Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 marca 2009, 10:59

autor: Maciej "Maciej Śliwiński" Śliwiński

Stare gry 3D Realms za darmo!

3D Realms przygotowało ciekawą niespodziankę dla wszystkich fanów gier pamiętających lata 80 i 90 ubiegłego wieku. Na forach amerykańskiego producenta znajdziemy kilka starych tytułów, wydanych przez tą firmę kilkanaście lat temu

3D Realms przygotowało ciekawą niespodziankę dla wszystkich fanów gier pamiętających lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Na forach amerykańskiego producenta znajdziemy kilka starych tytułów, wydanych przez tę firmę kilkanaście lat temu.

Obecnie udostępniono 8 gier. Najstarsza z nich, Kroz, to pierwsza gra przygotowana przez programistów 3D Realms w 1987 roku. Kroz jest przygodówką rozgrywaną w trybie tekstowym, podobnie jak Supernova, również bardzo stary tytuł wydany przez 3D Realms. Pozostałe programy, które można pobrać z forum to Arctic Adventure, Dark Ages, Monuments of Mars oraz Pharaoh's Tomb.

Stare gry 3D Realms za darmo! - ilustracja #1

Pracownicy 3D Realms ponownie wydali również kilka innych starszych gier, które już kiedyś trafiły do Internetu jako darmowe produkcje. Pobrać można Beyond the Titanic, Word Whiz oraz wspomnianą już Supernova.

To kolejny raz kiedy twórcy Duke Nukem decydują się na darmowe udostępnienie produkcji nie będących już w sprzedaży. Pierwszy raz taki krok podjęto w 1998 roku, dając możliwość pobrania pierwszej wersji Beyond the Titanic. Jak przyznaje Joe Siegler, to właśnie spora popularność tamtej akcji, zdecydowała o tym, że 3D Realms ponownie postanowiło przypomnieć swoje stare tytuły: „Od tamtej pory dostawaliśmy wiele próśb o ponowne wydanie niektórych tytułów. Ciężko uwierzyć, że nasza najstarsza gra w tej chwili ma 22 lata i powstała w sypialni Scotta Millera ”.

Jeśli już zdecydujemy się pobrać któryś ze starszych tytułów, musimy pamiętać, że większość z nich nie uruchomi się na obecnych systemach operacyjnych, szczególnie komputerach wyposażonych w Vistę. Na forach 3D Realms mamy jednak na to gotowe rozwiązanie. Wystarczy ściągnąć DOSBox, emulator środowiska DOS, ze strony dosbox.com.