Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2009, 10:10

autor: Jiker

Sprzedaż Eidosa zaakceptowana przez udziałowców

Brytyjskie serwisy internetowe Gameindustry.biz oraz MCVUK.com przekazały informacje, z których wynika jasno, że finalizacja zakupu firmy Eidos przez japońskie Square Enix jest kwestią kilku tygodni. Transakcja została zaakceptowana przez udziałowców brytyjskiego producenta i wydawcy.

Brytyjskie serwisy internetowe Gameindustry.biz oraz MCVUK.com przekazały informacje, z których wynika jasno, że finalizacja zakupu firmy Eidos przez japońskie Square Enix jest kwestią kilku tygodni. Transakcja została zaakceptowana przez udziałowców brytyjskiego producenta i wydawcy.

Sprzedaż Eidosa zaakceptowana przez udziałowców - ilustracja #1
Sprzedaż Eidosa zaakceptowana przez udziałowców - ilustracja #2

Doszło do tego podczas zapowiadanego od dłuższego czasu specjalnego spotkania biznesowego, które zostało przeprowadzone 25 marca. W jego trakcie ustalono również kilka istotnych kwestii, które przypadną zapewne do gustu części naszych Czytelników. Mianowicie, informatorzy MCVUK stwierdzili w trakcie Game Developers Conference, że Eidos pozostanie w dużym stopniu niezależny. Dotyczy to zarówno produkcji, względem której utrzymana zostanie względna suwerenność, jak i kwestii biznesowych – na czele firmy pozostaną zapewne osoby zarządzające nią do tej pory. Tomb Raidera utrzymanego w stylistyce jRPG pewnie więc nie uświadczycie. Zmiany co prawda będą – dotkną struktury oraz modelu zarządzania – lecz nie można powiedzieć, aby były poważne. Posłużą przede wszystkim zwiększaniu zysków poprzez redukcję strat wynikających z podejmowania złych decyzji biznesowych.

Oficjalnie Eidos przejdzie w ręce Japończyków na początku maja. Oczekuje się, że Square Enix zapłaci za tę transakcję około 84 milionów funtów. Oznacza to, że każda akcja brytyjskiego koncernu kosztować będzie 32 pensy. Prezes Square Enix, Yoichi Wada jest przekonany, że przejęcie Eidosa wyjdzie na zdrowie obu podmiotom. Możliwość dotarcia do nowych klientów oraz łatwiejsze nawiązywanie kontaktów biznesowych na różnych rynkach – szczególnie japońskim i europejskim – otworzy przed nimi możliwość lepszego przystosowania swoich produktów do wymagań graczy oraz dodatkowego zarobku.

O tym, że decyzja o zakupie Eidos może przynieść Square Enix wiele korzyści, świadczą również ostatnie ekonomiczne informacje publikowane przez brytyjskie przedsiębiorstwo. Firma nie tylko zwiększyła sprzedaż, co w wielkim stopniu było zasługą ostatniej odsłony cyklu Tomb Raider, ale przede wszystkim zdołała zredukować straty z 81 milionów funtów w marcu 2008 roku do zaledwie 1 miliona funtów na chwilę obecną. Nie dziwi więc fakt, że Brytyjczycy byli łakomym kąskiem na światowym rynku. Dzięki transakcji Square Enix uzyska dostęp do wielu uznanych marek, w tym Tomb Raider, Deus Ex, Carmageddon, Hitman, Just Cause oraz Kane & Lynch oraz płodnych studiów deweloperskich.

gry