Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 lutego 2021, 13:31

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około piętnastoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Baldur’s Gate – wojownicy, chomiki i wampiry

W SKRÓCIE

  1. Producent: BioWare Corporation
  2. Data premiery: 23 grudnia 1998
  3. Jak wrócić: Steam, GOG i GPC (Enhanced Edition)

Może to za sprawą nie tak dawnych reedycji pierwszej i drugiej części, a może po prostu z powodu głęboko zakorzenionej miłości – Baldur’s Gate wciąż ląduje na naszych dyskach. Jeśli ktoś z Was zastanawia się, jakim cudem Pillars of Eternity stało się tak popularne, odpowiedzią będą właśnie Wrota Baldura. Fenomen graniczący z histerią trwa do dzisiaj, a ci, którzy go nie podzielają, niech skończą jako ofiary łupieżców umysłu.

To klasyczne, rasowe RPG nie tylko wprowadzało do branży rozbudowaną fabułę fantasy, ale również realizowało skomplikowany system zasad gry (tzw. Advanced Dungeon & Dragons), według których nie wystarczyło mieć wielkie miecze. Potyczki w „Baldurze” rzadko wygrywało się „na pałę”. Gra zachęcała do szukania sposobów, a drużyny przeciwników niejednokrotnie przewyższały nas sprawnością i poziomem. Dlatego zarówno przed wyruszeniem w drogę, jak i przed wejściem do komnaty pełnej agresywnych wojowników warto było wrzucić tam zabójczą chmurę i fireballa. Nie było to szczególnie honorowe, ale – hej – świat z Wrót Baldura nie był najprzyjemniejszym miejscem.

Charakterystyczne wprowadzenia między rozdziałami w polskiej wersji kapitalnie czytał Piotr Fronczewski.

Powrót do gry dzisiaj również sprawia wiele radości – sam złapałem się na tym, że zamiast szukać najlepszego buildu w sieci do swojej postaci jak przed laty, zacząłem eksperymentować z tymi klasami, którymi zazwyczaj nie grywam. Tym oto sposobem spróbowałem uratować świat przy pomocy barda. Przy okazji zauważyłem, ile te gry posiadają mechanik, o których w zasadzie nie miałem pojęcia, bo też nigdy ich nie przetestowałem.

Obecnie obydwie części i dodatki do nich kosztują grosze i dostępne są na PC oraz platformach mobilnych w odświeżonej wersji Enhanced Edition. Grzechem byłoby nie spróbować, zwłaszcza jeśli podobało się Wam Pillars of Eternity – a tym bardziej, że wielkimi krokami nadchodzi Baldur’s Gate 3.

W Baldur’s Gate 2 gram przynajmniej raz w roku od 15 lat. Zawsze odpalając grę z tych samych płyt CD z oryginalnego wydania, które kupił w dniu premiery mój tata. Nie wiem, ile setek godzin spędziłam w tym świecie, ale zaczynając nową przygodę, ciągle mogę stworzyć postać, jaką jeszcze nie grałam, i zebrać drużynę (przed wyruszeniem w drogę, a jakże), o jakiej – przechodząc grę tylko raz – nawet bym nie pomyślała. W efekcie kolejne walki nadal stanowią wyzwanie, bo za każdym razem mam zupełnie inne umiejętności, czary oraz towarzyszy i muszę wymyślać taktykę od zera.

Iza Budzyńska

Dlaczego wracamy?

  1. Bo rozpracowywanie kolejnych walk nadal jest emocjonujące.
  2. Bo ten świat wciąż ma trochę tajemnic.
  3. Bo Minsc i Boo są gotowi! <kwik kwik>
  4. Bo Irenicus to naprawdę zły elf i trzeba go powstrzymać.
TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się wracać do starych gier?

Tak
98,3%
Nie
1,7%
Zobacz inne ankiety
Diablo II

Diablo II

Fallout

Fallout

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Dungeon Keeper (1997)

Dungeon Keeper (1997)

Twierdza Deluxe

Twierdza Deluxe

Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych

Nostalgia potrafi zaburzyć naszą percepcję i sprawić, że stare gry wspominać będziemy lepiej, niż prezentują się w rzeczywistości. Ale bywa i tak, że klasyka faktycznie jest po prostu lepsza.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier
Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier

Gdzie deweloper nie może, tam modera pośle. Ta zasada sprawdza się często w przypadku gier, których oficjalnych remake’ów nie możemy się doczekać. Przyglądamy się najciekawszym fanowskim projektom odnawiającym klasyczne tytuły.