Gordona Freemana, pracownika tajnego kompleksu badawczego Black Mesa. Po tragicznym w skutkach eksperymencie, musi on stawić czoło hordom obcych, przybyłych do ośrodka ze świata Xen, a także wojsku amerykańskiemu, starającemu się zlikwidować zagrożenie i zatuszować wszystkie dowody nielegalnych działań, eliminując pozostałych przy życiu świadków katastrofy.

Zespół kierowany przez Carlosa Montero postarał się, aby Black Mesa wykorzystywała w pełni możliwości Source Engine. W projekcie nie wykorzystano ani skrawka oryginalnego kodu Half-Life’a. Dzięki temu powstało dwa tysiące modeli, pięć tysięcy tekstur, ponad dwa tysiące efektów dźwiękowych, a także nowe nagrania sześciu i pół tysiąca linii dialogowych. Autorzy wykorzystali możliwości silnika fizycznego Source, a także opcji renderowania z wykorzystaniem procesorów wielordzeniowych.

Dzięki tej odświeżonej wersji przygód Gordona Freemana możemy ponownie przemierzać korytarze ośrodka Black Mesa, ciesząc oczy zaawansowanymi efektami graficznymi i nowymi animacjami twarzy postaci. Walce z obcymi i wojskami specjalnymi towarzyszy dynamiczna muzyka, skomponowana od zera przez Joela Nielsena.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1904 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 229 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Black Mesa

Wymagania wiekowe Black Mesa

16+

Wymagania sprzętowe Black Mesa

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 3.0 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 7/8/10
Minimalne: Dual Core 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows Vista/7

Black Mesa – czy warto zapłacić za moda do Half-Life?
Black Mesa – czy warto zapłacić za moda do Half-Life?

Przed premierą 11 maja 2015, 16:30

Modyfikacja doczekała się także lekko poprawionych tekstur – nie są to zmiany spektakularne, ale nie da się zaprzeczyć, że Black Mesa wygląda jeszcze lepiej. Oczywiście nie jest to absolutnie najwyższa półka, jednak nawet malkontenci nie powinni narzekać. Odrobinę przyjemniejsze w poszczególnych lokacjach oświetlenie również zrobiło swoje – miejsca te stały się jeszcze bardziej klimatyczne, zaś na powierzchni wszystko wydaje się po prostu żywsze. Wizualnym zachwytom być nie może nie byłoby końca, gdyby nie fakt, że prawdopodobnie największa bolączka Black Mesa nadal będzie nam doskwierać. Chodzi oczywiście o chwilami przesadnie długie loadingi pomiędzy kolejnymi etapami. Odniosłem wrażenie, że mimo wszystko są minimalnie krótsze niż w wersji z 2012 roku, niemniej wciąż trwają od kilku do nawet kilkunastu sekund, co potrafi kompletnie wybić z rytmu.