Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

40. Legends of Runeterra

LEGENDS OF RUNETERRA W SKRÓCIE

 1. Gatunek: karcianka
 2. Platformy: PC, w przyszłości także iOS i AND
 3. Data premiery: styczeń 2020 r. (otwarta beta)

Legends of Runeterra to klasyczna karcianka osadzona w uniwersum League of Legends. W styczniu 2020 roku produkcja ta weszła w fazę otwartej bety na PC, a wersje na iOS-a i Androida są w drodze.

Zabawa polega na toczeniu potyczek z innymi graczami za pomocą skomponowanych własnoręcznie talii. Autorzy nie proponują zbyt wielu nowych pomysłów, ale w tym gatunku to żadna wada. Liczy się to, że karty są różnorodne, mechanika dopracowana, a całość już teraz imponuje poziomem zbalansowania. Gra ma również sensowny model biznesowy, ograniczający losowość przy wydawaniu pieniędzy, i jest wyraźnie bardziej dynamiczna niż większość konkurencji.

Jedynym powodem, dla którego Legends of Runeterra nie znalazło się znacznie wyżej w naszym zestawieniu, jest fakt, że dopiero stawia pierwsze kroki na rynku. Na PC wciąż dostępna jest tylko wersja testowa. Jeśli twórcy niczego nie popsują i skoncentrują się na szybkim rozwoju oraz zadbają o zadowolenie społeczności, to w przyszłym roku produkcja ta zaliczy duży awans na naszej liście, bo od czasu premiery Hearthstone’a nie było równie udanej nowej karcianki.

 1. Więcej o grze Legends of Runeterra

39. Blade & Soul

BLADE & SOUL W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: czerwiec 2012 r.

Koreańczycy bawią się w Blade & Soul już od 2012 roku. Jest to potężne azjatyckie MMORPG z atrakcyjną grafiką i niekiedy lekko dziwacznymi projektami postaci, które może pochwalić się wyśmienitym zręcznościowym systemem potyczek inspirowanym wschodnimi sztukami walki. Gracz ma do dyspozycji spory repertuar ataków, a każdą klasę charakteryzują unikatowe techniki i kombosy.

Starcia przypominają wersję fantasy chińskich filmów kung-fu i sprawiają dużą frajdę podczas tradycyjnych przygód. To dopiero jednak przedsmak tego, co oferuje gra, gdyż jej zdecydowanie najlepszym elementem są potyczki PvP z innymi graczami na arenach, gdzie system walki ma wreszcie okazję w pełni rozwinąć skrzydła. Tam rywalizacja przypomina wręcz klasyczne bijatyki i w Azji tryb ten stał się popularnym e-sportem. Dodatkową zaletą jest stosunkowo łagodny jak na azjatyckie MMO model mikropłatności.

Gra ma już swoje lata, ale wciąż jest to godna polecenia pozycja dla fanów gatunku, a jej nietypowość, dla niektórych będąca problemem, dla innych może stanowić zaletę. Do tego w grudniu ubiegłego roku otrzymała gigantyczną aktualizację zatytułowaną Blade & Soul Complete, która ma gruntownie odświeżyła projekt pod względem wizualnym i przestawiła go na silnik Unreal Engine 4. Produkcja regularnie otrzymuje również nowe przygody.

 1. Więcej o grze Blade & Soul
 1. Zagraj w Blade and Soul
 2. 38. Vindictus

  VINDICTUS W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: listopad 2010 r.

  Vindictus na pierwszy rzut oka może wydawać się kolejnym koreańskim MMORPG, ale w rzeczywistości jest to gra akcji doprawiona elementami RPG, stawiająca na krótkie misje z niewielką grupą towarzyszy i przede wszystkim na walkę za pomocą bardzo zręcznościowego systemu potyczek. Wiele azjatyckich gier można opisać w ten sposób, ale Vindictus kładzie na to nacisk znacznie mocniej niż większość konkurencji. Starcia toczą się w zabójczym tempie i cechuje je wysoki poziom trudności.

