Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

FIFA 23 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
FIFA 23 - poradnik do gry

FIFA 23 - poradnik do gry

Stałe fragmenty gry FIFA 23 poradnik to najlepsze porady na start, do gry w obronie, ataku i na bramce, do podań i strzałów. Opisujemy najlepsze formacje FUT, przykładowe startowe składy, najlepsze ligi piłkarskie, top stu piłkarzy, wymagania sprzętowe i sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 14 października 2022

Niniejszy poradnik do gry FIFA 23 jest dużym kompendium wiedzy na temat tej niezwykle popularnej gry piłkarskiej od EA Sports. Szczegółowe informacje i porady zawarte w naszym poradniku przybliżą Wam wszystkie najważniejsze mechaniki gry, nauczą gry w obronie i w ataku, a także przyczynią się do lepszego rozwoju klubu w trybie FUT 23.

FIFA 23: Zawartość poradnika

Pierwsza część niniejszego poradnika to swego rodzaju przewodnik po podstawach gry FIFA 23. Poza przydatnymi poradami na start znajdziecie tutaj także strony, na których poruszamy tak ważne zagadnienia, jak prawidłowe wykonywania podań i strzałów, gra w obronie i w ataku, wykonywanie stałych fragmentów gry, gra bramkarzem. Co więcej, znajdziecie tutaj także rozdział FAQ, w którym odpowiadamy na często zadawane pytania, np. czy w FIFA 23 jest crossplay, czy można grać w trybie World Cup, czy w FIFA 23 jest Juventus, jak działa przyśpieszenie i czym charakteryzują się zawodnicy Lenghty, jak wykonać mocny strzał i strzał z fałsza.

Druga część niniejszego poradnika do gry FIFA 23 została w całości poświęcona najpopularniejszemu trybowi rozgrywki, czyli FIFA 23 Ultimate Team. W pierwszym dużym rozdziale wyjaśniamy wszystkie podstawowe mechaniki tego trybu: zarządzanie zespołem, handel i rynek transferowy. Co więcej, w tym rozdziale wyjaśniamy także, czym są Momenty FUT, a także mechaniki specjalnych dynamicznych kart - TOTW, RTTK, OTW.

Kolejny rozbudowany rozdział tej części poradnika do gry FIFA 23 zawiera przykładowe startowe składy z podziałem na wszystkie najlepsze ligi piłkarskie, jak Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A, Ligue 1. Znajdziecie tutaj także propozycje składów hybrydowych, czyli takich, które składają się z zawodników z różnych lig. W osobnym rozdziale wymieniamy i opisujemy wszystkie najlepsze formacje w FUT 23, jak 4-2-2, 4-3-2-1, 4-1-2-1-2(2) aby ułatwić Wam dobranie odpowiedniej taktyki do własnego stylu gry.

W następnym dużym rozdziale tej części poradnika wymieniamy wszystkie Ikony, TOP 100 piłkarzy FUT 23, a także najlepszych piłkarzy ze wszystkich kluczowych lig piłkarskich. Osobną stronę tego rozdziału przeznaczyliśmy na zestawienie najlepszych polskich piłkarzy w FUT 23.

Ostatnim rozbudowanym rozdziałem tej części poradnika do FUT 23 jest FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania, m.in. kiedy można odebrać nagrody za poszczególne tryby gry, jak osiągnąć pełne zgranie.

Nasz poradnik do gry FIFA 23 zamyka rozdział Aneks, w którym znajdziecie wymagania sprzętowe, dokładny wykaz sterowania na wszystkie najważniejsze platformy (PS4/PS5, Xbox One, Xbox Series X/S), a także opis poszczególnych edycji gry FIFA 23.

