Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 marca 2007, 10:19

autor: Artur Falkowski

Wkrótce startuje projekt Folding@home na PS3

W sierpniu minionego roku pisaliśmy już o przymiarkach do wykorzystania mocy obliczeniowej konsoli PlayStation 3 w celu poszukiwania lekarstw na chorobę Parkinsona, Alzheimera czy też niektóre odmiany raka. Dzisiaj możemy was poinformować o tym, że samo Sony wyraziło zainteresowanie tym projektem i od końca miesiąca będzie można w nim uczestniczyć.

W sierpniu minionego roku pisaliśmy już o przymiarkach do wykorzystania mocy obliczeniowej konsoli PlayStation 3 w celu poszukiwania lekarstw na chorobę Parkinsona, Alzheimera czy też niektóre odmiany raka. Dzisiaj możemy was poinformować o tym, że samo Sony wyraziło zainteresowanie tym projektem i od końca miesiąca będzie można w nim uczestniczyć, po prostu wybierając odpowiednią opcję z menu obsługi konsoli.

Samo przedsięwzięcie nazywa się Folding@home i koordynowane jest przez uniwersytet w Stanford. Zasada działania jest podobna do tego, w jaki sposób funkcjonuje SETI@home, projekt poszukiwania pozaziemskich cywilizacji wykorzystujący moc wielu komputerów. Użytkownicy programu pobierają klienta, który ściąga z sieci potrzebną partię informacji. Od tej pory w momencie, kiedy komputer nie będzie zbytnio obciążony, moc obliczeniowa procesora zostaje wykorzystana do analizy problemu. Po zakończeniu wyniki pracy naszego komputera wysyłane są na serwer, a z niego pobierana jest kolejna porcja danych.

Wkrótce startuje projekt Folding@home na PS3 - ilustracja #1

Folding@home funkcjonuje już w środowisku PC i aktualnie uczestniczy w nim około dwieście tysięcy komputerów. Według szacunków, dołączenie do projektu konsoli PS3 i jej procesora Cell spowoduje znaczne przyspieszenie badań. Zakłada się, że dziesięć tysięcy konsol Sony wystarczy, by zapewnić taką moc obliczeniową, jaką ma obecnie funkcjonująca struktura oparta na komputerach.

Od przyszłego tygodnia wraz z aktualizacją firmware PS3, posiadacze konsoli będą mogli wziąć udział w projekcie, wybierając odpowiednią opcję w menu albo ustawiając, by w każdej chwili, kiedy konsola nie będzie używana, automatycznie rozpoczęły się obliczenia. Podczas ich trwania na ekranie pojawi się symulacja analizowanej w danym momencie grupy protein.