Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 kwietnia 2013, 13:55

autor: moir

Przegląd MMO (5/04/2013) - m.in. Camelot Unchained, Project Titan, Neverwinter, Guild Wars 2

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. rozpoczęcie Kickstartera Camelot Unchained, nowe pogłoski na temat Project Titan, otwarte beta-testy Neverwinter oraz nietypową aktualizację Guild Wars 2.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy rozpoczęcie Kickstartera Camelot Unchained, przyglądamy się najnowszym plotkom w sprawie Project Titan, śledzimy zapowiedź otwartych beta-testów Neverwinter, a także analizujemy nietypową aktualizację Guild Wars 2. Ponadto wspominamy o takich grach jak Aion, Allods Online, Lineage II, Star Wars: The Old Republic oraz WildStar.

Camelot Unchained

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, studio City State Entertainment, po kilku miesiącach oczekiwania, ogłosiło rozpoczęcie Kickstartera gry Camelot Unchained. Jak można było się spodziewać, ambicje autorów mierzą naprawdę wysoko, co najlepiej obrazuje minimalny obrany przez nich cel zbiórki, który wynosi bagatela 2 miliony dolarów. Obecnie deweloperom udało się zgromadzić prawie 800 tysięcy dolarów, zaś do końca akcji (2 maja 2013) pozostało jeszcze przeszło 27 dni, co dobrze rokuje dla rozwoju duchowego spadkobiercy Dark Age of Camelot.

Twórcy zadbali o to, by wspierający ich fani nie odeszli z pustymi rękami i przygotowali dla nich wiele niespodzianek. Każda dotacja w przedziale pomiędzy 5 a 10 000 dolarów zostanie przez nich wynagrodzona nie tylko specjalnymi wyróżnieniami na forum i podziękowaniami na oficjalnej stronie, lecz także (prócz minimalnej) dodatkowymi kopiami gry oraz darmowymi miesiącami subskrypcji. Żeby otrzymać cyfrową wersję tytułu wraz z 30-dniowym abonamentem i zaproszeniem do beta-testów (a także szereg innych gadżetów) wystarczy przekazać w ręcę autorów 25 dolarów (ok. 82 złote). Większe kwoty dotacji to przede wszystkim więcej egzemplarzy produktu, dłuższe bezpłatne (lub znacznie tańsze) subskrypcje i szybszy dostęp do wersji testowych (w tym nawet do wczesnej alfy). Szczegółowe informacje na temat Kickstartera Camelot Unchained dostępne są na oficjalnej stronie akcji.

Choć dokładna data premiery gry nie została jeszcze zapowiedziana, deweloperzy szacują, że będzie to najprawdopodobniej grudzień 2015 roku. Warto zaznaczyć także, że nazwa Camelot Unchained to jedynie kryptonim roboczy, zaś jej prawdziwy tytuł zostanie ujawniony w późniejszym czasie. Więcej informacji na temat samej gry i rozpoczęcia jej Kickstartera znajdziecie w przygotowanej przez nas wiadomości.

Duże poruszenie w sprawie Camelot Unchained wywołał także opublikowany ostatnio przez jego twórców materiał wideo. Na załączonym poniżej filmie widzimy jednego z przedstawicieli studia City State Entertainment, który prezentuje ich autorski silnik, zdolny do jednoczesnego ukazania przeszło 10 tysięcy modeli postaci, bez jakiegokolwiek wyraźnego spadku liczby klatek na sekundę.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Camelot Unchained
 2. Oficjalna akcja Kickstarterowa gry Camelot Unchained

Project Titan

Tajemniczy projekt firmy Blizzard spędza sen z powiek fanów MMO już od dłuższego czasu. Choć oficjalnie na jego temat nie wiadomo praktycznie nic, w sieci nieustannie krąży szereg spekulacji. Na szczególną uwagę zasługują w tym przypadku informacje opublikowane przez fanowski serwis TitanFocus. Oczywiście nie zostały one w żaden sposób potwierdzone przez głównego zainteresowanego, Blizzard Entertainment, więc mogą okazać się równie dobrze prawdziwe, co całkowicie błędne.

Na pierwszy plan wysuwa się rzekoma linia fabularna gry, która wypada niezwykle interesująco na tle obecnej konkurencji. Według administratorów serwisu Project Titan ma być osadzony na Ziemi i w pełni korzystać z jej historii oraz tradycji. W produkcji pojawić się mają odwołania do mitów i wierzeń starożytnych Greków, Rzymian, a nawet Wikingów. Poza tym autorzy mają skorzystać z dość interesującego rozwiązania, a mianowicie podróży w czasie.

