Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 16 listopada 2018, 12:21

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Stare, ale jare – gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około piętnastoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Powoli kończy się sezon jesiennych premier i wszyscy zagrywamy się w najnowsze przeboje Rockstara, Ubisoftu, EA i innych rynkowych tuzów. Wszyscy? Nie do końca.

Jasne, młode i zgrabne zawsze wygląda bardziej efektownie. Ale – prawdę mówiąc – czasami odczuwamy znużenie. Myślimy wtedy, że to już nie to samo, i wspominamy z nutką nostalgii, jak to dobrze było za naszych czasów. Czy faktycznie dobrze, trudno powiedzieć. Było inaczej. Wracamy więc do gier, dla których potrafimy odesłać nową produkcję do kolejki – do gier, po które sięgamy po dziesięciu, piętnastu, dwudziestu latach, choć wyglądają strasznie, brzmią słabo i działają topornie. Ale wracamy, próbując być może odnaleźć to, co z taką siłą odczuwaliśmy wówczas, gdy produkcje te w pełni chwały dopiero wstępowały na mniejsze lub większe trony. Powrót do starej gry potrafi być równie cenny jak powrót do ulubionej przed laty lektury.

Z pewnością nasza lista wyda się Wam niepełna, bo nie ma na niej tej jednej, ukochanej przez Was pozycji. Pamiętajcie jednak: to gry bliskie NAM. Zastanówcie się, czy Wy również wracacie do jakichś staroci i dlaczego to robicie, skoro na rynku można znaleźć 123 inne, ładniejsze propozycje? Zachęcamy do dyskusji pod tekstem.

AKTUALIZACJA 2018

16 listopada znowu podpytaliśmy naszych redaktorów o gry, do których stale wracają. Okazuje się, że w ciągu roku od publikacji niewiele się zmieniło – dalej sięgamy po tę samą klasykę co 12 miesięcy temu, ale pojawiły się także nowe nutki w naszej nostalgicznej symfonii. A jak jest z Wami?

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

Zapytaliśmy pracowników i współpracowników GRYOnline.pl o stare gry, do których ciągle wracają. Nie chodziło nam o sentyment, tylko o tytuły, które faktycznie co jakiś czas odpalamy. W efekcie powstała lista klasycznych dzieł, które do dzisiaj są szalenie grywalne.

Diablo II – oldskul szatan

W SKRÓCIE:
  1. Producent: Blizzard Entertainment
  2. Data premiery: 29 czerwca 2000 r.
  3. Jak wrócić: sklep Blizzarda, GPC

Czego byście nie powiedzieli dobrego o tej grze, ja doskonale pamiętam 5 lipca 2000 roku, datę polskiej premiery najbardziej wówczas obrazoburczej produkcji. Siedziałem wtedy w samochodzie i wraz z ojcem, wujkiem i kuzynką jechaliśmy do Wrocławia, aby kupić Diablo II. Tak, to było duże wydarzenie. Na tyle duże, że rodzice wozili swoje impertynenckie i niedające im żyć szczeniaki 100 kilometrów, by wydać kilkaset złotych na grę, na okładce której znajdował się wizerunek szatana. Naciąganie mamy na Minecrafta to przy tym pikuś. Wtedy to dopiero było coś.

Ale Diablo II – choć obecnie otaczane kultem – wcale nie miało łatwego życia po premierze. Krytyka, jaka spadła na Blizzard, dotyczyła m.in. zbyt kolorowej oprawy graficznej (pamiętacie główny zarzut stawiany Diablo 3? Cóż, czepialiśmy się już o to samo przy części drugiej). Twórcom dostało się też za ograniczenia erpegowej warstwy tytułu (ponownie kłania się krytyka D3), fabularną miałkość, klimat i ogólny niski poziom grafiki (choć ta od 1996 roku zrobiła znaczne postępy).

A jednak gra przyjęła się jak mało która, na wiele lat monopolizując rynek internetowych rozgrywek. Battle.net tętnił życiem (któż pamięta jeszcze pierwsze wersje Battle.netu z tymi brzydkimi, nieczytelnymi chat-roomami?), a Telekomunikacja Polska robiła fortunę na dzieciach, które nabijały na rzężących modemach 55k rachunki na bajońskie sumy. Mój tato do dzisiaj wypomina mi to 1500 złotych.

