Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozwój osad i prowincji | Porady na dobry początek do Total War Warhammer poradnik Total War: Warhammer

Każda frakcja (nie licząc Chaosu i Zwierzoludzi, choć system Hordy działa na podobnej zasadzie) rozpoczyna rozgrywkę z dostępem do jednego tylko miasta, które stanie się niejako stolicą całego twojego imperium, gdyż najprawdopodobniej to właśnie miasto zostanie najszybciej rozwinięte (i to właśnie powinno się uczynić). Oczywiście kolejne miasta i prowincję szybko znajdą się pod twoim panowaniem, jednak ograniczona ilość złota w skarbcu i punkty nadwyżki ludności nie pozwolą ci rozwijać ich wszystkich jednocześnie.

Uwaga, niektóre frakcje (np. Von Carstein) rozpoczynają rozgrywkę posiadając jedynie pomniejszą osadę w prowincji (którą można rozwinąć tylko do 3 poziomu). W ich przypadku dobrze jest szybko zająć stolicę startowej prowincji i skupić się na jej rozwoju.

W rozdziale tym poznasz sposoby działania prowincji i osad, a także to, jak można je rozwijać.

Co jest potrzebne do rozwoju osady

Nadwyżkę ludności sprawdzić można najeżdżając myszką na wskaźnik w oknie prowincji. - Rozwój osad i prowincji | Porady na dobry początek do Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Nadwyżkę ludności sprawdzić można najeżdżając myszką na wskaźnik w oknie prowincji.

Do rozwoju osady potrzebne będą dwie rzeczy - złoto (lub jego zamiennik, jeśli grasz Wampirami bądź Chaosem), a także Nadwyżka Ludności. Pierwszego surowca opisywać nie trzeba - przy jego pomocy najmować będziesz także wojsko, prowadzić dyplomację z innymi frakcjami, czy (w niektórych przypadkach) korzystał z niego do prowadzenia badań.

Drugi "surowiec", Nadwyżka Ludności służy do ulepszania głównych budynków osad (a także do kilku innych rzeczy jeśli grasz frakcją Chaosu lub Zwierzoludzi - o tym jednak przeczytasz w rozdziałach poświęconym tym frakcją). Nadwyżka Ludności produkowana jest co każdą turę dla każdej prowincji, nad którą posiadasz kontrolę - co ustaloną ilość tur otrzymasz jeden punkt, a efekt skumulować się może maksymalnie do 5 punktów (po za Chaosem i Zwierzoludźmi, gdzie punktów może być więcej). Aktualny stan nadwyżki ludności, jak i czas potrzebny do wytworzenia kolejnego punktu sprawdzić można na ekranie prowincji - w lewym rogu znajdziesz wskaźnik, a po najechaniu na niego wyświetlą się dokładniejsze informacje.

Każdy kolejny poziom głównego budynku wymagał będzie większej ilości punktów Nadwyżki Ludności - 3 poziom wymaga 2 punktów, 4 wymaga 4, a 5, ostatni, wymaga ich aż 5.

Na ilość produkowanej nadwyżki, a raczej na skrócenie czasu jaki potrzebny jest na wytworzenie jednego punktu wpływ ma szereg czynników, takich jak:

 1. Zdolności specjalne Lordów i Bohaterów, którzy znajdują się na terenie danej prowincji.
 2. Opracowane technologie.
 3. Ustawione w prowincji zarządzenie - dostępne jedynie wtedy, gdy masz kontrolę nad wszystkimi osadami w prowincji.
 4. Budynki wzniesione w osadach należących do prowincji.
 5. Losowe wydarzenia - mogą one zwiększać lub zmniejszać tempo produkcji nadwyżki, a cały efekt utrzymuje się przez kilka tur.