  Gracz ma do dyspozycji wiele różnorodnych ataków, jednak stosowanie ich na chybił trafił szybko kończy się tragicznie. Zamiast tego trzeba wykonywać uniki, parować, wyprowadzać kontry i wyczuwać momenty, w których pojawiają się luki w obronie przeciwnika. Same elementy MMO są bardzo ograniczone i w praktyce sprowadzają się głównie do szukania partnerów, natomiast większość rozgrywki spędzamy w instancjonowanych lochach z niewielką grupą towarzyszy. Dostępne są również areny PvP, które dzięki wyśmienitemu systemowi walki oferują doznania niczym w mordobiciach.

  1. Więcej o grze Vindictus

  37. Deceit

  DECEIT W SKRÓCIE

  1. Gatunek: FPS
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: marzec 2017 r.

  Deceit to propozycja dla osób szukających odmiany w sieciowych FPS-ach. Mecz zaczyna się, gdy sześć osób budzi się w szpitalu psychiatrycznym. Dwie z nich zainfekowane są wirusem przeobrażającym je w potwory. Szkopuł w tym, że zdrowi nie wiedzą, kto jest zakażony. Gracze muszą się tego domyślić, obserwując innych uczestników zabawy, np. patrząc, czy pożerają worki z krwią.

  Co pewien czas zawodzi zasilanie, pogrążając mapy w ciemności, co pozwala zainfekowanym przybrać prawdziwą formę i zapolować na innych graczy. Ci jednak nie są bezbronni, mają latarki i broń palną. Całość rozgrywki opracowano tak, by podkręcić wzajemną nieufność – w efekcie często zdarza się, że grupa zabija niewinnego człowieka.

  Deceit wystartował jako płatna pozycja, ale z czasem przestawił się na model free-to-play. Był to zdecydowanie dobry ruch. Produkcja odżyła i zyskała wielu nowych graczy, dzięki czemu twórcy mogą ją dalej rozwijać. Uratowanie tytułu cieszy nas niezmiernie, gdyż to jedna z najlepszych sieciowych gier akcji F2P obecnie dostępnych na rynku.

  1. Więcej o grze Deceit

  36. Heroes of the Storm

  HEROES OF THE STORM W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MOBA
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: czerwiec 2015 r.

  Heroes of the Storm to gra MOBA studia Blizzard Entertainment. Zespół wyraźnie przegapił swoją szansę na zdominowanie tej kategorii, pomimo faktu, że gatunek narodził się za sprawą moda do Warcrafta. Autorzy zbyt późno postanowili opracować komercyjną produkcję i gdy wreszcie wkroczyli na rynek, konkurencja była już od dawna okopana na swoich pozycjach.

  Dzisiaj nikt już się nie łudzi, że Heroes of the Storm uda się kiedykolwiek dogonić rywali, ale nie zmienia to faktu, że jest to ciekawa MOBA, mająca sporo do zaoferowania. Blizzard dysponuje galerią barwnych postaci, z którymi nie mogą równać się ani herosi z Doty 2, ani z League of Legends, zwłaszcza że do puli bohaterów zaczęli dołączyli wojownicy z Overwatcha. Ponadto Heroes of the Storm jest pozycją przystępniejszą od konkurencji i częściej eksperymentującą z nietypowymi jak na ten gatunek pomysłami, takimi jak ogr, którym musi sterować dwóch graczy naraz, czy możliwość pokierowania oddziałem trzech skandynawskich wikingów z niezapomnianego The Lost Vikings.

  Heroes of the Storm po raz kolejny zaliczyło duży spadek w zestawieniu. Gra wciąż jest miodna jak diabli, ale Blizzard ograniczył wsparcie dla tego projektu, zarówno pod względem rozwoju samej produkcji, jak i e-sportu. Niestety, ciężko się spodziewać, żeby ten tytuł odrobił straty.

