Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4Switch
Okładka Warsaw (PC)

Warsaw

Gra strategiczna z elementami RPG niezależnego polskiego studia Pixelated Milk, w której dowodzimy oddziałami biorącymi udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Produkcja mocno inspirowana jest popularnym dungeon crawlerem Darkest Dungeon.

Strategiczne | II wojna światowa | turowe | taktyczne | elementy RPG | 2D | polskie | indie | powstanie warszawskie

Okładka Warsaw (PC)

data premiery gry:

4wrz2019za 47dni

PC

gru2019

PS4 Switch

Warsaw to strategiczna gra taktyczna z elementami RPG, której akcja rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego. Producentem tytułu jest polskie niezależne studio deweloperskie Pixelated Milk, znane dzięki klasycznemu taktycznemu RPG Regalia: Of Men and Monarchs, które w 2017 roku ukazało się komputerach PC i konsolach. Według dewelopera, Warsaw jest próbą unikalnego przedstawienia realiów słabo rozpoznawalnego poza Polską Powstania Warszawskiego, które dotychczas nie doczekało się zbyt wielu udanych gier opartych na jego historii. Największą inspiracją dla twórców Warsaw był popularny dungeon-crawler Darkest Dungeon, wydany w 2016 roku.

Fabuła

Akcja Warsaw ma miejsce latem 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego. Podczas gry poznajemy sylwetki wielu fikcyjnych uczestników zrywu, których charakter oraz historia wzorowane są postaciach autentycznych powstańców. Warto zaznaczyć, że fani alternatywnej historii nie powinni liczyć na heroiczne zwycięstwo ruchu oporu. Twórcy nie odbiegają od rzeczywistych wydarzeń, a nasze wysiłki w kampanii ostatecznie muszą zakończyć się klęską. Gra ma bowiem na celu przedstawienie strachu i beznadziei towarzyszących codziennie uczestnikom walk, a także ich przywiązania do sprawy oraz lojalności wobec towarzyszy broni.

Mechanika

Rozgrywka w Warsaw podzielona została na kilka segmentów. Gracze decydują o przebiegu powstania i losie poszczególnych dzielnic Warszawy, dostarczających niezbędnych zasobów do prowadzenia dalszych walk - na których z nich skupimy uwagę naszych oddziałów, a które będziemy zmuszeni porzucić. Potyczki odbywają się w trybie turowym. W skład naszego oddziału wchodzi wielu unikalnych bohaterów, z których każdy dysponuje własnym tłem fabularnym, a także zestawem specjalnych zdolności i ataków. Śmierć każdego z nich jest ciosem dla pozostałych powstańców oraz znaczącym utrudnieniem dalszej zabawy.

Postacie korzystają ze zgodnych z historią modeli broni palnej, a także specjalnych narzędzi bojowych, takich jak miotacze ognia. System walki opiera się na aktywowaniu zdolności bohaterów, wyznaczaniu ich bojowych pozycji, kontrolowaniu punktów kondycji, a także liczby dostępnej amunicji. Kluczem jest opanowanie tych aspektów rozgrywki, a także odpowiednie dobranie umiejętności.

Kwestie techniczne

Warsaw posiada charakterystyczna dwuwymiarową oprawę graficzną, korzystającą z lekko przerysowanego komiksowego stylu, przypominającego twórczość Mike'a Mignoli (seria Hellboy), a także grafikę w serii Darkest Dungeon.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6 / 10 na podstawie 119 głosów czytelników.

Warsaw - znamy datę premiery polskiej gry o Powstaniu Warszawskim
Warsaw - znamy datę premiery polskiej gry o Powstaniu Warszawskim

wiadomość2 lipca 2019

Poznaliśmy oficjalną datę debiutu Warsaw, a więc najnowszej produkcji polskiego studia Pixelated Milk, której akcja rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego. Tytuł ukaże się na komputerach PC na początku września tego roku, a nieco później trafi także do użytkowników konsol Nintendo Switch oraz PlayStation 4.

Warsaw na PAX East 2019 – zobacz gameplay z polskiej strategii
Warsaw na PAX East 2019 – zobacz gameplay z polskiej strategii

wiadomość1 kwietnia 2019

W czasie PAX East 2019 rodzime studio Pixelated Milk pokazało gameplay z Warsaw, czyli niezależnej gry strategicznej, której akcja toczy się w czasie powstania warszawskiego.

Warsaw – polska gra o Powstaniu Warszawskim w stylu Darkest Dungeon
Warsaw – polska gra o Powstaniu Warszawskim w stylu Darkest Dungeon

wiadomość26 lutego 2019

Polskie studio Pixelated Milk (twórcy jRPG Regalia) przedstawiło grę Warsaw, w której dowodzić będziemy oddziałami biorącymi udział w Powstaniu Warszawskim. Produkcja, mocno inspirowana popularnym dungeon crawlerem Darkest Dungeon, ukaże się na pecetach oraz konsolach PlayStation 4 i Nintendo Switch.

PC
PS4
Switch