Nad Project Titan najprawdopodobniej pracuje przeszło 150-osobowy zespół, w skład którego wchodzi Jay Wilson (odpowiedzialny poprzednio za Diablo III). Jeśli wierzyć pogłoskom autorzy planują docelowo udostępnić swój produkt także w polskiej wersji językowej, co nie jest zbytnią nowością, jeśli chodzi o gry Blizzarda, lecz niewątpliwie zasługuje na uwagę wśród przedstawicieli gatunku MMO.

Szczegółowo na temat opublikowanych informacji przeczytacie w przygotowanej przez nas wiadomości, w której dokonaliśmy ich dokładnej analizy. Znajdziecie ją pod tym adresem.

Jeśli przekazane przez serwis TitanFocus plotki okażą się prawdziwe, naszym zdaniem może to wyraźnie wskazywać na to, że przy okazji premiery Project Titan Blizzard zerwie z dotychczasowymi tradycjami i zdecyduje się zastosować w swym drugim podejściu do MMO system free-to-play. Podstawową poszlaką w tej sprawie jest owa polska lokalizacja, która rzekomo ma być udostępniona od samego początku. Szerzej na temat naszych rozważań przeczytacie w tej wiadomości.

 1. Wiadomość – Project Titan – pierwsze MMO Blizzarda w modelu free-to-play?
 2. Wiadomość - Project Titan – nowy projekt Blizzarda „ziemskim” MMO z podróżami w czasie
 3. Oficjalna strona internetowa firmy Blizzard Entertainment
 4. Pogłoski na temat Project Titan ujawnione przez serwis fanowski TitanFocus

Neverwinter

Amerykańskie studio Cryptic oficjalnie zapowiedziało, że 30 kwietnia bieżącego roku odbędą się pierwsze otwarte beta-testy ich najnowszej produkcji MMO. Te wieści z pewnością ucieszą wszystkich fanów Oczywiście, jak to zwykle bywa, do bety zasiądą wcześniej (na 5 lub 3 dni) posiadacze tzw. pakietów fundatorskich, których cena wynosi odpowiednio 200 dolarów (ok. 656 złotych) za wersję Hero i 60 dolarów (ok. 197 złotych) za Guardian. Na uwagę zasługuje fakt, że autorzy wyraźnie zapowiedzieli, iż postacie stworzone po 25 kwietnia nie będą usuwane, co oznacza ze bohaterów wykreowanych podczas otwartej bety przeniesiemy do finalnej wersji gry.

Twórcy ogłosiłi również dodatkowy termin zamkniętych beta-testów, które przeznaczone będą przede wszystkim dla posiadaczy wspomnianych pakietów. Rozpoczną się one w piątek 12 kwietnia i umożliwią po raz pierwszy skorzystanie z w pełni funkcjonującego systemu profesji. Wszyscy ci, którzy mieli okazję do zabawy podczas poprzednich testów, będą mogli ponownie wykorzystać stworzone wówczas postacie, gdyż w dalszym ciągu będą one dostępne.

Szerzej na temat zapowiedzianych otwartych beta-testów przeczytacie w opracowanej przes nas wiadomości. Poniżej prezentujemy zaś najnowszy trailer Neverwinter, który wprowadzi was w świat i mechanikę rozgrywki.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Neverwinter

Guild Wars 2

1 kwietnia jest w branży datą niezwykle popularną. Producenci i wydawcy starają się tego dnia za wszelką cenę nabrać jak największą liczbę graczy i fanów, choć znaczna większość z nich podchodzi do przekazywanych w tym okresie wiadomości ze sporym dystansem. Zupełnie inne podejście zastosowało studio ArenaNet, twórcy Guild Wars 2. Podczas gdy wszyscy oczekiwaliśmy ogłoszenia czwartej (i zarazem ostatniej) części cyklu Flame nad Frost, deweloperzy zaskoczyli nas zupełnie i zapowiedzieli aktualizację zatytułowaną Super Adventure Box. Tym razem autorzy przygotowali dla nas trzy zupełnie oderwane od rzeczywistości gry poziomy, które przepełnione są puzzlami, elementami zręcznościowymi i szkodnikami.

Żeby uzyskać dostęp do zawartości uaktualnienia wystarczy porozmawiać z nowym NPC. Asura Moto rezyduje w Rata Sum, gdzie każdy chętny może skorzystać z jego najnowszego wynalazku, który jest symulatorem wirtualnej rzeczywistości. Świat do którego wkroczymy za jego sprawą jest utrzymany w konwencji retro. Lokacje przepełnione oldskulowymi przeciwnikami i zagadkami ukazane są, jak nakazuje tradycja, w 256 kolorach i obdażone kanciastymi krawędziami. Na wszystkich śmiałków gotowych zmierzyć się z nowymi wyzwaniami czeka wiele nagród, m.in. specjalne skórki na broń. Szczegółowo na temat Super Adventure Box przeczytacie pod tym adresem. Twórcy przygotowali także odpowiedzi na szereg pytań, jakie mogą nurtować zagubionych wśród zawartości aktualizacji graczy. Pełne ich opracowanie znajdziecie tu.