  1. Więcej o grze Heroes of the Storm

  Waszym zdaniem:

  Dobra odskocznia od innych MOBA. Ciekawa i dynamiczna, różne tryby zapewniają urozmaiconą rozgrywkę, gry są szybkie, nie ma tutaj fazy lanowania i zbierania golda na itemy. Gra to głównie walka, polecam graczom, którzy nie chcą spędzać godziny w jednym meczu, którzy lubią, gdy cały czas się coś dzieje. Szkoda tylko, że po początkowym hype na tą grę teraz jej popularność spadła, mecze są wyszukiwane dłużej. Ale zawsze można zebrać ekipę znajomych. ;)

  Sherry

  35. Pokemon GO

  POKEMON GO W SKRÓCIE

  1. Gatunek: RPG
  2. Platformy: iOS, AND
  3. Data premiery: lipiec 2016 r.

  Pokemon GO było najgłośniejszą premierą 2016 toku, nie tylko w kategorii free-to-play, ale na rynku gier jako takim. Autorzy postawili na wykorzystanie technologii tzw. rozszerzonej rzeczywistości (ang. augumented reality), dzięki czemu akcja tytułu toczy się w naszym świecie. Moduły GPS komórki rejestrują naszą pozycję, a kamery – otoczenie, zaś gra dokłada do tego wirtualne elementy. Sama rozgrywka jest znacznie prostsza niż w konsolowych odsłonach marki, ale mimo to łapanie stworków, ich rozwijanie i wystawianie do potyczek stanowi fajną zabawę.

  Połączenie ciekawego pomysłu z popularną marką dało prawdziwy fenomen społeczny. Baza użytkowników Pokemon GO rosła w szalonym tempie. Dziesięć dni po premierze aplikacja była już zainstalowana na aż 10,8% wszystkich telefonów z Androidem używanych w Stanach Zjednoczonych. W ciągu pierwszych dwóch, trzech miesięcy praktycznie wszędzie na świecie można było spotkać ludzi bawiących się w ten tytuł na świeżym powietrzu.

  Dzisiaj, prawie cztery lata po premierze, taka mania to już przeszłość. Ale nie spełniły się również czarne scenariusze wieszczące śmierć tej produkcji. 2018 r. był dla niej lepszy niż 2017, a 2019 okazał się najbardziej dochodowym rokiem w historii produkcji. Gra w nią mniej osób niż wkrótce po premierze, ale są to prawdziwi fani, który przy okazji sporo wydają.

  Autorom udało osiągnąć ten sukces dzięki coraz szybszemu rozwijaniu gry. Od momentu premiery produkcja zyskała masę nowych pokemonów oraz szereg wyczekiwanych rozwiązań, takich jak system wymiany stworków między graczami czy bitwy PvP przeciwko innym trenerom.

  1. Więcej o grze Pokemon GO

  34. Fallout Shelter

  FALLOUT SHELTER W SKRÓCIE

  1. Gatunek: strategia
  2. Platformy: iOS, AND, PC, XONE
  3. Data premiery: czerwiec 2015 r.

  Fallout Shelter było pierwszą grą mobilną studia Bethesda Softworks – debiut na nowym rynku okazał się bardzo udany. Produkcja ta została niespodziewanie ujawniona podczas konferencji firmy Bethesda na targach E3 2015 i chwilę potem udostępniona graczom mobilnym. Okazała się przyjemną pozycją, opartą na ciekawym pomyśle zarządzania mieszkańcami schronu przeciwatomowego.

  Autorzy nie popełnili błędu wielu strategii ekonomicznych projektowanych z myślą o smartfonach i tabletach. W Fallout Shelter mamy sporo do roboty, a wyzwania wymagają czegoś więcej niż tylko czekania. Do tego bardzo łagodnie zrealizowano system mikropłatności. Wydawanie pieniędzy nie jest potrzebne do zabawy, a jednocześnie – jeśli się już na to zdecydujemy – znajdziemy tu sporo wartych zakupu elementów. Dodajmy do tego oryginalny, pełen ironii humor, klasyczny dla tej marki, a otrzymamy prawdziwą mobilną perełkę. Nic dziwnego, że stała się przebojem.

  1. Więcej o grze Fallout Shelter

  33. Heroes & Generals

  HEROES & GENERALS W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: lipiec 2014 r.

  Heroes & Generals to sieciowa strzelanka, będąca idealną propozycją dla osób tęskniących za wirtualną wersją II wojny światowej. Realia te od razu zapewniły jej dobrą pozycję startową, gdyż wielu graczy zmęczyło się już współczesnymi czy futurystycznymi konfliktami i ma ochotę na powrót do przeszłości. Starcia rozgrywane są na dużą skalę i można podczas nich korzystać z różnorodnych pojazdów i samolotów.

  Zabawa kładzie nacisk na współpracę z kolegami z drużyny, toteż samotne wilki nie zdziałają tu zbyt wiele. Wszystko to zostało bardzo dobrze zrealizowane, a do tego typowo strzelankowym meczom towarzyszy tryb strategiczny. W nim na mapie całego frontu gracze podejmują kluczowe decyzje, np. dotyczące celów ataków czy zużycia surowców potrzebnych do wystawienia konkretnych typów oddziałów. Wszystkie potyczki FPS stanowią w rzeczywistości skutki owych strategicznych decyzji i pomagają kształtować przebieg całej wirtualnej wojny.

  1. Więcej o grze Heroes & Generals

  32. RuneScape

  RUNESCAPE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platforma: WWW
  3. Data premiery: styczeń 2001 r.

  Na każdej większej liście zbierającej najlepsze produkcje free-to-play nie może zabraknąć gry RuneScape. To legendarne MMORPG zadebiutowało w 2001 roku i od tego czasu jest nieprzerwanie rozwijane. Inaczej niż w większości długo istniejących produkcji autorzy nie ograniczyli się tu do tradycyjnych aktualizacji i stopniowych ulepszeń. Zamiast tego w czasie swojej niekrótkiej kariery tytuł przeszedł kilka radykalnych metamorfoz, w ramach których twórcy opracowywali pełnowymiarowe kontynuacje, zastępując nimi poprzednią wersję.

  RuneScape wystartowało z antycznym silnikiem łączącym elementy 3D z dwuwymiarowymi obiektami. W 2003 roku rozpoczęto testy w pełni trójwymiarowego RuneScape 2, a po jego oficjalnej premierze grę przemianowano na RuneScape, zachowując poprzednią odsłonę pod tytułem RuneScape Classic. Natomiast w 2013 roku zadebiutowało trzecie RuneScape, a wersję „dwójki” w stanie z 2007 roku udostępniono jako Old School RuneScape. Każda edycja przynosiła wielki skok jakościowy, zwłaszcza pod względem graficznym, oraz realizowała wiele pomysłów graczy, jednocześnie zachowując podstawowe cechy marki. Wszystkie wcześniejsze wersje wciąż są dostępne, choć w przypadku pierwowzoru z 2001 dotyczy to tylko ograniczonej grupy najbardziej oddanych fanów.

  RuneScape radzi sobie aktualnie bardzo dobrze. Jakiś czas temu autorzy porzucili model wydawania rzadkich, ale dużych dodatków. Teraz nowa zawartość pojawia się w mniejszych, za to częstszych aktualizacjach i grze zdecydowanie wyszło to grze na zdrowie. Studio Jagex pochwaliło się, że w 2019 roku ponad 1,1 mln graczy opłacało abonament zapewniający dodatkowe korzyści w RuneScape oraz Old School RuneScape. To najlepszy wynik w historii tej marki

  1. Więcej o grze RuneScape

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.