Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 września 2023, 12:30

Polska siła - jak radziły sobie nasze gry w sierpniu 2023

Sierpień nie obfitował w premiery polskich gier, ale i bez wielkich hitów wiele się działo w rodzimej branży. Szkoda tylko, że niekoniecznie dobrego.

Źródło fot. Midjourney.
i

Wakacje dobiegły końca, choć nasi rodzimi deweloperzy nie pożegnali się z nimi w huczny sposób. Oto co działo się w polskiej branży gier w sierpniu 2023 roku.

Polskie premiery (niemal) bez dużych sukcesów

Pod względem polskich premier sierpień wypadł bardzo skromnie. Ostatni miesiąc wakacji obfitował głównie w pomniejsze projekty, a wśród nich większy sukces odniosło w zasadzie tylko Sengoku Dynasty.

  1. Po porażce poprzedniej, westernowej odsłony japońska część cyklu firmy Toplitz wypadła całkiem nieźle, choć nie tak dobrze jak popularne Medieval Dynasty. Niemniej gra na razie trafiła tylko do wczesnego dostępu (tradycyjnie „na około rok”), jest więc szansa, że do pełnoprawnej premiery tytuł zyska w oczach graczy.
  2. Ze względnie większych premiery wypada też zwrócić uwagę na debiut Fort Solis. Ta polsko-brytyjska produkcja wypadła przyzwoicie, ale nie jest to kandydat na kolejny wielki hit wczesnego dostępu. Niemniej większość graczy na Steamie oceniła tytuł pozytywnie, a to więcej niż można powiedzieć na temat Gorda.
  3. Słowiańska mieszanka przygody i strategii była jednym z bardziej intrygujących polskich projektów sierpnia. Ostatecznie gra okazała się co najwyżej średniakiem. Dość powiedzieć, że nasz autor – Zbigniew Woźnicki – był dla niej bardziej łaskawy z oceną 6,5/10 niż większość użytkowników Steama oraz recenzentów.

Tytuł gry

Data premiery

Platformy

Producent / Wydawca

Metascore

Opinie / oceny nabywców

Sengoku Dynasty

10 sierpnia (wczesny dostęp)

PC

Superkami / Toplitz Games

brak

2036 / 71% pozytywnych (Steam)

Space Mechanic Simulator

11 sierpnia

PC

Atomic Jelly / PlayWay

brak

70 / 67% pozytywnych (Steam)

Ship Graveyard Simulator 2

16 sierpnia

PC

Games Incubator / PlayWay

brak

478 / 81% pozytywnych (Steam)

Gord

17 sierpnia

PC / PS5 / XSX/S

Covenant.dev / Team17

59/100 (PC, 12 recenzji); 74/100 (PS5, 9 recenzji)

331 / 46% pozytywnych (Steam)

Cat's Cosmic Atlas

18 sierpnia

PC / Switch

RedDeer.Games

brak

6 / brak danych (Steam)

Fort Solis

22 sierpnia

PC / PS5

Fallen Leaf, Black Drakkar Games /:Dear Villagers

59/100(PC, 12 recenzji); 63/100 (PS5, 32 recenzje)

596 / 70% pozytywnych (Steam)

Chicken Journey

22 sierpnia

PC

loonyware

brak

46 / 100% pozytywnych (Steam)

No Place Like Home

22 sierpnia

XSX/S / PS5

Awaken Realms / Merge Games

63/100 (PC, 8 recenzji)

3269 / 82% pozytywnych (Steam)

Robin Hood - Sherwood Builders - Bandit's Trail

22 sierpnia (wczesny dostęp)

PC

MeanAstronauts / PlayWay

brak

410 / 81% pozytywnych (Steam)

Stone Age: Digital Edition

22 sierpnia

PC

Acram Digital, Hans im Glück

brak

15 / 71% pozytywnych (Steam)

Devil's Island

24 sierpnia

PC

Never Say Never

brak

10 / brak danych

J-Jump Arena

24 sierpnia

PC

Paweł Zając (Artbarian Games)

brak

65 / 85% pozytywnych (Steam)

Holy Stick!

25 sierpnia

PC

Always Too Late

brak

10 / brak danych (Steam)

Master of Magic: Rise of the Soultrapped

28 sierpnia

PC

MuHa Games, Eerie Forest Studio / Slitherine

brak

3 / brak danych (Steam)

Catlord

31 sierpnia

Switch

MrCiastku / No Gravity Games

brak

brak danych

Poza tym wypada wyróżnić jeszcze dwie pozycje: kontynuację Ship Graveyard Simulator oraz Robin Hood: Sheerwood Builders – Bandit’s Trail. Obie mają największy odsetek pozytywnych ocen na Steamie ze wszystkich polskich produkcji sierpnia (82%), pomijając J-Jump Arena (ocenione przez mniej niż 100 użytkowników) i No Place Like Home (które na Steamie jest dostępne od zeszłego roku; teraz gra trafiła na konsole).

Warto przy tym zauważyć, że Bandit’s Trail to w zasadzie tylko darmowy prolog, mający jedynie pokazać założenia projektu. Z jednej strony trudno oceniać to jako pełnoprawną produkcję, z czego gracze zdają sobie sprawę. Z drugiej strony fakt, że to de facto krótkie demo wystarczyło, by wzbudzić całkiem spore zainteresowanie, może świadczyć o potencjale projektu.

Na marginesie: w sierpniu ukazały się też trzy pozycje VR: konwersje Green Hell i House Flippera na PlayStation VR 2 oraz dodatku do tej drugiej produkcji na Steamie.