Jak zostało wspomniane wcześniej, punkty Nadwyżki Ludności wykorzystywane są do ulepszania głównych budynków, zarówno w stolicach prowincji, jak i w "normalnych" osadach. Ulepszanie głównych budynków daje kilka korzyści, takich jak:

 1. Dostęp do nowych i wyższych poziomów budynków.
 2. Premia do ładu publicznego.
 3. Zwiększenie przychodów.
 4. Premia do przychodów w prowincji, jak i w całym królestwie - dostępne jedynie dla budynku głównego w stolicy prowincji.
 5. Zwiększenie dostępnego w osadzie garnizonu, czyli stacjonującej tutaj armii.
 6. Odblokowanie dodatkowych miejsc na wznoszenie budynków.

Co ważne, punkty Nadwyżki Ludności współdzielone są pomiędzy wszystkimi osadami znajdującymi się w prowincji - oczywiście tylko tymi, które są pod twoją kontrolą, gdyż wróg produkuje własne. Oznacza to, iż nie będziesz w stanie w bardzo krótkim czasie rozwinąć wszystkich osad w danej prowincji, gdyż produkcja tych punktów zajmuje dość sporo czasu. Jednakże, punkty te nie są współdzielone pomiędzy prowincjami - każda prowincja produkuje własne punkty nadwyżki.

Różnice pomiędzy stolicą, a osadami

Różnica pomiędzy stolicą i osadą polega na możliwym poziomie ulepszenia głównego budynku. - Rozwój osad i prowincji | Porady na dobry początek do Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Różnica pomiędzy stolicą i osadą polega na możliwym poziomie ulepszenia głównego budynku.

Każda prowincja składa się z różnej ilości osad, jednak liczba ich uzależniona jest od samej prowincji. Ilość osad w prowincji wacha się więc od 2 do maksymalnie 4 (wyjątkiem są Leśne Elfy, które na obszarze swojego lasu posiadają prowincje składające się z jednej osady). Sprawdzić to można klikając na dowolne miasto w danej prowincji - wyświetli się wtedy okno przedstawiające prowincję, a na nim zawarte będą informacje odnośnie tego jakie osady się tutaj znajdują, które należą do ciebie a które do innej frakcji, jakie budynki (i ich stan) zostały tutaj wzniesione i tak dalej.

Osady w prowincji podzielone są na dwie grupy - stolicę, która znajduje się po lewej stronie okna prowincji, a także pozostałe osady. Różnią się one od siebie dość znacząco:

 1. Stolicę prowincji rozwinąć można maksymalnie do 5 poziomu, co da ci możliwość wzniesienia dowolnego dostępnego budynku dla twojej frakcji, a także ulepszenia go do maksymalnego poziomu. Dodatkowo, w stolicy znajduje się 5 miejsc na rozbudowę, przez co wznieść można tutaj łącznie 5 budowli (nie licząc głównego budynku osady). Co więcej, stolica automatycznie wyposażona jest w mur i spory garnizon - do zdobycia jej potrzebne będą więc machiny oblężnicze.
 2. Pozostałe osady rozwinąć można jedynie do 3 poziomu, przez co część budynków nie będzie w ogóle dostępna, a niektórych nie będzie można rozwinąć do maksymalnego poziomu. Dodatkowo, "zwykłe" osady chronione są jedynie przez niewielki garnizon, w dodatku pozbawiony murów - poprawić ich ochronę można wznosząc mury.

Z tego też powodu, a także z uwagi na fakt, iż ilość zdobywanych punktów Nadwyżki Ludności jest dość ograniczona w czasie, warto odpowiednio zaplanować rozwój osad znajdujących się w prowincji. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której posiadasz ogromne ilości złota w skarbcu, a nie będziesz w stanie ich wykorzystać, gdyż żadna z twoich stolic nie będzie oferowała możliwości wzniesienia budowli.

W jaki sposób rozwijać osady

By ułatwić sobie rozwój prowincji warto skorzystać z przeglądarki budynków. - Rozwój osad i prowincji | Porady na dobry początek do Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
By ułatwić sobie rozwój prowincji warto skorzystać z przeglądarki budynków.

Nie licząc Chaosu, Zwierzoludzi oraz Leśnych Elfów, rozwój osad wszystkich frakcji wygląda niemalże identycznie - jedyną różnicą są dostępne budynki. Zasada jednak jest ta sama - by móc rozwijać i ulepszać osady, trzeba będzie zgromadzić odpowiednią ilość złota, punktów Nadwyżki Ludności, a także mieć wolne miejsca pod zabudowę, czy możliwe ulepszenia do zakupienia. Dążyć należy do tego, by wszystkie osady w prowincji były rozwinięte do maksymalnego poziomu, a ich infrastruktura w pełni zabudowana, jednak warto przy tym kierować się pewnymi wytycznymi, by później nie trzeba było niszczyć budynków i zastępować ich innymi.

Zacznijmy od rozbudowy stolicy prowincji, czyli miasta, które rozwinąć można do 5 poziomu, co należy rzecz jasna w pełni wykorzystać - nie ma sensu wznosić tutaj budowli, które rozwinąć można do poziomu, który dostępny jest w pozostałych osadach prowincji. W stolicy warto więc skupić się na:

 1. Budynkach oferujących możliwość najmowania jednostek wojskowych - budynki z grupy "Werbunek Wojskowy". Część z nich dostępna jest dopiero od 3 poziomu, a niektóre wymagają ulepszenia głównego budynku do 5 poziomu, by oferować pełnię możliwości. Jeśli chcesz posiadać dany budynek wojskowy na swoim wyposażeniu, jednak nie wymaga on budynku głównego wyższego niż 3 poziom (jak większość budynków służących do szkolenia podstawowej piechoty), wznieś go w którejś z osad prowincji by nie marnować przestrzeni.
 2. Budynkach z grupy "Wsparcie Wojskowe". Same nie oferują możliwości szkolenia nowych jednostek, jednak bardzo często stanowią dodatkowe wymaganie dla jednostek, które odblokowane zostały przez budynki z grupy "Werbunek Wojskowy". Często też wymagają 4 a nawet 5 poziomu głównego budynku.
 3. Budynkach pozwalających na zmniejszenie poziomu spaczenia w prowincji. Budynki te są również dostępne dla "zwykłych" osad, jednak rozwijają pełnię możliwości dopiero po ulepszeniu na wyższe poziomy, które wymagają 4 i 5 poziomu budynku głównego.
 4. Unikalnych budynkach gospodarczych. Mogą to być porty, kopalnie, czy inne budynki, które oferują olbrzymie premie do dochodów (nierzadko przekraczające 1000 sztuk złota na turę). Budynki te dostępne są jednak jedynie dla niektórych stolic, w zależności od ich umiejscowienia na mapie - warto jednak zawsze sprawdzać, czy w którejś ze stolic nie można wznieść tego typu budowli.

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, warto jednak pamiętać, by tych budynków nie dublować (nie licząc unikalnych budowli i tych, które zmniejszają spaczenie). Jeśli w jednej prowincji masz możliwość szkolenia całej dostępnej dla swojej frakcji konnicy, nie ma sensu powtarzać tych budynków w innej stolicy, gdyż nie da ci to żadnej premii. Lepiej dostosować daną prowincję do szkolenia jednego tylko typu jednostek - później można wrócić tutaj bohaterem, albo wykorzystać opcję szkolenia globalnego, by uzyskać do nich dostęp.

Jeśli z kolei chodzi o pozostałe osady wchodzące w skład prowincji, skupić należy się na:

 1. Budynkach z grupy "Infrastruktura". Budynki znajdujące się w tej grupie pozwalają na zwiększenie ładu publicznego, dochodu, przyspieszenia rozwoju (czyli produkcji Nadwyżki Ludności), a także na tworzenie dóbr, którymi można potem handlować z innymi frakcjami. Jeśli nie możesz zdecydować się na to, które budynki z tej grupy wybudować w osadach (mogą się rzecz jasna dublować), trzymaj się tej zasady: przynajmniej jeden budynek zwiększający ład publiczny, przynajmniej jeden zwiększający rozwój i jeden, który daje możliwość wytwarzania dóbr do handlu. Resztę można poświęcić na budynki zwiększające przychód.
 2. Budynkach z grupy "Wsparcie Wojskowe". Budynki z tej grupy można wznosić w osadach, jednak warto robić to tylko w przypadku tych, które nie wymagają poziomu budynku głównego wyższego niż 3.
 3. Budynkach pozwalających na zmniejszenie poziomu spaczenia w prowincji. Mimo, iż budynków tych nie będzie się dało ulepszyć na maksymalny poziom, nawet pierwszy poziom pozwoli ci znacząco zniwelować wpływ spaczenia na teren.
 4. Unikalne budynki gospodarcze. Podobnie jak w przypadku stolic, osady również oferują możliwość wzniesienia unikalnego budynku gospodarczego. Może to być Gospodarstwo Hodowlane, które dostępne będzie zamiast Farmy (daje przez to większy bonus do rozwoju i uzupełniania strat wojsk), czy, na przykład, kopalnia złota, dająca olbrzymi przychód. Podobnie też jak w przypadku stolic, budynki te są dostępne tylko w wybranych osadach.
 5. Unikalne budynki z grupy "Wsparcie Wojskowe". Niektóre osady dają także dostęp do unikalnych budynków z tej grupy. Może to być, na przykład, Kuźnia Mistrza Miecznictwa dostępna w prowincji Wissenland, która daje premię doświadczenia do wybranych jednostek i zmniejsza ich koszty rekrutacji.
 6. Budynki z grupy "Obrona". W grupie tej dostępny jest jedynie Mur, jednak przydaje się on niezmiernie do obrony osady. Konstrukcja ta daje dodatkowy garnizon, a ulepszenie jej na drugi poziom otacza osadę murem, przez co konieczne będzie wykorzystanie przez wroga machin oblężniczych, jeśli będzie ją chciał podbić. Konieczność wzniesienia Muru uwarunkowana jest sytuacją na mapie - jeśli w otoczeniu prowincji nie ma wrogich sąsiadów, Mur będzie raczej zbędny.

Pamiętaj też, iż raz wybudowane budynki można rzecz jasna wyburzyć, by zastąpić je innymi - nie zwróci ci to całości zainwestowanego złota, jednak pozwoli ci na wybudowanie innej konstrukcji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Można to także wykorzystać w inny sposób - jeśli nie potrzeba ci dużej ilości złota, poświęć wolne miejsca na budynki zwiększające rozwój. Dzięki temu szybko uda ci się uzbierać wymagane do ulepszenia głównych budynków punkty Nadwyżki Ludności. Po dokonaniu wymaganych ulepszeń budynki te można wyburzyć i zastąpić je innymi, bardziej potrzebnymi w danym momencie.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, iż budynki pozwalające szkolić jednostki nie łączą się pomiędzy prowincjami. Oznacza to, iż, na przykład, wybudowanie 3 poziomu Koszar w 1 prowincji i Zbrojowni w drugiej nie da ci możliwości wytworzenia Gwardii Elektorskiej - oba te budynki muszą znajdować się w tej samej prowincji (lecz nie muszą być ulokowane w tym samym mieście). Warto więc skupić się na produkowaniu całkowicie odmiennych jednostek w różnych prowincjach - rekrutacja globalna pozwoli ci nająć je wszystkie, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się Lord.

Uwaga - szczegółowe informacje dotyczące rozwoju każdej z frakcji (a także przykładowe sposoby rozbudowy prowincji) znajdziesz w rozdziałach poświęconych tym frakcjom.