Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Gloria Victis (PC)
OkładkaGloria Victis (PC)

Gloria Victis PC

Ether Fields

Osadzona w realiach średniowiecznych uzupełnionych elementami fantasy gra MMORPG, opracowana przez niezależne polskie studio Black Eye Games.

RPG | FPP | TPP | fantasy | PvP | PvE | średniowiecze | MMORPG | polskie | indie | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gloria Victis Premiera PC

wczesny dostęp

9czerwca2016

Steam

7lutego2023

premiera światowa

7lutego2023

Gra przestała działać

31października2023

producent: Black Eye Games wydawca: Black Eye Games Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gloria Victis jest ambitnym projektem niezależnego studia Black Eye. Gra (początkowo znana pod nazwą Ether Fields) stworzona została jako alternatywa dla „darmowych” koreańskich produkcji MMORPG, w których najczęściej średniowieczne realia prezentowane są w cukierkowych kolorach i w towarzystwie fantastycznych stworzeń. Zamiast tego tytuł oferuje mroczną, dojrzałą warstwę fabularną oraz rozbudowane zależności społeczno-gospodarcze wirtualnego świata.

Fabuła

Akcja Glorii Victis umiejscowiona została 20 lat po burzliwych wydarzeniach – wojnach, krucjatach oraz zagadkowych zabójstwach – które odcisnęły wyraźne piętno na całym kontynencie. Nie znaczy to jednak, że nastał pokój. Potomkowie pierwszych stworzycieli świata wciąż toczą ze sobą walkę, a bohater kierowany przez gracza trafia w centrum tego konfliktu.

Podczas zabawy opowiadamy się po stronie jednej z czterech nacji, inspirowanych ludami z Europy i Bliskiego Wschodu z X-XV wieku. Są to: Midlandczycy, Ismirowie, Azebowie oraz Sangarczycy. Deweloperzy zatroszczyli się o odpowiednie zróżnicowanie frakcji nie tylko pod względem wyglądu, ale też systemu wierzeń, kultury oraz historii.

Świat gry został oparty na średniowiecznej Europie i Bliskim Wschodzie. Deweloperzy starali się połączyć prawdziwe realia z elementami low-fantasy. Oznacza to, że w trakcie przygody spotykamy nie tylko ludzi, ale też fantastyczne stwory inspirowane dawnymi legendami, a niektóre postacie potrafią władać magią.

Mechanika

Jak przystało na grę MMORPG, rozgrywka w Glorii Victis opiera się przede wszystkim na eksplorowaniu terenu, wykonywaniu zadań i walce z przeciwnikami. Gracz kreuje swego awatara, wybierając jeden z czterech archetypów postaci. Zastosowana mechanika daje sporą swobodę w rozwoju bohatera, gdyż deweloperzy zrezygnowali z tradycyjnego podziału na klasy. Zdobywane punkty rozwoju przeznaczamy wedle uznania, samemu budując odpowiadającą nam profesję.

Ważnym elementem zabawy jest walka. Zastosowany system non-target sprawia, że gracz musi samodzielnie wyprowadzać ataki i unikać trafień przeciwników w odpowiednich momentach. Dostępny arsenał uzbrojenia obejmuje wiele typowych dla średniowiecza broni do walki wręcz (np. miecze, topory) i dystansowej (łuki, kusze itp.), aczkolwiek największe znaczenie ma nie wyposażenie czy statystyki, a umiejętności gracza. Co ciekawe, w produkcji dostępne są również bitwy morskie, w których taranujemy statkiem inne okręty, strzelamy do wrogów z broni pokładowej czy dokonujemy abordażu.

W Glorii Victis pojawił się interesujący system łupów nazwany Partial Loot. Pokonanego przeciwnika można ograbić, jak w wielu innych produkcjach RPG, ale nie traci on całego dobytku, a tylko część wybraną przez zwycięzcę. Dzięki temu gra jest bardziej przyjazna dla mniej doświadczonych osób, a weterani nie gromadzą w ten sposób śmieciowych elementów.

Gloria Victis to także rozbudowany system craftingu, bazujący na prawdziwych średniowiecznych technikach. Gracze muszą przede wszystkim zbierać odpowiednie surowce, które następnie obrabiają w warsztatach u różnych rzemieślników. Sprawia to, że wytwarzanie wyposażenia uzależnione jest chociażby od naszych znajomości, pozwalających uzyskać dostęp do potrzebnego źródła surowców. System ten napędza również ekonomię gry, gdyż wszystkie przedmioty nie pojawiają się znikąd, lecz są tworzone przez samych graczy.

W grze znajduje się rozbudowany system budowania. Na posiadanych ziemiach można wznosić mniejsze i większe budynki, a nawet całe miasta. Dają one dostęp do warsztatów rzemieślniczych i magazynów, umożliwiają nawiązywanie stosunków handlowych czy zakładanie punktów wydobywania surowców.

Tryby gry

Gloria Victis to gra MMORPG, więc siłą rzeczy zabawa odbywa się tylko w multiplayerze. Podstawowym trybem jest PvP, odbywający się w całym świecie produkcji, z pominięciem kilku bezpiecznych stref. Chętni mogą toczyć zwykłe pojedynki, walczyć na arenach czy brać udział w bitwach o terytoria. Oczywiście w trakcie zabawy istnieje możliwość zakładania i dołączania do gildii oraz tworzenia drużyn awanturników. Dodatkowo przywódcy organizacji mogą tworzyć własne mocarstwa i nadawać ziemie lennikom. Ponadto dostępny jest tryb PvE, czyli zmagania ze sztuczną inteligencją. Da się np. polować na dzikie zwierzęta czy być utrapieniem dla lokalnych bandytów.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym Gloria Victis na PC bazuje na silniku Unity 3D (wcześniejsza wersja gry – Ether Fields opierała się na autorskim silniku Barok). Przekłada się to na atrakcyjną, obfitującą w detale oprawę wizualną. W grze występuje system dynamicznej pogody, cykl dobowy, a nawet pory roku. Atutem produkcji jest także ścieżka dźwiękowa utrzymana w stylu średniowiecznych kompozycji muzycznych.

Ostatnia modyfikacja 31 sierpnia 2023

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,6 / 10 na podstawie 209 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 966 głosów czytelników.

Gloria Victis cena w dniu premiery: 79,99 PLN

Wymagania wiekowe Gloria Victis: 16+

Gloria Victis Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-6100H 2.7 GHz / AMD Athlon II X4 620 2.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GT 740 / Radeon HD 7750 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 15 GB SSD
 • Windows 7 64-bit