Najlepsze gry ekonomiczne. Top 10 gier dla fanów zarządzania
Gry ekonomiczne to niszowy gatunek, ale wciąż powstają nowe pozycje tego typu. Jeśli nie chcecie tracić czasu na średniaki, zapraszamy do zapoznania się z listą 10 najlepszych strategii, w których zarządza się firmą, miastem bądź całym państwem.
Spis treści
Gry ekonomiczne zdają się mieć czasy swojej świetności już za sobą. Z uwagi na ich charakter nawet kilkunastoletnie i starsze produkcje nie straszą dziś jednak przestarzałym gameplayem ani oprawą wizualną. Grafika bardzo często już w dniu premiery nie siliła się na realizm i była uproszczona. Tego samego z całą pewnością nie można napisać o mechanice rozgrywki. Produkcje o zarządzaniu firmą, która z czasem ma stać się światowym potentatem, są silnie oparte o rzeczywiste prawa rynku i pozwalają kontrolować znaczny zakres obszarów kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, przez co wśród odbiorców utarło się przekonanie, że gry tego rodzaju są skomplikowane i rozbudowane. I faktycznie tak jest, z czego cieszą się ci wolący wyzwania dla mózgu od wyzwań dla zręcznych palców.
Gatunek gier ekonomicznych jest zarezerwowany głównie dla komputerów – aż 7 z 10 wybranych przez nas pozycji ogracie wyłącznie na PC i laptopach; przynajmniej było tak kiedyś, bo obecnie można je poznać także na przenośnych „konsolach” z systemem Windows, takich jak Steam Deck. Oto zatem 10 najlepszych gier dla fanów hardkorowego zarządzania, uszeregowanych, podobnie jak w przypadku zestawienia 12 najlepszych klasycznych gier fabularnych ostatniej dekady, w kolejności raczej przypadkowej.
Industry Giant 2

- Platformy: PC (oryginalna wersja); PC, PS4, XOne (odświeżona wersja)
- Data premiery: 28 czerwca 2002 (oryginalna wersja), 14 sierpnia 2015 (odświeżona wersja)
Industry Giant 2 to symulator zarządzania firmą trudniącą się handlem. Tytuł przenosi gracza w amerykańskie realia XIX i XX w. Cel jest prosty – stworzenie globalnego przedsiębiorstwa, w którym każdy trybik będzie działał jak w dobrze naoliwionej machinie. Łatwo powiedzieć, trudniej to osiągnąć. Na starcie mamy zaledwie kilka centów w kieszeni i nie wiemy, w co wsadzić ręce. Na początku mogą przytłoczyć również oddane w sposób realistyczny, a więc skomplikowany, prawa i zasady rynku.
Z drugiej strony symulowanie zależności ekonomicznych może być w pewnym stopniu ułatwieniem. Jeśli ktoś zna się na tym w prawdziwym życiu, będzie wiedział co i jak również w wirtualnym świecie. Ciekawostką są wprowadzone przez twórców historyczne wydarzenia, w tym kryzysy, z których będzie można wyjść obronną ręką, stosując się do rzeczywistej strategii rekinów biznesu minionych czasów.
Jak na początku wspomnieliśmy, produkcja skupia się na handlu, w tym choćby kupowaniu i transporcie surowców. Bardziej ekscytujące jest jednak wytwarzanie konkretnych produktów oraz ich sprzedaż (trzeba będzie zadbać też o logistykę). W Industry Giants 2 jest aż 150 różnych towarów. Nie wszystkie z nich są jednak dostępne w momencie startu, czyli w 1900 roku. Handlować można też ponad 50 typami pojazdów.
Pierwotna wersja gry pojawiła się w 2002 roku. Trzynaście lat później zadebiutował odświeżony wariant, który nie wprowadził jednak zbyt wielu zmian. Wydaje się, że głównym celem autorów było dostosowanie starej produkcji do działania na nowszych systemach operacyjnych.