KIEDYŚ TO BYŁO... NA PC

Na Blizzconie 2018 dowiedzieliśmy się, że najnowszą grę z serii Diablo uruchomimy tylko na... smartfonach i tabletach. Podczas sesji pytań po pokazie zdziwiony gorzką reakcją fanów Wyatt Cheng zapytał widownię: „Nie macie telefonów?”, co zostało odebrane jako wypowiedź niemal równie bezczelna jak przypisywane mylnie Marii Antoninie „niech jedzą ciastka”. To niestety kolejny powód, aby zamiast czekać na nowe Diablo wrócić do starego.

Dlaczego wracamy?

  1. Bo to nadal kawał świetnego, absolutnie wciągającego hack’n’slasha.
  2. Bo loot sam się nie ogarnie.
  3. Bo na serwerach wciąż czekają ludzie.

Zdarza Ci się wracać do starych gier?

98,2%

Tak

1,8%

Nie

Diablo II

Diablo II

Carmageddon

Carmageddon

Fallout

Fallout

Half-Life

Half-Life

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

StarCraft

StarCraft

Dungeon Keeper (1997)

Dungeon Keeper (1997)

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Twierdza Deluxe

Twierdza Deluxe

Sid Meier's Colonization

Sid Meier's Colonization

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier
Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier

Gdzie deweloper nie może, tam modera pośle. Ta zasada sprawdza się często w przypadku gier, których oficjalnych remake’ów nie możemy się doczekać. Przyglądamy się najciekawszym fanowskim projektom odnawiającym klasyczne tytuły.

Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać
Najlepsze gry lat 90. Ranking dziewięćdziesięciu klasyków, które musisz znać

Kilkudziesięciu pracowników i współpracowników serwisu gry-online.pl wytypowało najlepsze (ich zdaniem) gry lat 90-tych. W efekcie powstał jedyny w swoim rodzaju ranking, który w wielu miejscach może okazać się zaskakujący.

Komentarze Czytelników (123)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.09.2017 18:50
8
odpowiedz
Wielki Gracz od 2000 roku
114
El Kwako

Czy tegoroczny CoD po premierze też się tu będzie zaliczał?

spoiler start

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać :D

spoiler stop

post wyedytowany przez Wielki Gracz od 2000 roku 2017-09-13 18:50:52
16.11.2018 16:01
😎
odpowiedz
Albanoid
28
Pretorianin

GRYOnline.plTeam

Świetny artykuł jak zawsze Maciej ;)

No i perełki gry. Zdecydowanie najlepiej się wraca do takiej klasyki - szczególnie do DK1 i HoMM3 <3

16.11.2018 16:20
1
odpowiedz
toyminator
11
Pretorianin

Od 3 lat , nie zagrałem w nic starego(dla mnie starociem to gry z sprzed ,albo do 2005 roku ) 3 lata temu kupiłem nowego PC, żeby w końcu nadrabiać tytuły od 2006(Komp starczył na gry tylko do 2012 ) I tylko na początku, żeby sprawdzić czy wszystko działa, grałem po raz setny w Coda2, Coda 1, Herosów 3, i diablo 2....a nowe gry czekały XD Teraz już nie gram w stare gry. Nie mam czasu, nowości pełno, do nadrabiana dalej sporo...aż chciałbym mieć znowu 15 lat ,i mieć na to czas.

16.11.2018 16:51
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Angemona
9
Chorąży

Zauważyłam, że niektóre gry starzeją się lepiej niż inne. 2D i izometryki nie kłują tak w oczy jak stare 3D typu pierwsze Tomb Raidery.

16.11.2018 18:21
odpowiedz
blastula
19
Pretorianin

Half Life i Diablo gram co najmniej raz na rok

16.11.2018 19:08
2
odpowiedz
Irek22
91
Grzeczny już byłem

Mi nie tyle się zdarza grać w stare gry, co po prostu - gdy akurat najdzie mnie na nie ochota - w nie gram (po raz kolejny). Do takich co najmniej 15-letnich gier należą przede wszystkim:
- Heroes of Might and Magic III
- Planescape Torment
- Deus Ex
- Gothic
- Mafia
- Gothic II
- Knights of the Old Republic

16.11.2018 20:32
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Mopet
13
Legionista