Sierpień aktualizacji, zwiastunów i smutnych wieści

Choć sierpień nie obfitował w duże (czy nawet udane) premiery rodzimych produkcji, nie brakowało rozmaitych doniesień z polskiego rynku. W zeszłym miesiącu:

  1. poznaliśmy daty premiery takich produkcji jak Niezwyciężony, Ghostrunner 2, House Flipper 2, RoboCop: Rogue City, Front Mission 2: Remake, Tribe: Primitive Builder, Yupitergrad 2: The Lost Station (w wersji na Steama) oraz Dark Envoy;
  2. zobaczyliśmy nowe materiały z nadchodzących tytułów, w tym z Thaumaturge, Holstina, The Inquisitor, Manor Lords oraz Cyberpunka 2077.
Polska siła - jak radziły sobie nasze gry w sierpniu 2023 - ilustracja #1
Cyberpunk 2077 znów budzi spore emocje– choć miejmy nadzieję, że debiut dodatku wypadnie lepiej niż podstawki. Źródło: Grupa CD Projekt.

O dodatku do tej ostatniej produkcji było głośno nie tylko za sprawą zwiastuna oraz gameplayu pokazanych z okazji targów gamescom 2023. 26 sierpnia odbył się koncert Dawida Podsiadło, w trakcie którego artysta de facto zapowiedział dalszą współpracę ze studiem CD Projekt RED (wcześniej muzyk nagrał utwór zamykający do serialu Cyberpunk: Edgerunners). Widmo Wolności ma też dobrze radzić sobie w przedsprzedaży, ku zadowoleniu twórców.

Niestety, sierpień przyniósł też sporo niedobrych wieści.

  1. Acid Wizard (Darkwood) zawiesiło działalność niedługo po ujawnieniu nowego projektu.
  2. Ambitny mod Dzieje Khorinis (Gothic 2: Noc Kruka) ostatecznie poszedł do piachu. Nie było to wielkim zaskoczeniem po informacjach z ostatnich miesięcy, ale trudno nie czuć zawodu. Zwłaszcza że inna modyfikacja do drugiego Gothica (zresztą stworzona przez osoby, które wcześniej pracowały nad DK) odniosła spory sukces.
  3. Smutny koniec spotka także inną polską produkcję. Gloria Victis doczeka się jeszcze jednego, finałowego sezonu, który poprzedzi zamknięcie serwerów gry 31 października. Autorzy zdecydowali się na taki krok głównie z powodów finansowych (rozwój i nawet utrzymanie gry MMO był ogromnym wyzwaniem dla małego niezależnego zespołu), ale i tak nie była to łatwa decyzja (via Steam).

Wypada też wspomnieć o:

  1. zamieszaniu z przejściem Warsaw na model free-to-play;
  2. wielkich aktualizacjach Green Hell i Achilles: Legends Untold, jak również patchach do m.in. Yet Another Zombie Survivor, Unholy, Delta V: Rings of Saturn, Skinny & Frank: Fists of Violence oraz wczesnego dostępu Forever Skies i Against the Storm;
  3. zapowiedzi Offroad Survival (od twórców Offroad Mechanic Simulator) i ogłoszeniu wydania SlavicPunk: Oldtimer na konsolach oraz małym sukcesie wersji demo Infection Free Zone.

Polskie gry na giełdzie

Więcej dobrych wieści przyniosły informacje z giełdy. Co prawda Grupa CD Projekt odnotowała gorsze wyniki finansowe za pierwsze półrocze niż rok temu, ale drugi kwartał 2023 roku fiskalnego wypadł lepiej, niż prognozowali analitycy (via Strefa Inwestorów).

Powodów do zadowolenia nie mają twórcy Green Hell ze studia Creep Jar (via Bankier.pl). Oni również odnotowali mniejsze przychody w porównaniu z zeszłym rokiem, przynajmniej według wstępnych szacunków. Pod koniec sierpnia wartość akcji spółki spadła poniżej 700 zł, po raz pierwszy od początku 2023 r. (aczkolwiek nadal jest znacznie wyższa niż rok temu), co ma być efektem słabnącej sprzedaży Green Hell.

Polska siła - jak radziły sobie nasze gry w sierpniu 2023 - ilustracja #2
Unsolved jako swego rodzaju platforma dla fanów szukania ukrytych obiektów okazało się strzałem w dziesiątkę. Źródło: Artifex Mundi.

Znacznie lepiej poradziła sobie firma Artifex Mundi, której cena docelowa została podwyższona 31 sierpnia przez Dom Maklerski BDM (via Bankier.pl). To efekt wstępnego półrocznego podsumowania finansowego (via StockWatch.pl), szacującego dwukrotny wzrost przychodów w drugim kwartale 2023 roku fiskalnego w porównaniu z zeszłym rokiem. To zasługa darmowej aplikacji Unsolved, która daje dostęp do wielu tytułów z gatunku hidden object z katalogu Artifex Mundi (oczywiście za opłatą).

Polskie gry – wrzesień 2023

Po ubogim w premiery sierpniu wrzesień… wcale nie przyniesie więcej polskich premier. Niemniej sam debiut Cyberpunka 2077: Widma wolności mocno podgrzeje atmosferę, a do wczesnego dostępu trafi inna wyczekiwana rodzima produkcja: Witchfire od studia The Astronauts (autorów Zaginięcia Ethana Cartera).

Poza tym korsarskie Pirate’s Dynasty spróbuje pójść śladem poprzednich osłon (tj. Medieval oraz Sengoku; twórcy lepiej niech nie biorą przykładu z Wild West Dynasty). O uwagę graczy będzie też walczyć garść pomniejszych produkcji, wliczając w to Moon Mystery, Yupitergrad 2: The Lost Station oraz RIN: The Last Child.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej