Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Total War: Warhammer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wielkość wojska i uzupełnianie strat | Wojsko | Total War Warhammer poradnik Total War: Warhammer

Wielkość wojska i uzupełnianie strat

Jak nietrudno się domyślić, im większą armią będziesz dysponować, tym skuteczniejsza będzie twoja ofensywa, twoje wojska ponosić będą mniejsze straty, a tobie łatwiej będzie utrzymać kontrolę w danej prowincji. Jednakże, olbrzymia armia idzie w parze z kilkoma problemami, o których poczytasz w tym rozdziale.

Kiedy zwiększać liczebność wojsk?

Koszty utrzymania wojsk sprawdzić można najeżdżając na ikonkę monety u góry ekranu. - Wielkość wojska i uzupełnianie strat | Wojsko | Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Koszty utrzymania wojsk sprawdzić można najeżdżając na ikonkę monety u góry ekranu.

W bardzo dużym uproszczeniu powiedzieć można, iż im liczniejsza armia, tym większa skuteczność w walce. Choć jest to trochę stwierdzenie na wyrost, gdyż bardziej elitarne i doświadczone jednostki są skuteczniejsze niż 19 oddziałów mięsa armatniego, zawsze lepiej mieć pełną, 20-oddziałową armię do walki niż wysyłać Lorda z kilkoma, nawet najpotężniejszymi oddziałami. Duże różnice w wielkościach armii mają olbrzymi wpływ na dyscyplinę walczących - jeśli potężny oddział zostanie otoczony przez kilka nawet bardzo słabych, morale szybko się załamie i oddział zerwie się do ucieczki.

Jednakże, wraz ze wzrostem liczebności oddziałów rośnie także koszt ich utrzymania. Każda jednostka wymaga określonej ilości złota na turę (sprawdzić to można najeżdżając na jej portret, bądź spoglądając na ekran rekrutacji), a sprawę utrudnia także fakt, iż każdy kolejny zrekrutowany przez ciebie Lord (czyli potencjalnie nowa armia) zwiększa całkowite koszty utrzymania o 5%. W przeciwieństwie więc do poprzednich "części" serii Total War, w Total War Warhammer warto więc skupić się na mniejszej ilości armii, za to znacznie bardziej liczebnej.

Kiedy więc warto zwiększać liczebność armii i oddziałów? Wszystko zależy od tego, co dzieje się na mapie świata, a także od tego, jaką politykę z innymi frakcjami prowadzisz. Już podczas pierwszych dni rozgrywki warto zrekrutować dodatkowego Lorda i zapełnić jego armię najbardziej podstawowymi oddziałami. Wrogowie nie będą dysponować mocniejszymi jednostkami, a niektórych miast (jak stolice prowincji) nie będziesz w stanie zdobyć w pojedynkę, gdyż trzeba będzie przebić się jeszcze przez umocnienia.

W dodatkowych Lordów (i ich armie) warto zaopatrzyć się, gdy wybierasz się na podbój prowincji znajdującej się po jednej stronie mapy, podczas gdy przeciwległa strona narażona jest na ataki wrogo nastawionych do ciebie frakcji. Podobnie sprawa wygląda w przypadku problemów z utrzymaniem ładu publicznego w prowincji (gdy, na przykład, na terenie panuje olbrzymie spaczenie). Wysłanie armii do jednego z miast takiej prowincji da spory (zależny od ilości wojsk w armii) bonus do ładu publicznego, jednak warto wtedy wykorzystać do tego nowo zrekrutowaną armię, a nie tracić czas na utrzymanie porządku przy pomocy bardzo doświadczonego wojska.

Decydując się na utrzymanie dużej armii warto pamiętać o tym, by cały czas trzymać przyzwoity poziom dochodów w królestwie. 1500-2000 sztuk złota to absolutne minimum, gdyż posiadając mniej (np. 500) złota na turę nie będziesz w stanie skutecznie rozwijać swoich osad, a za kilkanaście tur wrogowie będą po prostu dysponować potężniejszymi jednostkami.

Uzupełnianie strat

Straty uzupełniać da się na kilka sposobów - na przykład przez przebywanie w swojej prowincji. - Wielkość wojska i uzupełnianie strat | Wojsko | Total War Warhammer - Total War: Warhammer - poradnik do gry
Straty uzupełniać da się na kilka sposobów - na przykład przez przebywanie w swojej prowincji.

Straty uzupełniać można na kilka sposobów. Pierwszą i w sumie najczęściej wykorzystywaną metodą jest po prostu "odpoczynek" wojsk. Gdy będziesz znajdować się na terenie należącym do twojej frakcji, który będzie przyjazny dla twojej armii (więcej o tym w rozdziale Mapa Świata), wojska będą uzupełniać część straty po każdej turze, którą tutaj spędzisz. Proces da się przyspieszyć wybierając odpowiedni tryb poruszania się, bądź wchodząc do przyjaznego miasta. Na szybkość uzupełniania strat wpływ mają także niektóre budynki dostępne w miastach, a także zdolności Lordów i Bohaterów. Ilość tur, która wymagana jest do powrotu oddziału do pełni zdrowia widoczna jest po najechaniu na ikonkę "krzyża" znajdującą się w prawym dolnym rogu jej portretu.

Kolejną metodą na uzupełnianie strat jest wybór odpowiedniej opcji po stoczeniu pojedynku z wrogim oddziałem - pojmanie i siłowe wcielenie żołnierzy, zdominowanie ich (Wampiry), czy zjedzenie (Zielonoskórzy). W ten sposób możesz natychmiastowo uzupełnić od kilku do nawet kilkunastu procent strat bez ponoszenia żadnych kosztów i konieczności utraty kilku tur na odpoczynek. Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia - nie da się jej wykorzystać po walce z frakcją, która jest innej rasy niż twoja (Krasnoludy magicznie nie zamienią się w ludzi, a nieumarłe wojska Wampirów w Krasnoludy).

Ostatnią metodą jest łączenie kilku rannych oddziałów w jeden. Jeśli masz, na przykład, dwa oddziały, które posiadają po 40 żołnierzy na 80 możliwych, możesz połączyć je w jeden, który będzie posiadał 80 żołnierzy. By to zrobić, wystarczy przytrzymać klawisz CTRL i klikając zaznaczyć te oddziały, które cię interesują - potem wystarczy tylko kliknąć w ikonkę, która pojawi się po najechaniu na portret jednego z zaznaczonych oddziałów. Uzupełnianie strat w ten sposób ma tą zaletę, iż pozwala ci przywrócić część oddziałów do pełni sił, a następnie bardzo szybko zrekrutować nowe. Jeśli chodzi o czas potrzebny na regenerację wojsk, jest to najszybsza metoda ze wszystkich, jednak jako jedyna wiąże się z wydatkami.