Gdyby tak każdej grze z tej listy zapewnić współczesną grafikę, te tytuły znów podbiły by rynek, znów stawiano by je na piedestale. Dzisiejszy rynek gier idzie w dziwnym, niezrozumiałym już dla mnie kierunku, wyznacznikiem jakości gry często jest ilość godzin, ile trzeba poświecić aby zaliczyć dany tytuł, gameplay strasznie się spłaszczył i ujednolicił: duży, otwarty świat, niewymagający system rozwoju oraz masa pobocznych aktywności, jakby wstydem było zrobić grę krótką, taką na 10h, bez systemu craftingu, rozwoju, broń boże z korytarzowymi lokacjami. Współczesne gry, przynajmniej ich wspaniała większość straciły jakąkolwiek oryginalność, niczym nie zaskakują, wystarczy ograć jeden z dziesiątek tytułów i już wiesz wszystko o dzisiejszej elektronicznej rozrywce: obowiązkowy crafting, zadania lojalnościowe współtowarzyszy, romans, rozwój postaci wybaczający masę błędów ( a najlepiej taki w którym błędów po prostu nie da się popełnić, z czasem rozwijasz wszystko na max), skrzynki z niewartościowym skarbem, znaczniki na mapie itd... Dobra, stara gra broni się samym pomysłem na siebie, klimatem wyrażonym ubogimi, ograniczonymi środkami, zwięzłą rozgrywką która nie zdąży się znudzić... tak, stare klasyki to po prostu gry konkretne, mające do zaoferowania samo mięso rozgrywki bez całej tej rozrzedzającej je otoczki. https://www.youtube.com/watch?v=4zLfCnGVeL4

16.11.2018 20:46
odpowiedz
Sarseth
15
Konsul

Jak to działa "publicystyka dzisiaj" komentarze zeszłoroczne. Wiedziałem że gdzieś widziałem identyko artykuł ;P To takie odświeżanie co jakiś czas?

16.11.2018 22:10
😊
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Sasori666
122
Korneliusz

Bez złośliwości, ale tacy prawie 20 latkowie "wracając do starych gier" mają na myśli takie tytuły jak COD 2.

16.11.2018 22:14
odpowiedz
papież Flo IV
19
Ksiądz

A ja lubię stare gry i je czasem zagrywam.
Choć nie zawsze- taki unreal kupiony na dwudziestolecie za darmochę już był dla mnie za stary

16.11.2018 23:32
odpowiedz
Electric_Wizard
31
Pretorianin

Wracam do tego czego już nie ma. Strategie i RTSy. Coś co kiedyś napędzało rynek gier i przykuwało do monitora, dziś jest reliktem przeszłości. Nie żebym był specjalnie sentymentalny, ale wracałem do strategii ekonomicznych (SC4, Transport Giant, Faraon) czy wojennych (AOE I i II, Twierdza) Wracałem też do RTSów, chociażby do Fallout Tactics, Homeworld czy serii Commandos.

Mógłbym też wymienić Max Payne'a, czy Mafię, to były poważne sprawy, na tyle poważne że krążki z tymi tytułami kreciły się w latach następnych w moim napędzie.

16.11.2018 23:37
odpowiedz
1 odpowiedź
leaven
76
Pretorianin

Dlaczego DII nie da się uruchomić w oknie? To jakiś żart? Mam sobie do tej gry kupić specjalny mały monitorek?

16.11.2018 23:49
😉
odpowiedz
WolfDale
15
Poeta za pięć groszy

.

post wyedytowany przez WolfDale 2018-11-17 00:03:30
17.11.2018 06:17
😡
odpowiedz
1 odpowiedź
Szaku
122
Szaman

GDZIE JEST GOTHIC!

17.11.2018 10:01
1
odpowiedz
Arthurosaurus
9
Legionista

Dobra lista. Dodałbym do listy wiele innych tytułów, ale skupię się na dwóch:
- Deus Ex
- Arcanum

17.11.2018 11:20
odpowiedz
1 odpowiedź
premium665917577
18
Centurion

A gdzie Homeworld ja się pytam? Nikt nie wymyślił do tej pory lepszej strategi RTS w kosmosie nie zapominając o interesującej kampanii i świetnym OST.
Do dzisiaj wracam dzięki edycji remastered żeby rozegrać jedną bitwę albo dwie.