FIFA 23: Szybkie porady na start

 1. Podania, rozgrywanie piłki: w FIFA 23 można rozgrywać piłkę na wiele sposobów, np. poprzez krótkie i długie podania po ziemi lub górą, podania prostopadłe etc., jednak wszystkie zagrania należy wykonywać w tempo i z odpowiednią siłą, aby nie zakłócić płynności gry zespołu. Zanim wykonacie podanie, odwróćcie się w stronę adresata.
 2. Dośrodkowania: klasyczne dośrodkowanie górą (Kwadrat/X) to w wielu przypadkach najlepszy sposób na wrzucenie piłki w pole karne przeciwnika. Pamiętajcie, aby zagranie wykonać z odpowiednią siłą, aby futbolówka nie wylądowała na aucie.
 3. Strzały: w FIFA 23 można strzelać na bramkę na różne sposoby: finezyjnie, technicznie, z powietrza etc., jednak klasyczny strzał (Kółko/B) jest w wielu przypadkach najlepszym wyborem. Pamiętajcie, aby obrać odpowiedni kierunek i uderzyć z określoną siłą, aby piłka trafiła w światło bramki.
 4. Atak: przy wyprowadzaniu akcji ofensywnych korzystajcie z różnych strategii, aby rozerwać obronę przeciwnika i przedostać się w obręb jego pola karnego. Łączcie krótkie i długie podania z grą z klepki i podaniami prostopadłymi.
 5. Obrona: przede wszystkim uważajcie, aby nie sfaulować zawodników wbiegających w Wasze pole karne. Klasyczny odbiór piłki (X/A) jest najbezpieczniejszym zagraniem, które bardzo rzadko kończy się gwizdkiem sędziego. Kolejną świetną techniką, która pomoże odebrać piłkę przeciwnikowi, jest Jockey (L2/LT).
 6. Sprint: pamiętajcie, że ciągłe szarże na bramkę przeciwnika sprawią, że zawodnicy szybko się zmęczą. Co więcej, sprint utrudnia prowadzenie futbolówki, przez co łatwiej ją stracić. Ostrożne korzystanie ze sprintu jest szczególnie istotne w środku pola, gdzie zagęszczenie zawodników przeciwnika jest największe.

Więcej porad związanych z grą FIFA 23 znajdziecie na stronie: Porady na start.

FIFA 23: Podstawy

 1. Tryby gry: na tej stronie wymieniamy i krótko opisujemy wszystkie tryby rozgrywki dostępne w grze FIFA 23.
 2. Ligi i kluby: na tej stronie wymieniamy wszystkie ligi i kluby (męska i żeńska piłka), które znalazły się w FIFA 23.
 3. Stadiony: z tej strony poradnika dowiecie się, jakie nowe stadiony pojawiły się w FIFA 23, a także znajdziecie tutaj pełną listę obiektów sportowych, na których będziecie mogli rozgrywać tradycyjne mecze lub mecze w trybie Volta Football.
 4. Podania: na tej stronie wymieniamy wszystkie rodzaje podań w grze FIFA 23, a także podpowiadamy, jak i w jakich okolicznościach je wykonywać.
 5. Dośrodkowania: z tej strony poradnika dowiecie się, jak najlepiej dośrodkowywać piłkę w pole karne przeciwnika.
 6. Strzały: poznanie wszystkich technik strzałów w grze FIFA 23 na pewno przyczyni się do zdobywania większej liczby bramek.
 7. Stałe fragmenty gry: jeśli chcecie dowiedzieć się, jak najlepiej wznawiać rozgrywkę ze stałych fragmentów gry, koniecznie zajrzyjcie na tę stronę poradnika.
 8. Gra w ataku: po przeczytaniu tej strony dowiecie się, jak skutecznie przeprowadzać akcje ofensywne, które mogą zakończyć się strzałem na bramkę.
 9. Gra w obronie: z tej strony dowiecie się, jak poprawnie grać w obronie i tracić mniej bramek. Przedstawiamy zarówno podstawowe, jak i zaawansowane techniki obronne.
 10. Gra bramkarzem: na tej stronie podpowiadamy, jak poprawnie grać bramkarzem - jak wznawiać rozgrywkę, a także jak poruszać bramkarzem na linii bramkowej.

FIFA 23: FAQ

 1. Zamówienie przedpremierowe - co zyskam? - po przeczytaniu tej strony dowiecie się, co otrzymacie, jeśli postanowicie kupić grę FIFA 23 w przedsprzedaży.
 2. Wersja PC - czy jest taka sama jak na next geny? - na tej stronie odpowiadamy na pytanie, czy FIFA 23 na PC będzie taka sama, jak na konsole nowej generacji, czyli PS5 i Xbox Series X/S.
 3. Crossplay - czy jest? - z tej strony dowiecie się, czy FIFA 23 wspiera funkcję crossplay.
 4. Rynek transferowy - czy jest współdzielony? - na tej stronie odpowiadamy na pytanie, czy rynek transferowy FUT 23 jest taki sam dla wszystkich platform.
 5. Wczesny dostęp - kiedy można grać?: na tej stronie odpowiadamy na pytanie, kiedy będzie można się zalogować do gry FIFA 23, korzystając z wczesnego dostępu.
 6. FUT Web App - kiedy start aplikacji?: z tej strony dowiecie się, kiedy startuje aplikacja webowa FUT Web App.
 7. FUT 23 Companion - kiedy można pobrać?: z tej strony poradnika dowiecie się, kiedy będziecie mogli pobrać FUT Companion, aplikację mobilną na urządzenia z systemami Android i iOS.
 8. Nagrody lojalnościowe - jakie można otrzymać?: po przeczytaniu tej strony dowiecie się, na jakie nagrody lojalnościowe możecie liczyć, jeśli macie wcześniejszą wersję gry FIFA.
 9. Zamówienie przedpremierowe - czy można anulować?: na tej stronie podpowiadamy, jak anulować zamówienie przedpremierowe na grę FIFA 23.
 10. Tryb World Cup - czy jest w grze?: z tej strony dowiecie się, czy w FIFA 23 pojawił się tryb rozgrywek Mistrzostwa Świata (World Cup).
 11. Juventus - czy jest w grze?: po przeczytaniu tej strony dowiecie się, czy FIFA 23 ma licencję na włoski klub Juventus.
 12. Komentatorzy - kto komentuje grę?: na tej stronie wymieniamy wszystkich komentatorów gry FIFA 23. Sprawdźcie, kto odpowiada Wasz ulubiony komentarz.
 13. Przyśpieszenie - jak działa?: W FIFA 23 można wyróżnić 3 archetypy zawodników, które określają zdolność piłkarzy do wykonywania szybkich sprintów. Na tej stronie wyjaśniamy mechanikę przyśpieszania zawodników i podpowiadamy, od czego zależy zdolność piłkarzy do osiągania dobrych rezultatów biegowych.
 14. Kondycja zawodników - jak działa?: na tej stronie wyjaśniamy mechanikę kondycji zawodników - jak działa, co na nią wpływa, a także, od czego zależy.
 15. EA Anti Cheat - jak naprawić?: jeśli macie problem z programem EA Anti Cheat (EAAC), koniecznie zajrzyjcie na tę stronę.
 16. Mocny strzał - jak wykonać?: na tej stronie wyjaśniamy, czym charakteryzuje się mocny strzał (Power Shot), jak go wykonać, a także jak najlepiej przygotować się do oddania mocnego strzału.
 17. Strzał z fałsza - jak wykonać?: z tej strony poradnika dowiecie się, jak wykonać strzał fałszem, czyli zewnętrzną częścią stopy.
 18. Precyzyjne wykończenie - jak włączyć?: na tej stronie poradnika wyjaśniamy, jak włączyć opcję precyzyjnego wykończenia (Timed Finishing). Strzały oddawane w ten sposób są znacznie trudniejsze do obrony, dlatego warto poznać tę mechanikę.