Przy okazji rozszerzono także ofertę wbudowanego w tytuł sklepiku. Nowe przedmioty związane z zawartością ostatniej aktualizacji na pewno przypadną do gustu wielu graczom. Możecie się z nimi zapoznać w tym miejscu.

W związku z zainteresowaniem ze strony fanów, autorzy przygotowali dodatkowe materiały, w których dokładnie opisują jak przebiegały ich prace nad tym jakże nietypowym pomysłem. Na temat muzyki dostępnej w najnowszym uaktualnieniu przeczytacie tu, zaś materiał wideo prezentujący początki Super Adventure Box dostępny jest w tym miejscu.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

Lineage II

Polska wersja jednego z najpopularniejszych MMO ostatnich lat jest już pewnikiem. Trwające obecnie otwarte beta-testy Lineage II są ostatnim krokiem przed oficjalnym startem pierwszego polskiego serwera. Testy ruszyły 19 marca, a ich przebieg na bieżąco możemy śledzić zarówno na oficjalnym forum, jak i fanpage. Szczegółowy wykaz zawierający informacje na temat naprawionych i wykrytych błędów, a także o postępie prac nad nimi znajdziecie w tym miejscu.

Opublikowane zostały również cenniki usług i mikrotransakcji, które wejdą w skład serwera. Opłaty za konta premium wahają się od 0,6 euro (ok. 2,5 złotego) za dzień do 32,5 euro (ok. 136 złotych) za pół roku. Ich szczegółową listę znajdziecie tu, zaś z płatną zawartością dostępną w produkcji zapoznacie się pod tym adresem.

 1. Oficjalna strona internetowa polskiej wersji Lineage II

Aion

W świecie Atreii w najlepsze trwają obchody z okazji nadejścia wiosny. Z tej okazji twórcy przygotowali wielką loterię, która potrwa do 16 kwietnia. Żeby wziąć w niej udział wystarczy tylko zalogować się do gry. Każdego dnia wszyscy aktywni gracze otrzymają dwa darmowe bilety upoważniające do partycypacji w wieczornym losowaniu nagród. Więcej na temat wydarzenia przeczytacie pod tym adresem. Znajdziecie tam również szczegółowy wykaz wszystkich przedmiotów, które można będzie wygrać.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Aion

Allods Online

Na wszystkich fanów świata Sarnautu czekają rozpoczynające się dziś obchody Święta Zwiadowców. Podczas ich trwania, aż do 14 kwietnia, każdy reprezentant owej klasy będzie miał niepowtarzalną okazję do zdobycia unikalnych akcesoriów i przedmiotów. Szczegółowo na temat wydarzenia i dostępnych w nim nagród przeczytacie tu.

Warto przypomnieć także, że najbliższy weekend to już ostatnie chwile, kiedy można jeszcze nabyć Zwoje Oczyszczenia 30% taniej niż zazwyczaj. Promocja trwa jedynie do poniedziałku 8 kwietnia, chętni powinni się więc spieszyć. Więcej na jej temat możecie znaleźć w tym miejscu.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Allods Online

Star Wars: The Old Republic

W opublikowanym niedawno dzienniku dewelopera twórcy Star Wars: The Old Republic zdecydowali się odsłonić karty i wyjaśnić na czym dokładnie będzie polegać nowy system osiągnieć z kategorii Legacy. Za jego sprawą, wraz z nadejściem aktualizacji Scum and Villainy, wszyscy fani uniwersum Gwiazdnych Wojen ponownie będą mogli zdobyć kolejne odznaki i tytuły. Szerzej na ten temat przeczytacie pod tym adresem.

 1. Oficjalna strona internetowa gry Star Wars: The Old Republic

WildStar

Przedstawiciele studia Carbine, odpowiedzialnego za nadchodzące futurystyczne MMO WildStar, opublikowali krótki artykuł, w którym szczegółowo opowiadają o swoich planach związanych z systemem PvP występującym w ich produkcji. Gra ma zawierać system aren, na których będzie można toczyć pojedynki 2 na 2, 3 na 3 oraz 5 na 5. Co ciekawe, w odróżnieniu od konkurencji, przewidują oni wprowadzenie tzw. ograniczonych respawnów - każda drużyna będzie posiadała określoną liczbę „żyć”, po stracie których zakończy pojedynek przegraną. Więcej na temat tego pomysłu możecie przeczytać w tym miejscu.

 1. Oficjalna strona internetowa gry WildStar