17.11.2018 11:30
1
odpowiedz
Crowley95
6
Legionista

Gruby artykuł, mnóstwo komentarzy...
...a nikt nie wspomniał nawet o serii MGS.

Jestem głęboko rozczarowany a mój dzień jest zrujnowany.

17.11.2018 11:58
odpowiedz
gro_oby
164
Senator

FFVII cały czas na dysku jak i knights And merchants:)

post wyedytowany przez gro_oby 2018-11-17 11:58:21
17.11.2018 13:46
😁
odpowiedz
komor25612
49
Aigato

Arasza nikt nie pytał o zdanie, bo w zestawieniu brakuje Dark Forces.

17.11.2018 14:13
1
odpowiedz
Miodowy
26
Old Dziad

Wszystko ładnie, pięknie i bardzo chętnie... Mam jedno pytanie - skąd macie czas na granie i w stare i nowe gry? Jestem przekonany, że taki cudowny stan osiągnę dopiero po grubej wygranej w lotka.

17.11.2018 14:20
odpowiedz
KamilBorys
1
Chorąży

A ja mam pytanie do was z innej beczki.Na czym ogrywacie teraz głównie te klasyki ? Mi się udaje na leciwym laptopie, ale czy większość może już przesiadła się na smartfony i tablety ? Wiem że na androida większość chyba tych klasykow już zoptymalizowano.Jaka jest więc teraz wygodna ku temu ogrywania platforma ?

post wyedytowany przez KamilBorys 2018-11-17 14:21:09
17.11.2018 14:29
odpowiedz
Xsaroth
46
Centurion

Szkoda, że do listy nie zalicza się jeszcze seria Might and Magic :)

Might and Magic 6
Might and Magic 7: For Blood and Honor
Might and Magic 8: Day of the Destroyer

17.11.2018 16:48
😡
odpowiedz
1 odpowiedź
nocny_napoleon
30
Chorąży

A gdzie AGE OF EMPIRES 2 ja się pytam?

17.11.2018 18:19
odpowiedz
bromden
21
Legionista

Dla mnie Baldur's Gate było za trudne, z tych starszych gier wracam tylko do Tiberium Sun i Red Alert 2.

17.11.2018 19:55
2
odpowiedz
Hydro2
119
Legend

Wreszcie temat skierowany do właściwej grupy wiekowej :)

17.11.2018 20:35
😒
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Kim Nowak
4
Junior

Znowu nie ma Jagged Alliance

17.11.2018 21:37
odpowiedz
jarekao
95
PAX

Dawno temu kupiłem sobie Twierdzę HD na steam. Dziś postanowiłem w nią zagrać pierwszy raz w historii. Tak mnie wciągnęła że przestałem grać po rozegraniu kilku misji w kampanii. Pierwsze wrażanie bardzo pozytywne. Będzie w co grać. A w kolejce do ogrania czekają jeszcze m.in. Baldurs Gate 2 i Oryginal War.

18.11.2018 19:39
1
odpowiedz
gerth
64
Pretorianin

Sid Meyer Railroad - super tycoon
Tropico 1 (dubbing PL) - gra z klimatem. I trudna!
Capitalism Lab - nauka ekonomii
Worms Armagedon - Cannon Fodder to nie jest ale można się pobawić.

Baldurs Gate - ale skąd wziąć na to czas

post wyedytowany przez gerth 2018-11-18 19:42:08
20.11.2018 13:57
😐
odpowiedz
Sylvia_l
4
Junior

A gdzie Age of Empires 1 i 2 ?

22.11.2018 22:04
odpowiedz
/|\
6
Pretorianin

Czy wracam? Ba! DosBox i VR zawsze w gotowości podobnie jak stara maszyna z P-100. :-D

Najczęściej:

UFO: EU oraz TftD
Settlers
Return to Castle Wolfenstein
Heroes III
Archon Ultra
nie będę więcej wymieniał gdyż od cholery tych tytułów. Zresztą nie wiem jak je posegregować. Deus Ex nie taki stary jak inne tyt. ;-)
EDIT:
Fallout 1-2
Musiałem dodać nie uczynienie tego to straszliwa zbrodnia. :-E

post wyedytowany przez /|\ 2018-11-22 22:06:44
22.11.2018 23:14
odpowiedz
Adam1394
96
Stary Konfederata

Powtarzajcie za mną:

MO

RRO

WIND!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze