Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 marca 2009, 15:00

autor: Maciej Śliwiński

Mistrzostwa Świata dla graczy przeniesione na koniec roku

Electronic Sports Word Cup – impreza, która przez graczy uważana jest za Mistrzostwa Świata w grach komputerowych, nie odbędzie się w czerwcu tego roku. Decyzję przesunięcia imprezy na bliżej nieokreślony termin w ostatnim kwartale 2009 roku wymusiła na organizatorach trudna sytuacja ekonomiczna.

Electronic Sports Word Cup – impreza, która przez graczy uważana jest za Mistrzostwa Świata w grach komputerowych, nie odbędzie się w czerwcu tego roku. Decyzję przesunięcia imprezy na bliżej nieokreślony termin w ostatnim kwartale 2009 roku wymusiła na organizatorach trudna sytuacja ekonomiczna.

Na początku roku ze sponsorowania ESWC wycofał się wieloletni partner tego projektu – producent chipsetów do kart graficznych – NVIDIA. Wczoraj okazało się, że spółka stojąca za organizacją ESWC, Games Services ma również problemy z pozyskaniem innych sponsorów. „Musieliśmy podjąć ważne decyzje, żeby tegoroczne ESWC nie okazało się porażką na skalę światową. Obecnie zajmujemy się szukaniem nowych partnerów nie tylko we Francji, ale i innych państwach – zdradził Matthieu Dalton, prezes Games Services.

Mistrzostwa Świata dla graczy przeniesione na koniec roku - ilustracja #1

Światowe finały ESWC 2009 były zapowiedziane na koniec czerwca i po roku przerwy miały wrócić do Paryża, co spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem graczy i zespołów esportowych. W tej chwili istnieje jednak groźba, że GC zrezygnuje w tym roku z organizacji ESWC i przekaże prawa innej firmie, która zdecyduje, gdzie i kiedy przeprowadzić światowy finał. Osoby z zarządu Games Services przyznają jednak, że robią wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza.

Nie ma natomiast żadnych informacji na temat polskich eliminacji do turnieju głównego, które w ostatnich latach regularnie odbywały się na początku maja w Poznaniu. Rok temu w tym czasie trwały już eliminacje sieciowe do finałów, a na stronie digitalarena.pl pokazywały się kolejne informacje na temat turnieju. Tym razem organizatorzy milczą, ostatnia oficjalna informacja pochodzi ze stycznia, kiedy to Rafał Błachowski potwierdził, że trwają negocjacje z Games Services w sprawie licencji na 2009 rok.

Mistrzostwa Świata dla graczy przeniesione na koniec roku - ilustracja #2

W opinii graczy ESWC jest od lat jedną z najlepszych imprez dla graczy. Głównie dzięki niesamowitej oprawie, jaka towarzyszy spotkaniom, rozgrywaniu najważniejszych gier na specjalnych scenach i pokazywaniu ich na olbrzymich telebimach. Electronic Sports Word Cup to również od zawsze szczęśliwa impreza dla polskich graczy. W 2007 gracze znad Wisły zdominowali rozgrywki w dwóch z trzech najważniejszych dyscyplin – gracze PGS Gaming (obecnie ex Meet Your Makers) zdobyli złoty medal w Counter Strike 1.6 po niezwykle emocjonującym finale, który oglądało na żywo blisko 6 tysięcy kibiców, a Maciek ‘av3k’ Krzykowski został najmłodszym Mistrzem Świata, wygrywając turniej Quake 4. Rok później, w amerykańskim Seattle gracze Counter Strike powtórzyli swój sukces, broniąc tytułu zdobytego przed rokiem.

Aby zrozumieć, jak wielkim wydarzeniem w świecie sportów elektronicznych są coroczne finały Electronic Sports World Cup, warto obejrzeć między innymi dwa filmy wydane przez Games Services. Oba dostępne są w serwisie YouTube, pierwszy z nich prezentuje finał Counter Strike 1.6 2007 roku z udziałem polskiej drużyny PGS Gaming i niesamowity doping kibiców, drugi to dłuższy reportaż z ESWC 2006 rozgrywanego w sportowej hali Bercy w Paryżu.