FUT 23: Podstawy

 1. Zgranie: na tej stronie poradnika do trybu FUT 23 wyjaśniamy, czym jest zgranie (Chemistry), na co wpływa, a także jak zwiększyć zgranie pomiędzy zawodnikami.
 2. Momenty FUT: z tej strony poradnika dowiecie się, czym są Momenty FUT, a także jakie nagrody można zdobyć za rozgrywki w tym nowym systemie dla jednego Gracza.
 3. Style gry: na tej stronie wyjaśniamy, czym są Style gry (Chemistry Styles) w FUT 23, jak wpływają na zawodników, a także podpowiadamy, jak skorzystać z kart Stylu gry.
 4. Obiecujące transfery: z tej strony poradnika dowiecie się, czym charakteryzują się specjalne karty Obiecujące transfery (Ones to Watch).
 5. Drużyna tygodnia: na tej stronie wyjaśniamy mechanikę specjalnej Drużyny tygodnia. Sprawdźcie, kiedy specjalne karty pojawiają się w FUT 23, a także jak przewidzieć, kto znajdzie się w najnowszym TOTW.
 6. Zarabianie: na tej stronie poradnika znajdziecie kilka skutecznych sposobów zarabiania monet w FIFA Ultimate Team.
 7. Najważniejsze atrybuty piłkarzy: po przeczytaniu tej strony dowiecie się, jakie są najważniejsze atrybuty i statystyki piłkarzy grających na poszczególnych pozycjach na boisku.
 8. Zarządzanie zespołem FUT: z tej strony poradnika dowiecie się, jak zarządzać swoim klubem w FUT 23 - jak zmieniać pozycję zawodników, jak zmieniać ich styl gry, jak leczyć kontuzje, a także jak przedłużać kontrakty piłkarzy.
 9. Droga do fazy pucharowej: z tej strony dowiecie się, jak działają karty Road to the Knockouts (RTTK).

FUT 23: FAQ

 1. Rynek transferowy - czy jest współdzielony?: na tej stronie odpowiadamy na pytanie, czy rynek transferowy FUT 23 jest taki sam dla wszystkich platform.
 2. FUT Web App - kiedy start aplikacji?: z tej strony dowiecie się, kiedy startuje aplikacja webowa FUT Web App.
 3. FUT 23 Companion - kiedy można pobrać?: z tej strony poradnika dowiecie się, kiedy będziecie mogli pobrać FUT Companion, aplikację mobilną na urządzenia z systemami Android i iOS.
 4. Ważne mecze - czym są, jak wykonać?: na tej stronie FAQ wyjaśniamy, czym są Ważne mecze (Marquee Matchups), jak się do nich przygotować i jak wykonać, a także jak na tym zarobić.
 5. Nagrody za bitwy składów - kiedy?: z tej strony dowiecie się, kiedy będziecie mogli odebrać nagrody za Squad Battle w FUT 23.
 6. Nagrody za Division Rivals - kiedy?: po przeczytaniu tej strony dowiecie się, kiedy dostajecie nagrody za Divison Rivals w FUT 23.
 7. Nagrody za Mistrzostwa FUT - kiedy?: na tej stronie odpowiadamy na pytanie, kiedy można odebrać nagrody za FUT Champions.
 8. Podatek na rynku transferowym - jak obliczyć?: jeśli nie wiecie, jak działa rynek transferowy w FUT 23, koniecznie zajrzyjcie na tę stronę FAQ i dowiedzcie się, ile będziecie musieli zapłacić za sprzedaż kart.

FUT 23: Najlepsi piłkarze

 1. Bohaterowie FUT: z tej strony poradnika dowiecie się, kim są Bohaterowie FUT, a także znajdziecie tu listę wszystkich Bohaterów FUT w FIFA 23 Ultimate Team.
 2. Ikony: na tej stronie poradnika wymieniamy wszystkie Ikony FUT 23. Po przeczytaniu tej strony dowiecie się także, jakie nowe Ikony są w FIFA 23.
 3. TOP 100: sprawdźcie, jakie jest aktualne zestawienie TOP 100 najlepszych piłkarzy w FUT 23.
 4. Polscy piłkarze: na tej stronie wymieniamy wszystkich najlepszych polskich piłkarzy w FUT 23.
 5. Premier League: sprawdźcie, jacy są najlepsi piłkarze angielskiej Premier League z podziałem na pozycje na boisku.
 6. La Liga: z tej strony poradnika dowiecie się, jacy są najlepsi piłkarze La Liga na poszczególnych pozycjach.
 7. Bundesliga: na tej stronie wymieniamy najlepszych zawodników niemieckiej Bundesligi.
 8. Serie A: zajrzyjcie na tę stronę, jeśli chcecie dowiedzieć się, jacy są najlepsi zawodnicy Serie A w FIFA 23.
 9. Ligue 1: z tej strony dowiecie się, jacy są najlepsi zawodnicy Ligue 1, których można zdobyć w FIFA 23.

FUT 23: Startowe składy

 1. Premier League: sprawdźcie, jakich tanich zawodników warto użyć do stworzenia pierwszego złotego składu Premier League w FUT 23.
 2. La Liga: na tej stronie wymieniamy zawodników, którzy idealnie nadają się do startowych składów hiszpańskiej La Liga w FUT 23.
 3. Bundesliga: z tej strony dowiecie się, jakich zawodników z niemieckiej Bundesligi polecamy na start sezonu w FUT 23.
 4. Serie A: jeśli chcecie zbudować pierwszą złotą jedenastkę złożoną z piłkarzy włoskiej Serie A, to koniecznie zajrzyjcie na tę stronę.
 5. Ligue 1: na tej stronie podpowiadamy, jakich piłkarzy użyć do zbudowania taniego złotego składu Ligue 1.
 6. Hybrydowe: na tej stronie znajdziecie kilka gotowych hybrydowych składów, które świetnie spiszą się na początku sezonu FUT 23.

FUT 23: Drużyna Tygodnia

 1. Drużyna Tygodnia 1: na tej stronie znajdziecie skład TOTW 1 w FUT 23.
 2. Drużyna Tygodnia 2: ta strona zawiera zestawienie zawodników wchodzących w skład TOTW 2 w FUT 23.
 3. Drużyna Tygodnia 3: wejdźcie na tę stronę, aby sprawdzić skład TOTW 3 w FUT 23.

FIFA 23: Wymagania sprzętowe PC

 1. System operacyjny: Windows 10 64-bit,
 2. Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz,
 3. Karta graficzna: GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza,
 4. Pamięć RAM: 8 GB,
 5. Miejsce na dysku: około 100 GB.

Więcej informacji m.in na temat zalecanych wymagań sprzętowych gry FIFA 23 na PC znajdziecie na stronie: Wymagania sprzętowe.

FIFA 23: Spolszczenie, polska wersja językowa

Gra FIFA 23 została przetłumaczona na aż kilkanaście różnych języków, w tym na język polski.

Więcej na ten temat przeczytacie na osobnej stronie poradnika: Polska wersja językowa.

FIFA 23: Edycje gry

W momencie pisania niniejszego poradnika grę FIFA 23 można nabyć dwóch różnych wersjach.

Więcej informacji na temat wersji gry i ich zawartości znajdziecie na stronie: Edycje gry.

Autor Poradnika

Łukasz Telesiński

Łukasz Telesiński

Przed dołączeniem do teamu poradników GRYOnline.pl w 2015 roku, studiował na AWF-ie w Poznaniu, skąd wyszedł z tytułem magistra. Ma 8-letnie doświadczenie w pisaniu poradników do różnych gier, a obecnie pracuje także w branży IT, gdzie jest rekruterem technicznym. Pomimo tego, że gra w prawie każdy gatunek gier, szczególną uwagę skupia na MMORPG, RPG, FPS oraz grach sportowych (seria FIFA, Football Manager, wyścigi). Poza graniem lubi gotować (jest fanem kuchni włoskiej), czytać książki, szczególnie fantasy i kryminały, a także aktywnie spędzać czas poza domem, robić zdjęcia i kręcić filmy z podróży.

więcej


Informacje o FIFA 23 - poradnik do gry

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2022, odwiedź Poradnik do gry

FUT 23

Ostatnia aktualizacja : 29 sierpnia 2022, odwiedź FUT 23

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.